fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

Horvaatia kaalub sõjaväekohustuse taastamist

Horvaatia kaitseministeerium soovitas valitsusel Euroopas ning Balkanil valitsevate geopoliitiliste pingete tõttu taastada sõjaväekohustus ning lisada sõjaline väljaõpe uuesti keskkooli õppekavva.

Arvestades riigi rahutut ajalugu 1990ndatel aastatel ja kasvavaid pingeid Ida-Euroopas, suhtuvad valitsus ja Horvaatia elanikkond ajateenistuse taastamisse valdavalt soosivalt. Horvaatia päevalehe Vecernji List poolt läbi viidud küsitluse kohaselt toetas sõjaväekohustuse taastamist 70 protsenti 11 300 vastajast.

Teine ajateenistuse taaskehtestamise kasuks rääkiv tegur on Horvaatia üha suurenev demograafiline kriis. Suhteliselt väikeses riigis nagu Horvaatia annaks sõjaline väljaõpe keskkoolis suuremale osale elanikkonnast konflikti korral vajalikku ettevalmistust. Kindral Marinko Krešići sõnul on selline meede riigi väheneva sündimuse tõttu väga oluline.

Ka mitmed teised Euroopa riigid peale Horvaatia kaaluvad ajateenistuse taaskehtestamist või on vastusena piirkondlikele pingetele kohustusliku sõjaväeteenistuse juba taastanud.

Ka mitmed teised Euroopa riigid peale Horvaatia kaaluvad ajateenistuse taaskehtestamist või on vastusena piirkondlikele pingetele kohustusliku sõjaväeteenistuse juba taastanud.

Möödunud aastal taaskehtestas sõjaväekohustuse Venemaa Ukrainasse sissetungi taustal ka Läti, mis oli kohustusliku ajateenistuse kaotanud mõned aastad pärast NATO-ga liitumist. “Riigikaitseteenistus on meie vastus uuele geopoliitilisele ohule,” väitis Läti kaitseminister Inara Murniece parlamendile enne hääletust. “Pärast Venemaa jõhkrat sissetungi Ukrainasse saame Läti kaitstuse tagada üksnes komplekssete kaitselahenduste abil, mis hõlmavad mitte üksnes relvasüsteeme, vaid ka suure osa ühiskonnast sõjaliseks tegevuseks ette valmistamist,” lisas ta.

Jaanuari alguses teatas Serbia kaitseminister Milos Vucevic, et ka seal on tehtud ettepanek ajateenistuse taastamiseks. Vucevici sõnul oleks ajateenistus nüüd lühem, ainult neli kuud, pärast mida toimuks perioodiline väljaõpe, et tagada ajateenijate oskuste säilimine. “Selle aja jooksul võiksime noored poisid hästi välja õpetada ja seejärel teatud aja tagant neid vastaval väljaõppe tasemel hoida,” ütles Vucevic. Sõda Ukrainas ning jätkuvad pinged naaberriigi Kosovoga – mille iseseisvusdeklaratsiooni Serbia tänini ei tunnusta – aitavad kaasa valitsuse ja tsiviilisikute üldisele positiivsele suhtumisele ajateenistuse taastamisse.

Allikas

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: Ajdin Kamber/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.