fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

Hiina ostab Aafrika riigid üha enam Lääne mõjusfäärist välja

Septembri alguses aset leidnud Hiina-Aafrika foorumil lubas Hiina riigipea Xi Jinping, et Peking eraldab Aafrika riikidele investeeringute ja välisabina järgneva 3 aasta jooksul üle 50 miljardi dollari.

Praktiliselt kõikide Aafrika riikide poolt (kokku üle 50 riigi) väisatud foorumil, millest võttis osa ka ÜRO peasekretär Antonio Gueterres, sõlmiti arvukalt leppeid nii tööstuse, põllumajanduse kui loodusvarade valdkonnas.

„Hiina on valmis süvendama koostööd Aafrika riikidega tööstuse, põllumajanduse, infrastruktuuri, kaubanduse ja investeeringute valdkonnas,“ sõnas Hiina riigipea Xi maailma suurima tööstusriigi ning Aafrika riikide vahel esmakordselt pärast koroonakriisi toimunud foorumi avatseremoonial.

„Järgmise kolme aasta jooksul on Hiina valitsus valmis eraldama Aafrika riikidele rahalist toetust summas 360 miljardit jüaani (50,7 miljardit dollarit),“ lubas Xi Musta Mandri deputaatidele.

Pekingi poolt lubatud summadest moodustab üle poole krediit ning 21 miljardit eri tüüpi toetused, arenguabi ning täiendavate investeeringute soodustamiseks mõeldud subsiidiumid. Muuhulgas lubasid hiinlased luua Aafrikasse üle miljoni uue töökoha, oodates vastutasuks kontinendi riikidelt tooraineid, mida maailma vabrikuks tõusnud Hiina üha isukamalt vajab.

Hiina on kanaliseerinud viimastel kümnenditel Aafrikasse miljardeid dollareid, arendamaks kontinendi raudteede ja sadamate taristut jõujaamu ning elektrivõrke ehitades.

Pärast foorumil aset leidnud kohtumisi sõnas Sambia president Hakainde Hichilema, et ta on vahendanud riigi energiaettevõtte ZESCO ja Pekingi PowerChina vahelist kokkulepet, mille eesmärgiks on laiendada päikesepaneelide kasutamist Sambias.

Nigeeria – üks Pekingi suurimaid võlgnikke mandril – ja Hiina allkirjastasid seevastu ühisavalduse, milles lepiti kokku „koostöö süvendamises“ infrastruktuuri, sealhulgas transpordi ja sadamate arendamise valdkonnas.

Vastavalt kahe riigi ühisavaldusele sai ka Zimbabwe Pekingilt lubadusi süvendatud koostööks „põllumajanduse, kaevandamise, traditsioonilise ja uue energia ning transpordiinfrastruktuuri“ sfäärides.

Keenia riigipea William Ruto oli optimistlik, sõnades, et Xi lubas avada Hiina hiiglasliku turu Keenia põllumajandussaadustele (Märkus: Aafrika riikide oluliseks etteheiteks Euroopa riikidele on olnud pikemat aega turgude suletus kontinendi põllumajandustoodetele).

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:

Aafrika riikide libisemine Euroopa ja USA mõjusfäärist on tänaseks vähemalt majanduslikus plaanis sisuliselt täide läinud fakt, kuna Musta Mandri kaubavahetus Hiinaga on ületanud selle kaubanduslikud suhted Euroopa ja USA-ga, millel puudub Hiinaga võrreldav võimekus pakkuda Aafrika riikidele seda, mida need kõige enam vajavad ja ootavad – eeskätt Hiina kolossaalne infrastruktuuride rajamise võime, mis on arengumaade jaoks majandusliku arengu conditio sine qua non.

Aafrika riikide libisemine Euroopa ja USA mõjusfäärist on tänaseks vähemalt majanduslikus plaanis sisuliselt täide läinud fakt, kuna Musta Mandri kaubavahetus Hiinaga on ületanud selle kaubanduslikud suhted Euroopa ja USA-ga.

Adrian Bachmann

Pakkudes üha enam avatust nüüdseks maailma suurima keskklassiga turule ning reaalseid investeeringuid teede, energeetika ja hoonestuse arendamiseks, selmet pidada patroneerivaid ning tihti absurdselt silmakirjalikke loenguid sellest, milliste diktaatide alusel Aafrika riigid peaksid oma kultuurilist ning sotsiaalmajanduslikku poliitikat viljelema, on Peking mänginud Lääne üha enam nurka, garanteerides pikaajaliste lepingutega tarned Aafrika toorainele, mida Hiina majandusmootor vajab.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.