Majandus & Raha

Briti pangad on asunud rekordiliselt inimeste pangakontosid sulgema

Hiljuti Ühendkuningriigi endise europarlamendi saadiku Nigel Farage’i konto sulgemise skandaali tõttu raputada saanud Briti pangandussektor on viimaste andmete kohaselt asunud rekordilise kiirusega tavakodanike pangakontosid sulgema. Protsessi taga on kontrolli alt väljunud “rahapesuvastaste” seaduste üha innukam rakendamine, mis jätab potentsiaalselt miljoneid inimesi ilma pangateenustest.

Päevalehe Mail on Sunday poolt avaldatud andmete kohaselt saavutavad Briti pangad käesoleval aastal pangakontode sulgemise absoluutse rekordi, olles alates 2019. aastast sulgenud juba miljon kontot. Möödunud aastal lõpetasid Briti pangad oma teenuste pakkumise 343 500 kontole.

Probleem toodi saareriigi avalikkuse tähelepanu orbiiti seoses Briti iseseisvuspartei endise liidri Nigel Farage’i pangakonto sulgemisega Coutts panga poolt, mis on osaliselt riigi omanduses oleva NatWest panga erapanganduse allharuks. Kuigi Briti opositsioonilise poliitiku tegemistest ei suudetud tuvastada ühtegi seaduserikkumist ega üldse midagi kriminaalset, otsustati Farage’i konto sulgeda ilmsesti mehe poliitiliste vaadete tõttu.

Kuigi Briti opositsioonilise poliitiku tegemistest ei suudetud tuvastada ühtegi seaduserikkumist ega üldse midagi kriminaalset, otsustati Farage’i konto sulgeda ilmsesti mehe poliitiliste vaadete tõttu.


Farage’i poolt avalikkuse ette viidud episood päädis NatWest panga juhi Alison Rose’i tagasiastumisega.
Hetkel annavad Ühendkuningriigi seadused pankadele väga vaba voli sulgeda füüsiliste ja juriidiliste isikute kontosid vaid 14 päevase etteteatamisega. Pangad omavad seega õigust sulgeda isikute kontosid ka juhul, kui eksisteerib pelgalt kahtlus, et isiku konto on seotud rahapesuga, ilma, et eksisteeriks kohustus kontost ilma jäetud isikute süüd tõestada.

Hetkel on ÜK valitsus menetlemas eelnõud, mis annaks klientidele kuni 90 päeva aega pangakonto sulgemise otsust vaidlustada.

Pangakontode sulgemise maania käivitus Ühendkuningriigis pärast 2016. aastat, mil riigi finantsjärelvalve asutused kehtestasid kontode haldamisele märksa karmimad reeglid. Kombineeritult pangakontode sulgemise protsessi üha suurema automatiseerimisega on uued meetmed kasvatanud suletavate pangakontode arvu ligi tuhat protsenti circa 50 000 kontolt aastas ligi poole miljonini.

Pangakontode sulgemise maania käivitus Ühendkuningriigis pärast 2016. aastat, mil riigi finantsjärelvalve asutused kehtestasid kontode haldamisele märksa karmimad reeglid. Kombineeritult pangakontode sulgemise protsessi üha suurema automatiseerimisega on uued meetmed kasvatanud suletavate pangakontode arvu ligi tuhat protsenti circa 50 000 kontolt aastas ligi poole miljonini.

Allikas


Adrian Bachmanni kommentaar:
Nigel Farage’i juhtum illustreerib ilmekalt asjaolu, et tänapäeva maailmas ei ole inimeste pangakontodel olev raha tegelikkuses inimeste endi, vaid panga raha, mida inimestel on lubatud panga armust üksnes kasutada ning mille kasutusõiguse piire seatakse iga aasta möödudes üha enam koomale. Antud protsess kuulub inimeseks olemise loomupäraste vabaduste hävitamise suuremasse projekti, mille ultimatiivne lõpp-produkt saab olema “ärakaotatud inimene” – olend, kes on minetanud terviklikult mitte üksnes välise, vaid ka sisemise vabaduse (s.o kes ei ole oma orjusest teadlik, kuna vabaduse mõiste kui selline on tema mõtte- ja tunnetuskategooriatest potentsiaalsusena kustutatud).

Tänapäeva maailmas ei ole inimeste pangakontodel olev raha tegelikkuses inimeste endi, vaid panga raha, mida inimestel on lubatud panga armust üksnes kasutada ning mille kasutusõiguse piire seatakse iga aasta möödudes üha enam koomale.

adrian bachmann


Moodaste tsentraliseeritud finantsvõrkude kontrollsüsteemi kütkeist suudab inimest aga vabastada kõike muud kui moodne, ent seevastu aastatuhandete pikkuse ajalooga “barbaarne relikt”, milleks on füüsiline kuld. Teadupärast on vaid kuld raha – kõik muu on üksnes krediit.

Esifoto: Richard M Lee/Shutterstock.com

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.