Maailmavõim & Geopoliitika

Iisrael on Gaza haridussüsteemi hävitanud, tappes sealjuures Palestiina silmapaistvamaid teadlasi

Palestiina on üks kõrgeima kirjaoskuse määraga piirkondi maailmas, kuid Iisraeli sõja tulemusena on ligikaudu 70% Gaza sektori hoonetest tänaseks kahjustatud või hävitatud. Sealhulgas on paljud Gaza ülikoolid ja haridusasutused pommitatud varemeteks. Alates sõja algusest 7. oktoobril on Iisraeli väed tapnud vähemalt 28 700 palestiinlast, sh vähemalt 94 professorit, sadu õpetajaid ja tuhandeid õpilasi, ning jätnud sajad tuhanded inimesed enam kui kuueks kuuks ilma ligipääsuta haridusele.

Euro-Med Inimõiguste Monitori hinnangul on paljud haridustöötajad hukkunud akadeemikute, teadlaste ja intellektuaalide elukohtadele suunatud “tahtlike ja kalkuleeritud õhurünnakute” tagajärjel. “Sihtmärgiks võetud akadeemikud õppisid ja õpetasid mitmesugustel erialadel ning paljud nende ideed olid Gaza sektori ülikoolide akadeemilise uurimistöö nurgakivideks,” ütles inimõiguste rühmitus oma pressiteates.

Järgnevalt toome esile mõningad viimastel kuudel Gazas tapetud tunnustatud teadlased ja akadeemikud.

  1. Amin al-Bahiti, al-Azhar’i ülikool
    Amin al-Bahiti, 24-aastane Gaza elanik, oli hambaarst ja abilektor al-Azhari ülikoolis, kes tapeti 5. novembril pärast seda, kui ta oli lahkunud kodust, et leida toitu oma emale ja üheksale õele-vennale.

    Iisrael tõkestas 9. oktoobril kõigi tarnete, sealhulgas toidu, vee, elektri, kütuse ja abi, läbipääsu ning sundis paljusid palestiinlasi keset aktiivset pommitamist toidu leidmiseks kodudest lahkuma. Al-Bahiti surnukeha leiti kaks päeva pärast tema kodust lahkumist.

    Al-Bahiti lõpetas ülikooli 2021. aastal ja üks tema suurimaid ambitsioone oli avada oma hambaravikabinet. Järelehüüetes kirjeldati teda “andeka, targa ja töökana”.

  2. Adham Hassouna, Gaza ja al-Aqsa ülikoolide professor
    Adham Hassouna oli Gaza ja al-Aqsa ülikoolide professor ning vabakutseline ajakirjanik, kes hukkus koos mitme oma pereliikmega Iisraeli õhurünnakus, teatas Ajakirjanike Kaitsekomitee. Õhurünnakus hävitati tema kodu 1. detsembril.

  3. Jihad al-Masri, al-Qudsi avatud ülikool
    Jihad al-Masri oli ajaloolane ja ülikooliprofessor ning al-Qudsi Avatud Ülikooli Khan Younise filiaali direktor, kes suri 17. oktoobril Iisraeli rünnakus Khan Younis’ile saadud haavadesse. Teadaolevalt oli ta rünnaku ajal teel oma naise ja tütre juurde.

    Al-Masri oli tuntud islami ajalugu ja Palestiina suulisi traditsioone käsitlevate teadustööde avaldamise poolest nii piirkondlikes kui ka rahvusvahelistes ajakirjades.

  4. Tariq Thabet, Gaza rakenduskõrgkool (UCAS)
    Tariq Thabet oli USA Michigani Osariigi Ülikooli Fulbrighti stipendiaat ning professor Gazas. Ta uuris Michigani Humphrey stipendiumiprogrammi raames majandusarengut ja ettevõtlust arengumaades ning tema uurimistöö keskendus väikeettevõtjate võimestamisele. Humphrey programmijuhi Kyle Hessi sõnul lootis Thabet rakendada USA-s õpitut Gazas, et aidata edendada sealset majandust.

    Michigani osariigi East Lansingi kogukond, kus ta õppimise ajal aasta veetis, leinas tema kaotust, meenutades tema positiivset mõju. “Inimese kohta, kes tuleb territooriumilt, mis on Iisraeli piiramisrõngas, oli tal väga positiivne ja optimistlik ellusuhtumine,” ütles Thasin Sardar, East Lansingi islamikeskuse hoolekogu liige. “Ta tuli siia missiooniga õppida ning ta üritas oma aega maksimaalselt tõhusalt ära kasutada, et oma riigi heaks panustada,” lisas ta. Thabetit mäletatatakse kui “sooja ja säravat” inimest, kes osales regulaarselt reedestel palvustel East Lansingi islamikeskuses.

    Thabet tapeti novembris Gazas koos oma 15 laiendatud perekonna liikmega. Sardari sõnul hukkus pommirünnakus mitu põlvkonda Thabeti perekonnast.

  5. Sufyan Tayeh, teadlane
    Sufyan Tayeh, Gaza Islamiülikooli president, oli juhtiv füüsika ja rakendusmatemaatika teadlane, kes hukkus 2. detsembril Iisraeli õhurünnakus Gaza linnast kirde pool asuvas al-Faluja külas. Tema surmast teatas Palestiina kõrgharidusministeerium. Õhurünnakus hukkus ka mitu tema pereliiget.

