fbpx
AudioMajandus & Raha

Hiina kaubanduse ülejääk püstitas 2021. aastal rekordi

Foto: Shutterstock

Audio leiad artikli lõpust

Hiina ettevõtted viisid möödunud aastal riigist välja 3,36 triljoni USA dollari väärtuses kaupu. 340,5 miljardi dollariga oli 2021. aasta detsember ühtlasi riigi ajaloo edukaim kuu.

Hiina rekordiline eksport jätkus möödunud aasta lõpuni, tõstes aastase kaubandusbilansi ülejäägi uutesse kõrgustesse ning toetades ühtlasi majandust, mis oli lööke saanud nii kinnisvaraturu languselt kui ka jätkuvatelt COVID-i puhangutelt.

Detsembri 340,5 miljardi USA dollari suurune eksport tõstis kogu aasta ekspordi kokku 3,36 triljoni dollarini, kinnitavad riiklikud allikad. Detsembrikuu import ulatus 246 miljardini ning kogu aasta ulatuses imporditi kokku 2,69 triljoni USA dollari väärtuses. Seega oli Hiina kaubandusbilansi ülejääk 2021. aasta detsembris 94,5 miljardit ning kogu aastas 676 miljardit USA dollarit.

Hiina kaubandusbilansi ülejääk 2021. aasta detsembris 94,5 miljardit ning kogu aastas 676 miljardit USA dollarit

Andmed kinnitavad seda, mis oli selge kogu möödunud aasta vältel: nõudlus kõikvõimalike Hiina kaupade järele on suur ning riigi tehased valmistavad kõike, alates elektroonikast kuni aiamööblini välja. Siiski ennustatakse kaubandusele käesolevaks aastaks väiksemat kasvu, kuivõrd nõudlus kodus töötamist võimaldava tehnoloogia ja tervishoiuseadmete järele väheneb ning koos ülejäänud maailma COVID-iga elama õppimisega nihkub kogu tarbimine taas teenuste poole.

„Eelmise aasta 30% kasvu on ilmselgelt raske säilitada. Seega langeb tänavune ekspordi kasv järsult,” osalt seetõttu, et suure tõenäosusega aeglustub kasv kogu maailmas, väidab Ding Shuang, Suur-Hiina ja Põhja-Aasia peaökonomist ettevõttes Standard Chartered Plc. Hiina siseriiklikud piirangud ja sulud viiruse uute tüvede leviku piiramiseks võivad samuti põhjustada viivitusi, kuid „olulisim on siiski see, kuidas areneb väline nõudlus.”

Omikroni tüve tõttu kehtestatud piirangud on juba käesoleva aasta alguses avaldanud mõju tarneahelatele, piirates nii siseriiklikku tootmist kui kaupade eksporti. Ehkki laiaulatuslikku kahju tööstuslikule tootmisele või kaubandusele ei ole veel tekkinud, on mitmed tehased kas töö peatanud või tootmismahte vähendanud. Ningbo, Shenzheni, Tianjini ja Shanghai sadamate läbilaskevõime on samuti selle mõju tunda saanud.

nõudlus kõikvõimalike Hiina kaupade järele on suur ning riigi tehased valmistavad kõike, alates elektroonikast kuni aiamööblini välja

„Kaubavedu oli viiendat kuud järjest oodatust tugevam, jõudes uue rekordini. Seni kuni välisnõudlus omikroni puhangutele vastu peab, peaks Hiina roll ülemaailmse tootmiskeskusena jätkama ekspordi toetamist,” kinnitas Bloomberg Economicsi Hiina majandusteadlane David Qu.

Täispikk raport on leitav siit.

Käesoleval aastal on väliskaubanduses oodata veelgi enam ilminguid ebakindlatelt, ebastabiilsetelt ja tasakaalustamata teguritelt, ütles Hiina tolliameti pressiesindaja Li Kuiwen Pekingis toimunud briifingul. Ehkki andmetele avaldatakse tõenäoliselt teatud survet, sealhulgas kõrgema võrdlusbaasiga, ei muutu kaubanduse pikaajalised positiivsed põhialused, kinnitas ta.

Ülemaailmne sõltuvus Hiina toodangust võib väheneda, kui piirkonnad nagu Kagu-Aasia viiruse puhangutest taastuvad. See võimaldaks ettevõtetel esialgsesse tootmispiirkonda tagasi kolida, sest nii mõnedki ettevõtted viisid hiljaaegu tootmise sealt üle Hiinasse, et kasutada ära Hiina COVIDi poliitikat.

Allikas 

Adrian Bachmanni kommentaar

Hiina kujutab maailma kaugelt suurima tööstusriigi ja eksportijana maailmamajanduse suure võrrandi üht poolt. Hiina tööstustoodang ületas 2018. aastal Ameerika Ühendriikide näitaja ligi kahekordselt, ulatudes USD 3,9 triljonini USA 2,1 triljoni vastu.

USA dollar ei saavutanud 20. sajandil positsiooni maailma juhtiva valuutana mitte tänu USA positsioonile maailma suurima importijana, vaid suurima eksportijana. See on positsioon, mis kuulub tänaseks Hiinale

Hiina vastas asub USA kui suurim tarbija, mille privileeg printida maailma valitsevat valuutat võimaldab USA’l iga aasta saada maailmast ligi triljoni dollari väärtuses kaupu sisuliselt tasuta. Hiina ligi 700 miljardi dollari suurune kaubandusbilansi ülejääk on seega samas suurusjärgus USA ligi 1000 miljardi suuruse puudujäägiga.  

USA saab nautida positsiooni maailma suurima importijana senikaua, kuni dollar püsib maailma reservvaluutana – hetk, mil Hiina peaks antud positsiooni küsimuse alla seadma, on hetkeks, mil USA unikaalne staatus maailma finantssüsteemi hegemoonina lõppeb. Vahendid selleks on olemas, kuna USA dollar ei saavutanud 20. sajandil positsiooni maailma juhtiva valuutana mitte tänu USA positsioonile maailma suurima importijana, vaid suurima eksportijana. See on positsioon, mis kuulub tänaseks Hiinale.

Kuula artiklit

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.