fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

Holland kaalub oma hävitajate viimist Hiina külje alla

Madalmaade kuninglikud õhujõud kaaluvad plaani viia oma uusimad F-35A tüüpi viienda põlvkonna varghävitajad Vaikse ookeani lääneosa piirkonda.

Madalmaade suursaadik Jaapanis Gilles Beschoor Plug selgitas “laiendatud kohaloleku” motivatsiooni järgnevalt: „Sõda Ukrainas, Põhja-Korea vägede paigutamine Venemaale ja Lõuna-Hiina mere piirkonnas kasvavate pingete võimalik mõju rahvusvahelisele kaubandusele toovad esile, kui palju on piirkondliku julgeoleku arengud seotud globaalse julgeolekuga.”

„Arvestades kasvavat ohtu rahvusvahelisele rahule, stabiilsusele ja reeglitel põhinevale maailmakorrale, peavad Jaapan ja Madalmaad, aga ka meie liitlased ja partnerid aitama üksteist meie ees seisvate probleemide lahendamisel,“ lisas ta.

Arvestades kasvavat ohtu rahvusvahelisele rahule, stabiilsusele ja reeglitel põhinevale maailmakorrale, peavad Jaapan ja Madalmaad, aga ka meie liitlased ja partnerid aitama üksteist meie ees seisvate probleemide lahendamisel.

Gilles Beschoor Plug, Madalmaade suursaadik Jaapanis

Madalmaade suursaadik Jaapanis väljendas muret, et läänestamata poliitilise süsteemiga riigid kujutavad endast ohtu Lääneriikide dominantsile Vaikse ookeani regioonis, mis nõuab, et Madalmaad teeksid „tihedamat koostööd kui kunagi varem“ piirkondlike riikidega – eelkõige aga Jaapaniga ning seda eeskätt kaitse- ja majandusjulgeoleku küsimustes.

Madalmaad on alates 2024. aastast saatnud üha sagedamini oma relvajõudusid Vaikse Ookeani regiooni, põhjustades muuhulgas möödunud aasta juunis militaardiplomaatilise intsidendi, kui riigi mereväe alused läbisid väidetavalt Hiina territoriaalmerd.

Madalmaad ei ole Lääneriikide seas ainsad, kes on paigutanud oma sõjalennukeid Jaapanisse. Sama on varemalt teinud ka Ühendkuningriik, Itaalia ning Austraalia, motiveerides samuti oma sõjaväge eelpositsioneerimist Hiina vahetusse lähedusse vajadusega tagada “reeglitel põhinevat maailmakorda”.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole.

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: BeAvPhoto/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.