Maailmavõim & Geopoliitika

Hiina sündimus on jõudnud rekordmadalale

Eelmisel aastal oli Hiinas 8,5 sündi 1000 inimese kohta. Viimased arvud näitavad, et üliriigi rahvastiku kasv aeglustub järsult.

Hiina sündimus langes 2020. aastal veelgi, kinnistades demograafilist väljakutset valitsusele, mis seisab silmitsi väheneva tööjõu ja kasvava eakate osakaaluga elanikkonnas.

Eelmisel aastal oli Hiinas 1000 inimese kohta 8,5 sündi, mis on madalaim sündimus pärast 1978. aastat, selgub riikliku statistikaameti värskeimast aastaraamatust.

Abielude arv Hiinas jätkas eelmisel aastal pandeemia ajal langemist ning esimest korda langes ka lahutuste hulk.

Valitsus ei põhjendanud sündimuse langust, kuid uued arvud kinnitavad, et rahvastiku kasv maailma majanduses nr 2 on dramaatiliselt aeglustumas, mõnede demograafide hinnangul võib kasv langema hakata juba sel aastal. Tervisekomisjoni ametnik ütles juulis, et vastsündinute hulk võib 2020. aastal sündinud 12 miljonilt tänavu taas langeda.

Vähem lapsi

Hiina sündimus on jätkuvalt aeglustumas. Allikas: Hiina Riiklik Statistikaamet

Novembri teisel poolel avaldatud andmed näitasid aastatel 2011–2017 varasematest hinnangutest kõrgemat sündimust, mis on tõenäoliselt tingitud äsja lõppenud 2020. aasta rahvaloendusel põhinevatest muudatustest. Sõltumatu demograafi He Yafu sõnul peegeldab see muutus tõenäoliselt sündide alaloendamist eelmistel aastatel. Ajal, mil enamiku paaride jaoks oli teise lapse saamine ebaseaduslik, ei teatanud mõned vanemad ametlikult vastsündinust, kui nad ületasid kvoodi enne, kui laps sai kuueaastaseks ja pidi kooli registreerima, ütles He.

Eelmisel aastal oli Hiinas 1000 inimese kohta 8,5 sündi, mis on madalaim sündimus pärast 1978. aastat.

Parandati ka aastate 2011–2019 kogurahvaarvu, mis ulatus 2020. aasta lõpus 1,41 miljardi inimeseni.

Hiina poliitikad vähendavad aruande kohaselt uiguuride hulka kolmandiku võrra.

Selle aasta väljaandest jäi puudu sündimuse jaotus provintside kaupa. Need andmed olid varem kaasatud ja näitasid sündimuse märgatavat langust Xinjiangi läänepiirkonnas. Suur osa sellest langusest oli tingitud poliitikast, mis kontrollis “plaaniväliseid sünde”, ütles piirkondlik ametnik varem sel aastal.

Xinjiangi sündimus oli langenud

Allikas: Hiina Riiklik Statistikaamet
Märkus. Siin on riikliku sündimuse parandatud andmed 2021. aasta statistika aastaraamatust, teised on 2020. aasta aastaraamatust.

Teadlased on öelnud, et Peking vähendab Xinjiangi regioonis ebaproportsionaalselt palju sündimust oma moslemivähemuse seas, et provintsi põlisrahvast maha suruda. Hiina on süüdistused tagasi lükanud, öeldes, et kõigi etniliste rühmade vanemad on erinevatel põhjustel, sh parema hariduse nimel ja kiire linnastumise tõttu, vähem valmis lapsi saama.

Xinjiangi 2020. aasta andmed võivad endiselt saadaval olla, kui provints avaldab oma statistika aastaraamatu.

Kahanev pulmade hulk

Lahutuste arv on samuti vähenemas. Allikas: Hiina Riiklik Statistikaamet

Abielude arv Hiinas jätkas eelmisel aastal pandeemia ajal langemist ning esimest korda langes ka lahutuste hulk.

Avaliku julgeoleku organiteni jõudnud avaliku korra vastaste süütegude arv vähenes 11% ning ligi 2% vähem leidis aset ka kriminaalkuritegusid, sh mõrvu, rööve ja kelmuseid.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.