Maailmavõim & Geopoliitika

Enamus ameeriklasi leiab, et Biden peaks relvatarned Iisraelile peatama

Majandus- ja Poliitikauuringute Keskuse (Center for Economic and Policy Research, CEPR) tellitud YouGovi küsitluse tulemuste järgi soovib 52 protsenti ameeriklastest, et USA valitsus peataks relvatarned Iisraelile, seni kuni Iisrael lõpetab rünnakud Gaza vastu.

Vastajate seisukohad erinesid oluliselt sõltuvalt sellest, millise presidendikandidaadi poolt nad 2020. aastal hääletasid. Nimelt olid 62 protsenti vastanutest, kes hääletasid 2020. aastal president Bideni poolt, nõus väitega “USA peaks peatama relvatarned Iisraelile, kuni Iisrael lõpetab rünnakud Gaza elanike vastu”, samas kui vaid 14 protsenti ei olnud teesiga nõus. Kakskümmend neli protsenti end Bideni valijateks nimetanutest ei oma antud küsimuses kindlat seisukohta.

Seevastu vaid 30 protsenti Trumpi valijatest toetab USA relvatarnete peatamist Iisraelile, samas kui enamik (55 protsenti) on peatamise vastu ja 15 protsenti ütlevad, et nad ei ole kindlad, millist seisukohta võtta. Neist, kes ei osalenud 2020. aasta presidendivalimiste hääletusel – võtmerühm, mille hulka kuuluvaid valijaid soovivad nii demokraadid kui ka vabariiklased sel aastal enda poolt hääletama saada – oli 60 protsenti nõus, et USA peaks relvatarned peatama, samas kui vaid 17 protsenti ei nõustunud selle väitega ja 23 protsenti jäi ebakindlaks.

Vastajatest pooldasid tarnete peatamist Iisraelile 52%, vastu olid 27% ning kindlat seisukohta ei omanud 21%.

Uuring läheb kaugemale kui teised hiljuti läbi viidud küsitlused, mis näitavad, et ameeriklaste enamus toetab Gazas relvarahu, sest selles küsitakse spetsiifiliselt USA poolt Iisraelile saadetavate relvatarnete peatamise kohta. Vastajatest pooldasid tarnete peatamist Iisraelile 52%, vastu olid 27% ning kindlat seisukohta ei omanud 21%.

“Relvarahu võib erinevate inimeste jaoks tähendada erinevaid asju, kuid toetus relvatarnete peatamisele on konkreetne ja ühemõtteline,” ütles majandusteadlane, Majandus- ja Poliitikauuringute Keskuse kaasdirektor Mark Weisbrot.

Toetus USA-st Iisraelile saadetavate relvatarnete peatamisele on viimasel ajal kasvanud, kuna Gaza surmade arv on ületanud 30 000 inimese piiri, kusjuures hukkunutest ligikaudu kaks kolmandikku on naised ja lapsed. Pärast seda, kui Iisrael katkestas juurdepääsu valdavale osale toidust ja veest, on Gazas vallandunud “ägeda alatoitumuse määra järsk tõus” ning “inimesed surevad juba praegu nälga”, teatab ÜRO maailma toiduabi programm.

Toetus USA-st Iisraelile saadetavate relvatarnete peatamisele on viimasel ajal kasvanud, kuna Gaza surmade arv on ületanud 30 000 inimese piiri, kusjuures hukkunutest ligikaudu kaks kolmandikku on naised ja lapsed.

Veebruari lõpus ütles Josep Borrell, Euroopa Liidu kõrgeim välispoliitika eest vastutav ametnik, Ameerika Ühendriikide valitsusele, et nende käes on võim lõpetada tsiviilelanike surmamine Palestiinas. Ta sõnas: “Kui te usute, et tapetakse liiga palju inimesi, siis peaksite ehk sinna vähem relvi saatma.”

Uuring, mis viidi läbi 27. veebruarist 1. märtsini 2024, hõlmas 1000 täiskasvanut vanuses 18 aastat ja vanemad, veamarginaaliga +/-3,5 protsenti.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esifoto: Gal_Rotem/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.