Majandus & Raha

Energiakriis kukutab Euroopa majandusmootori Saksamaa finantsperspektiive 

2021. aastast alates energiadefitsiidis vaevelnud Saksamaa on viimaste reitingute kohaselt hakanud langema ka investeerimise atraktiivsuse edetabelites.  

Euroopa ülekaalukalt suurim tööstusriik Saksamaa on Saksa Majandusuuringute Instituudi ZEW andmetel langenud 21 Euroopa tööstusriigi seas investeeringukõlbulikkuse edetabelis nelja koha võrra tagasihoidlikule 18. positsioonile, edestades tänaseks vaid Ungarit, Hispaaniat ja Itaaliat.  

Saksamaa võime kaasata investeeringuid on saanud kannatada mitte üksnes energiakandjate puudujäägi toimel, vaid muuhulgas ka tööjõupuuduse, keeruka bürokraatliku asjaajamise ning innovaatilisuse langustrendi tõttu.  

Vaatamata keskvalitsuse pretsedenditutele ponnistustele on Saksa ettevõtted asunud globaliseerunud majandussüsteemis tootmisüksusi Saksamaalt välja vedama – Saksa ja Euroopa tööliste positsioonid eksporditakse peamiselt Ameerika Ühendriikidesse ning Aasiasse.  

Hüppeliselt tõusnud maagaasi hinnad on mõjunud Saksa tööstusele rusuvalt, sundides Berliini välja käima seninägematuid subsiidiume tööstusettevõtete ja majapidamiste elus hoidmiseks. 2022. aasta septembris kehtestas liiduvabariigi valitsus seaduste paketi, mis näeb ette 200 miljardi euro eraldamist nii ettevõtete kui eraisikute toetuseks.  

Vaatamata keskvalitsuse pretsedenditutele ponnistustele on Saksa ettevõtted asunud globaliseerunud majandussüsteemis tootmisüksusi Saksamaalt välja vedama – Saksa ja Euroopa tööliste positsioonid eksporditakse peamiselt Ameerika Ühendriikidesse ning Aasiasse.  

Üritades meeleheitlikult tööstusmootori seiskumist väärata on Berliin otsinud abi ka gaasitarbimise normeerimisest ning energeetikaettevõtete kasumi täiendavast maksustamisest. Saksa energeetikaturu regulaatori Föderaalvõrkude Agentuuri andmetel langes Saksamaa gaasitarbimine 2022. aastal 2021. aastaga võrrelduna rekordilised 14%. Tööstusettevõtete gaasitarbimise languse indikaator kukkus veelgi enam, kahanedes 23% võrra, samas kui tööstusettevõtete kogunõudluse indeks kuivas kokku 15% võrra.  

Vaatamata gaasitarbimise kogumahu langusele on Saksa ettevõtete poolt gaasi eest makstavad summad kasvanud seoses Vene päritolu gaasi asendumisega märgatavalt kallima veeldatud maagaasiga, millele on maailmaturgudel tihe konkurents.  

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda!

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.