fbpx
Majandus & Raha

Esimest korda ajaloos ei usu üle poole USA üürnikest, et võiksid kunagi oma kodu omanikeks saada

New Yorgi föderaalreservpanga poolt läbi viidud uuringu tulemuste kohaselt usub vaid 43,4% USA üürnikest, et nad võiksid üldse kunagi oma kodu omada. See on esimene kord ajaloos, mil vastav näitaja on langenud alla 50 protsendi.

Ajal, mil eluasemeturg jätkuvalt kõigub kõrgete hüpoteeklaenude intressimäärade ja eluasemehindadega, näitab hiljutine uuring, et üha rohkem ameeriklasi on hakanud oma eluaseme soetamise võimalikkusesse pessimistlikumalt suhtuma.

New Yorgi Föderaalreservi pank avaldas esmaspäeval oma 2022. aasta SCE eluasemeuuringu tulemused, mis hõlmas vastuseid umbes 1200 ameeriklaselt, kellest umbes 75 protsenti on majaomanikud ja 25 protsenti üürnikud. Tulemused näitasid, et leibkonnad ootavad järgmise 12 kuu jooksul tugevat 7-protsendilist kinnisvarahindade kasvu, samas kui üürnikud pidasid vähem tõenäoliseks, et nad üldse kunagi kodu võiksid omada. Selle tõenäosust hinnati vaid 43,4 protsendile.

Eelmisel aastal hinnati oma kodu omamise tõenäosust 51,6 protsendile. 2022 oli esimene aasta uuringu läbiviimise ajaloos, mil oma kodu omamise lootust väljendas alla 50% USA üürnikest.  

Ühtlasi ennustavad üürnikud järgmise 12 kuu vältel 11,5 protsendi suurust üürihinna tõusu. Möödunud aasta veebruaris ennustatud kasvuprotsent oli 6,6.

See ühtib Realtor.com-i analüüsiga, milles leiti, et üürihinnad on sel aastal, pärast COVID-ist tingitud märkimisväärset langust aastatel 2020 ja 2021, hüppeliselt tõusnud. Leiti, et 50 suurimas linnas on mediaanüür jõudnud rekordiliselt kõrgele tasemele, 1792 USA dollarini, mida on 17 protsenti enam kui 2021. aastal.

New Yorgi Föderaalreservi panga andmetel püsis suhtumine kinnisvarasse kui investeeringusse tugevana, nõrgenedes vaid pisut möödunud aastaga võrreldes. Umbes 71 protsenti kõigist küsitlusele vastanutest ütles, et nende naabruskonnas kinnisvara ostmine oleks „väga hea” või „mõnevõrra hea” investeering. Eelmisel aastal andis sama vastuse umbes 73,6 protsenti vastanutest.

2022 oli esimene aasta uuringu läbiviimise ajaloos, mil oma kodu omamise lootust väljendas alla 50% USA üürnikest.  

Samas vastanute osakaal, kes arvasid, et eluase on „halb” või „mõnevõrra halb” investeering, kasvas ligikaudu 3 protsenti – 9,9 protsendini võrreldes 6,5 protsendiga aasta varem.

Need hinnangud kajastusid ka selles, kuidas vastajad oma järgmist koduostu ette kujutasid. Keskmine eeldatav kodu ostmise tõenäosus, kui leibkond peaks järgmise kolme aasta jooksul kolima, langes järsult ligikaudu 61 protsendini. Eelmisel aastal andis sama vastuse ligikaudu 69 protsenti küsitluses osalenutest.

See on näitaja madalaim tase alates 2015. aastast.

Praegusel hüpoteeklaenude intressimäärade kasvul on selles oma roll. 30-aastase fikseeritud intressimääraga hüpoteeklaenude intress tõusis aprillis 5 protsendile, mis on 10 aasta kõrgeim tase.

„Ajal, mil ameeriklased võitlevad ajalooliselt kõrge inflatsiooniga, on hüpoteeklaenude intressimäärade tõus, kasvavad kinnisvarahinnad ja piiratud varud viinud majaomaniku staatuse poole püüdlemise viimase paarikümne aasta kalleima tasemeni,” ütles Sam Khater, hüpoteeklaenude pakkuja Freddie Maci peaökonomist.

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.