Ühiskond & Kultuur

Harvardi uurimus: “Faktikontrollijad” on ülekaalukalt vasakpoolsete vaadetega

Uus Harvardi uurimus šokeerib maailma avastusega, et valeinformatsiooni “faktikontrollijad” on ülekaalukalt vasakpoolsete poliitiliste vaadetega.

Harvardi “Valeinformatsiooni ülevaate” (Misinformation Review) andmed näitavad, et 150 “väärinfo eksperdist” vaid 5 protsenti kaldub oma poliitilistes vaadetes “kergelt paremale”. 10 protsenti on tsentristid ja ülejäänud 85 protsenti kaldub veidi vasakule või on vasakpoolsed või vasakäärmuslased.

Harvardi “Valeinformatsiooni ülevaate” andmed näitavad, et 150 “väärinfo eksperdist” vaid 5 protsenti kaldub oma poliitilistes vaadetes “kergelt paremale”. 10 protsenti on tsentristid ja ülejäänud 85 protsenti kaldub veidi vasakule või on vasakpoolsed või vasakäärmuslased.

Uuringus selgitatakse ka ilmselget tõsiasja, et vasakpoolsete veendumustega isikud ei suuda vasakpoolset väärinfot märgata, sest nad kas ignoreerivad või aktiivselt pooldavad seda infot.

“Isegi kui nad seda märkavad, ignoreerivad nad seda tõenäoliselt seetõttu, et nad arvavad, et see toetab nende vaadete järgi õiget “alustõde” või et selle väärinfona käsitlemine põhjustaks nende sotsiaalses miljöös ebamugavusi,” märgitakse uuringus. Teisisõnu: “See on okei, kui meie seda teeme!”

Oleme dokumenteerinud lugematuid näiteid, kus “faktikontrollijate tööstuskompleksi” kasutatakse lihtsalt selleks, et tsenseerida tõest teavet, mis näitab vasakpoolseid halvas valguses.

Kõige kurikuulsam näide on Hunter Bideni sülearvuti lugu, mida “kontrolliti” kui Venemaa “väärinfot” ning mille sotsiaalmeediahiiud maha summutasid, et kallutada valimisi Joe Bideni kasuks. Niipea, kui Biden valituks osutus, teatas Washington Post, et ei vaevu tema väiteid isegi faktikontrollima.

“Faktikontrollijad” nõudsid ka varem, et YouTube tsenseeriks rohkem videoid “valeinfo” tõttu, kusjuures üks põhjusi on asjaolu, et keegi ei vaata nende endi sisu. Kinnisideeks on kujunemas ka selliste meemide “faktikontrollimine”, mis heidavad nalja vasakpoolsete poliitikute üle.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.