AudioMaailmavõim & Geopoliitika

Hiina kasvatab internetitsensorite armeed, et teisitimõtlemist kontrolli all hoida

Mario Savoia / Shutterstock.com

Hiina võimud on üha jõulisemalt keeramas kinni digitaalse infovoo kruvisid, et lämmatada eos protestimeeleolud seoses hiigelriigi drakooniliste koroonameetmetega.  

Keskvalitsus on suutnud pärast novembri lõpus suuremates linnades aset leidnud meeleavaldusi hoida protestijad tänavatelt eemal, kasutades selleks politsei tugevat kohalolekut.

The Wall Street Journali andmetel andis Hiina küberruumi administratsioon (CAC) tehnoloogiaettevõtetele, sealhulgas riigi juhtivatele IT firmadele ByteDance’ile ja Tencentile, korralduse lisada oma internetitsensuuri meeskondadesse rohkem inimesi.

Tehnoloogiaettevõtetele anti korraldus jälgida tähelepanelikult protestidega seotud sisuloomet, eriti ülikoolides toimunud protestide ja Xinjiangi provintsi pealinnas Urumqis toimunud tulekahju kohta, mis vallandas novembri lõpus sulgemisvastased protestid.

Hiinas on lubatud ainult litsentseeritud VPN-teenused, mis tegelikult ei taga inimeste sõnumite anonüümsust, kuna nendest enamikku haldavad riiklikud telekommunikatsiooniettevõtted.

Platvormidel, sealhulgas e-kaubanduse ettevõtetel ja otsingumootoritel on kästud eemaldada anonüümset sidet võimaldavate VPN võrkude müügipostitused ja blokeerida VPN-idega seotud otsingud, sealhulgas teave VPN-ide kasutamise kohta. Protestijad on kasutanud VPN-ide kaudu välismaiseid keelatud platvorme, nagu Twitter, et korraldada ja levitada teavet protestide kohta.

Hiinas on lubatud ainult litsentseeritud VPN-teenused, mis tegelikult ei taga inimeste sõnumite anonüümsust, kuna nendest enamikku haldavad riiklikud telekommunikatsiooniettevõtted. Kuid valitsus ei jälgi alati litsentseerimata VPN-ide kasutamist, mida inimesed on kasutanud Hiina interneti n.n “suurest tulemüürist” möödahiilimiseks ja blokeeritud veebisaitidele juurdepääsuks, nagu Twitter, Facebook ja enamik teisi välismaiseid sotsiaalmeedia saite.

Keskvõim andis Hiina tehnoloogiaettevõtetele korralduse blokeerida VPN-idega seotud terminite otsingud, näiteks “teadlik internetis surfamine”, mis on termin, mida Hiina elanikud kasutavad alternatiivina “VPN-ile”, et vältida keskvõimu internetitsensoreid. Termini otsimine Weibost ja Alibaba e-kaubanduse saidilt Taobao ei andnud tulemusi.

Amsterdamis asuv VPN-teenuse pakkuja Surfshark andis teada, et on tuvastanud oma teenuste allalaadimiste hüppelise kasvu Hiinast ning rekordarvu tõrkeotsingu taotlusi, kuna valitsus raskendab inimestel VPN-ide kasutamist.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.