Majandus & Raha

Hiina kogutoodang möödus Euroopa Liidust

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

2021. aastal, aasta varem ennustatust, möödus Hiina sisemajanduse koguprodukt esimest korda ajaloos Euroopa Liidu (EL) omast, näitab jaanuari lõpus avaldatud EL-i möödunud aasta SKP ülevaade.

Avaldatud andmete kohaselt kasvas EL-i liikmesriikide SKP kokku 5,2%, mis teeb SKP suuruseks möödunud aastal 14,09 triljonit eurot ehk ligikaudu 15,73 triljonit USA dollarit, jäädes alla Hiina 2021. aasta 18 triljoni USA dollari suurusele SKP-le.

Hiina ületas oma 8,1% suuruse kasvuga turu ennustusi. 114,37 triljoni jüaani suurusest SKPst teatas riiklik statistikabüroo 17. jaanuaril.

Analüütikute sõnul on EL-i edestamine SKP poolest Hiina jaoks märgilise tähendusega, sest Hiina on nüüd ametlikult tõusnud maailma suuruselt teiseks majanduseks, seda isegi 27 riigist koosneva majandusgigandiga võrreldes.

Riikide võrdluses on Hiina olnud maailma suuruselt teiseks majanduseks 2010. aastast saati, mil edestati Jaapanit.

Rahvusvahelise Valuutafondi oktoobrikuine raport ennustas, et Hiina möödub EL-st 2022. aastal. Analüütikute sõnul näitab oodatust kiirem muutus Hiina SKP-s riigi majanduse vastupidavust globaalse pandeemia ajal ning Hiina pandeemia kontrolli poliitika efektiivsust.

Mõnda aega oli EL maailma suurim majandus, edestades teatud perioodil isegi USA-d. Analüütikud hakkasid ennustama Hiina teiseks pürgimist pärast seda, kui EL-st lahkus Ühendkuningriik, mille majanduse suuruseks 2020. aastal oli 2,7 triljonit USA dollarit.

Oodatust varem aset leidnud möödumine EL-st toob ühtlasi esile Hiina viimaste aastate arengu mitmes erinevas sektoris, alustades alternatiivsete energiaallikate jõul liikuvatest sõidukitest ja tehisintellektist kuni pilvandmetöötluse ja „asjade internetini”, jättes analüütikute sõnul varju EL-i, millel sellised tugevused puuduvad.

Möödunud aasta esimeses kvartalis oli EL-i SKP Hiina omast veel üle, kuid pärast seda on Hiina majandus näidanud kiiremat kasvu.

Hiina Rahvusvaheliste Uuringute Instituudi Euroopa uuringute osakonna direktor Cui Hongjian ütles jaanuari lõpus väljaandele Global Times, et SKP edetabelis tõusmine rõhutas Hiina eelist, milleks on 1,4 miljardi inimese suurune turg, ja Hiina jõupingutusi epideemiatõrjes, mis pidasid vastu COVID-19 rünnakule riigi majandusele.

EL-i ja Hiina majandused on erinevate kasvurütmidega ennekõike oma mustriliste erinevuste pärast, aga ka EL nõrga interneti- ja digimajanduse tõttu, mis on kiirendanud Hiina möödumist EL-st, ütles Cui.

Hiina analüütikute sõnul ei keskendu aga Hiina enam pelgalt SKP kasvule, vaid pöörab rohkem tähelepanu kasvu kõrgemale kvaliteedile ja jätkusuutlikkusele.

Hiina analüütikute sõnul ei keskendu aga Hiina enam pelgalt SKP kasvule, vaid pöörab rohkem tähelepanu kasvu kõrgemale kvaliteedile ja jätkusuutlikkusele.

Per capita suuruses jääb Hiina siiski endiselt USA-st ja EL-st maha. 2020. aastal oli EL-i SKP per capita ligikaudu 3,6 korda suurem Hiina omast, USA näitaja aga 6 korda suurem.

2021. aastal oli Hiina SKP per capita 12 551 USA dollarit, lähenedes jõudsalt Maailmapanga definitsiooni järgsele „kõrge sissetulekuga riikide” tasemele. Ühtlasi ületas Hiina SKP per capita globaalse keskmise.

Allikas: https://www.globaltimes.cn/page/202202/1250282.shtml

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.