AudioMaailmavõim & Geopoliitika

Briti armee on kahanenud 200 aasta madalaimale tasemele 

Briti armee suurus jõuab 200 aasta madalaimale tasemele, mis on piisav ainult selleks, et “püsida kodus ja niisama ringi jalutada”, hoiatab Ühendkuningriigi kaitseminister. Saareriigi armeel on peagi alles vaid 72 500 sõdurit, mis on ajalooliselt madalaim näitaja pärast Napoleoni sõdu 19. sajandi alguses.  

Briti armee praegune suurus on piisav ainult siis, kui selle eesmärk on “püsida kodus ja niisama ringi jalutada”, hoiatas Suurbritannia kaitseminister Ben Wallace. 

Vahetult pärast Oslos liitlastega toimunud kohtumist andis ÜK kaitseminister intervjuu lennukikandja HMS Queen Elizabeth pardal ning nõudis tungivalt, et riigi kaitset rahastataks nõuetekohaselt, kuna kardetakse jätkuvaid personalikärpeid.  

“Kui me tahame lihtsalt kodus püsida ja natuke ringi jalutada, on meil selleks piisavalt suur relvajõud,” ütles Wallace ajalehele The Times, selgitades, et Suurbritannia vihmavarjuks olev “30-st riigist koosnev rahvusvaheline liit”, tuntud kui NATO, toimib jätkuvalt Suurbritannia sõjalise heidutusena. 

Wallace lisas siiski, et Briti armee võimekuse piisavuse mõõtmine sõltub sellest, millised näevad välja uue valitsuse välispoliitilised eesmärgid. 

“Me jääme hätta, kui valitsused lubavad teha asju ilma neid reaalselt toetamata – nende ambitsiooniks on olla kõikjal … kuid nad ei rahasta seda pürgimust,” ütles ta ajalehele. 

Kuna armee suurus väheneb ja eeldatavasti langeb see umbes 10 000 sõduri võrra veelgi pärast seda, kui ministrid eelmisel aastal kulude kärpimise meetmed heaks kiitsid, lubas Wallace (kes on alates 2019. aastast olnud Suurbritannia kaitseminister) anda endast parima, et “kujundada relvajõud, mis sobiks ohuga ja vastaks peaministri ambitsioonidele”.  

Kunagi kardetud Briti armee koosneb peagi vaid 72 500 sõdurist, mis on 200 aasta madalaim seis pärast Napoleoni sõdu. 

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.