Ühiskond & Kultuur

Google töötas välja keelekorrektori, mis eemaldab tekstist poliitilised ebakorrektsused

Briti väljaande The Telegraph andmetel on Google saamas valmis tekstitöötluse programmi, mille toimetusalgoritmid on häälestatud tekstist automaatselt elimineerima poliitiliselt ebakorrektseid väljendeid.

Tabavalt pealkirjastatud artiklis “Google’i Suur vend (vabandust, suur inimene) hakkab teid korrigeerima” antakse ülevaade sellest, kuidas hiigelkorporatsioon on asunud google docs`i programmis rakendama “hõlmamishoiatusi” (inclusivity warnings), mis keelavad kasutada sõnu nagu “jahimees”, “torumees” ning asendavad need poliitiliselt korrektsema “toruinimese” ja “jahiinimesega”.

Jaht ongi välja kuulutatud soolist kuuluvust hõlmavatele “seksistlikele” sõnadele, mis “ei hõlma piisavalt palju inimesi”. Google on töötanud välja programmi, mis hoiatab teksti autorit koheselt, kui tema väljenduslaad ei ole piisavalt “hõlmav” ja “virgunud” (woke – ingl). Abistamaks poliitiliselt ebakorrektset autorit on arvutiprogramm siiski valmis lahkesti pakkuma poliitiliselt korrektseid uussõnu.

Paraku pole poliitkorrektse keelemasina välja arendamine kulgenud tõrgeteta, kuna algoritmi filtrist ei ole läbi lipsanud ka tehnilised sõnad nagu “emaplaat”, mis on põhjustanud infotehnoloogidele poliitkorretsete sünonüümide välja mõtlemisel omajagu peavalu.

Google on töötanud välja programmi, mis hoiatab teksti autorit koheselt, kui tema väljenduslaad ei ole piisavalt “hõlmav” ja “virgunud”. Abistamaks poliitiliselt ebakorrektset autorit on arvutiprogramm siiski valmis lahkesti pakkuma poliitiliselt korrektseid uussõnu.

Samuti on Google’i üliinnukas (poliit)korrektor asunud agaralt ajalooliste tekstide kallale, soovitades näiteks president Kennedy kõnes muuta keelendid sooliselt neutraalsemaks.

Kodanikuõiguste kaitsel seisev kodanikeühendus Big Brother Watch on Google’i poliitkorrektse keelemasina luubi alla võtnud. Ühenduse esimees (või esiinimene) Silkie Carlo sõnas: “Google on astumas digitaalse pealetükkivuse ajastus järgmist sammu, liikudes inimeste poolt väljendatu monitoorimiselt edasi ettekirjutustele, kuidas nad ennast väljendama peaksid.”

Google docs`i programmis suurklientide jaoks standardsättena kasutatav poliitkorrektne keelekorrektor võib tulevikus vabalt liikuda üle Google’i otsingumootorisse, mis on maailmas üldlevinud internetiotsingute teostamise platvormiks.

Sedasi on Google saanud järjekordseks hiidkorporatsiooniks, mis viib ellu George Orwelli düstoopilise romaani “1984” “uuskeele” sissejuurutamise poliitikat.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.