    Tayeh sündis 1971. aastal Gazas Jabalia põgenikelaagris. Ta omandas Gaza Islamiülikoolis füüsika bakalaureusekraadi ning võitis paljude teiste auhindade seas Palestiina Islamipanga teaduspreemia aastateks 2019 ja 2020. Tayeh kuulus 2021. aastal 2 protsendi maailma tippteadlaste hulka. Samuti oli ta määratud Unesco füüsika- ja kosmoseteaduste valdkonna juhiks Palestiinas.

  6. Sirin Mohammed al-Attar, Gaza Islamiülikool
    Kolme tütre ema, 1984. aastal sündinud Sirin Mohammed al-Attar oli ÜRO agentuuri Unrwa heaks töötav günekoloog ja Gaza Islamiülikooli professor, kes hukkus 11. oktoobril Iisraeli õhurünnakus al-Bureij laagrile.

    Al-Attar oli lõpetanud al-Qudsi ülikooli arstiteaduskonna. Unrwa sõnul oli ta tipptasemel meditsiinitöötaja ning tal olid nii Araabia, Jordaania kui Palestiina sertifikaadid sünnitusabi ja günekoloogia alal.

    Unrwa kirjeldas teda “suuremeelsena, sügava armastusega oma töö vastu ning alati oma patsientidele hoolitsust ja kiindumust osutavana ja neile vankumatut tuge pakkuvana”. “Ta oli üks parimaid, imelisemaid ja inimlikumaid arste, keda ma olen kohanud ja kellega kokku puutunud,” ütles Ghada al-Jadba, Unrwa Gaza tervishoiuprogrammi juht.

  7. Raed Qaddoura, akadeemik
    Raed Qaddoura, kel oli doktorikraad Malaisia riiklikust ülikoolist, tapeti 19. novembril koos 29 teise pereliikme, sh vanemate, naise ja lastega. Kaks nädalat enne oma surma sai ta kaksikute tütarde isaks. Qaddourat kirjeldati kui “arukat ja andekat kirjanikku ja mõtlejat”.
    Aastal 2022 avaldas ta väljaandes Mondoweiss artikli oma vanaisa Jaffa linnast väljasaatmise kohta 1948. aastal. “Minu vanaisa jaoks oli Jaffa tema esimene armastus, enne kui Iisrael temalt selle pruudi röövis ning sundis teda koos sadade tuhandete teiste palestiinlastega välja kolima, et otsida turvalisemat kohta ja põgeneda sionistlike jõukude kuritegevuse eest,” kirjutas Quaddoura. “Kui mu vanaisa jõudis Gazasse, vandus ta, et tuleb tagasi ja ei jäta oma armastatut kellelegi teisele.”

  8. Saher Yaghi, psühholoog
    Shaher Yaghi, professor ja tunnustatud psühholoog, kes töötas Gaza haridusministeeriumis, leiti koos naise ja lastega surnuna pärast Iisraeli õhurünnakut Jabalia põgenikelaagrile detsembris.

    Yaghi tegi koostööd mitme mittetulundusühinguga, oli üle üheksa aasta koolide kvaliteedi tagamise koordinaator ning töötas Unrwa juures hariduslike erivajaduste juhendaja ning vaimse tervise nõustajana.

    Ta lõpetas 1994. aastal Calgary ülikooli bakalaureusekraadiga rehabilitatsiooni alal ja jätkas seejärel õpinguid Gaza Islamiülikoolis, kus omandas 2006. aastal magistrikraadi psühholoogias.

  9. Ibrahim al-Astal, Gaza Islamiülikool
    Ibrahim al-Astal oli Gaza Islamiülikooli professor ja dekaan, kes hukkus 23. oktoobril Iisraeli rünnakus koos oma naise, tütarde ja mitme muu pereliikmega. Mõnede andmete kohaselt hukkus õhurünnakutes kokku 87 tema pereliiget.

    1961. aastal sündinud Al-Astal oli haridusteoreetik ja -teadlane, kes kirjutas ja toimetas aastaid haridus- ja psühholoogiaalaseid väljaandeid. Ta oli tuntud oma töö poolest tehnoloogilise hariduse kvaliteedi parandamise programmidega Gaza ülikoolides ja kolledžites. Samuti oli ta üks 2005. aastal ilmunud raamatu “Õpetajaamet ja õpetajate roll tuleviku koolis” kaasautoritest.

  10. Saeed al-Dahshan, rahvusvahelise õiguse ekspert

    Saeed Talal al-Dahshan oli rahvusvahelise õiguse ekspert ja autor, kes tapeti koos oma perekonnaga Gazas 11. oktoobril.

    Oma raamatus “Iisraeli ja tema juhtide rahvusvaheliselt vastutusele võtmine nende kuritegude eest palestiinlaste vastu” kirjeldab ta õiguslikku viisi, kuidas Iisraeli rahvusvaheliste seaduste rikkumise eest vastutusele võtta.

    Gaza valitsuse meediabüroo juht Ismail Thawbta ütles, et Iisrael valis al-Dahshani, nagu paljud teisedki teadlased Gazas, teadlikult sihtmärgiks. “Iisrael valib süstemaatiliselt Palestiina tippakadeemikuid Palestiina kogukonnale maksimaalse kahju tekitamiseks ning teaduse ja tehnoloogia tulevase arengu takistamiseks,” sõnas Thawbta.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: ImageBank4u/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.