Maailmavõim & Geopoliitika

Facebooki „vilepuhuja” Frances Haugen ei ole sõltumatu aktivist, vaid võimsate erihuvide eestkõneleja

Facebooki vilepuhuja Frances Haugen oli äsja maailma juhtival tehnoloogiakonverentsil "Web Summit 2021" üks peaesineja. Foto: Eóin Noonan/Web Summit Sportsfile'i (CC BY 2.0)

Väljaanne Breitbart vahendab, kuidas äsja “punase vaiba kohtlemise” osaliseks saanud Facebooki “vilepuhuja” Frances Haugen puhub vaid neid noote, mis on meeltmööda teatud USA miljardäride erihuvidele ning sõnavabaduse piirajatele. Kõikide märkide kohaselt on Haugen mitte sõltumatu üksiküritaja, vaid võimsate erihuvide info/meediasõja agent.

Vasakpoolne miljardär Pierre Omidyar toetab Frances Haugenit, vasakpoolset Facebooki „vilepuhujat”, kes töötas meeskonnas, mis tegeles Hunter Bideni sülearvuti loo tsenseerimisega, ning kes ütles komisjonile, et tema arvates tuleks sotsiaalmeedia platvormi hoopis rohkem, mitte vähem tsenseerida.

Viimastel aastatel on mitmed vilepuhujad Facebooki vastu välja astunud, kaasa arvatud moderaatorid, kes paljastasid konservatiividevastase tsensuuriaktsiooni, kuid kuna nende avaldused ei ole läinud kokku peavoolumeedia agendaga, on need jäänud suurema tähelepanuta.

Haugen, kes erinevalt teistest vilepuhujatest on avaldanud toetust laialdasele tsensuurile sotsiaalmeedia platvormidel, muudeti üleöö massimeedia poolt kuulsuseks ning kutsuti osalema USA senati istungil.

Haugeni seotus vasakpoolsetega on juba teada. Teda esindab mittetulundusühing Whistleblower Aid, sama õigusbüroo, mis esindas Ukraina vilepuhujat, kes algatas teise katse endist USA presidenti Donald Trumpi vastutusele võtta, ning tema suhtekorraldaja Bill Burton on endine Barack Obama kõneisik.

Nüüd on ilmnenud, et Haugenit toetab ka tehnoloogiamiljardär Pierre Omidyar, kes on tuntud selle poolest, et süstib suuri summasid kõikvõimalikesse vasakpoolsetesse ettevõtmistesse.  

Haugen, kes erinevalt teistest vilepuhujatest on avaldanud toetust laialdasele tsensuurile sotsiaalmeedia platvormidel, muudeti üleöö massimeedia poolt kuulsuseks ning kutsuti osalema USA senati istungil.

Politico vahendab:

Omidyari rahaline toetus, millest varem ei teatatud, on üks ilmekamaid näiteid sellest, kuidas Frances Haugeni avaldused on tekitanud entusiasmi USA tehnoloogiahiidude kriitikute seas, pakkudes ühe maailma võimsaima ettevõtte vastu minnes potentsiaalselt otsustavat tuge. See annab talle paljudel teistel korporatiivsetel vilepuhujatel puuduva eelise, kui ta hoiatab seadusandjaid, reguleerivaid asutusi ja meediaorganisatsioone mõlemal pool Atlandi ookeani selle eest, et Facebook kujutab endast ohtu ühiskonnale, sest seab „kasumi ettepoole inimestest.”

Samuti tõestab see veel kord, et Washingtoni tehnoloogiaarutelul on suur raha kõigil pooltel. Selles võitluses on endistest Ränioru (Silicon Valley) töötajatest saanud tööstusharu kõige pühendunumad vaenlased.

Omidyari ülemaailmne heategevusorganisatsioon Luminate tegeleb Haugeni pressi- ja valitsussuhetega Euroopas ning tema sihtasutus andis eelmisel aastal 150 000 USA dollarit Whistleblower Aidile, mittetulundusühingule, mis pakub Haugenile juriidilist esindust ja nõustamist.”

Omidyari filantroopseid võrgustikke on sageli võrreldud George Sorose avatud ühiskonna sihtasutustega (Open Society Foundations). Oma võrgustiku kaudu on miljardärist eBay asutaja kulutanud miljoneid demokraatide poliitilisi kandidaate toetavale niinimetatud „tumeda raha ühendusele” (dark money group) Green New Deal ja „rassilise õigluse” organisatsioonidele.

Selle aasta alguses ütles Omidyarile lähedal seisev isik, et too näeb nüüd tehnoloogiaplatvormides „ohtu demokraatiale”. Lina Khan, Bideni poolt ametisse nimetatud Föderaalse kaubanduskomisjoni (Federal Trade Commission) esimees, töötas varem Avatud turgude instituudis (Open Markets Institute), mida Omidyar samuti toetab.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.