Ühiskond & Kultuur

Austraalia politseikonstaabel: enamus politseinikke ei usu koroonasulgude vajalikkusesse ega soovi neid jõustada

Endine Victoria osariigi naispolitseinik, kes on teeninud 16 aastat, lahkus töölt protestiks jõuvõtete kehtestamise vastu COVID-19 piirangute rakendamisel, öeldes, et enamik tema kolleege jagavad samasugust vastumeelsust rakendatavate meetmete suhtes.

Ametisolev vanemkonstaabel Krystle Mitchell esines eelmisel reedel YouTube’s “The Discernible” (“Tuntav”) intervjuude sarjas oma ametivormis ja kinnitas avalikult muret politseijõudude kasutamise pärast pandeemia piirangute rakendamisel osariigi valitsuse poolt.

Suurima rahvaarvuga Victoria osariigi politseile on antud ülesandeks kehtestada rangeid reegleid koroonasulgude järgimisel. Nende meetmete üheks osaks on “illegaalsete” protestide, milles seistakse näiteks kohustusliku vaktsineerimise ja muude pandeemiapiirangute vastu, laiali ajamine jõuvõtetega, mis on kaasa toonud vägivalla, arvukalt arreteerimisi ning reaalse politseivägivalla süüdistused kogukonna poolt. Siinjuures pole väheoluline, et Victoria osariigi pealinn Melbourne hoiab tänaseks pikima kestusega koroonasulgude maailmarekordit.

Vanemkonstaabel Mitchell, kes on töötanud soovõrdõiguslikkuse ja kaasamise poliitikaga, selgitas intervjuus, kuidas kõik tema politseinikest sõbrad, kes töötavad eesliinil, kannatavad otseselt kõrgema terviseametniku (CHO Chief Health Officer) tööjuhiste tõttu, millesse nad ise tegelikult ei usu ja mida nad sisuliselt ei soovi jõustada. “Korrakaitsjad külvavad kogukonnas hirmu,” lisas Mitchell, kirjeldades, kuidas ta isegi tundis ebamugavust ametikaaslasi tänaval nähes, kui kõndis ringi tsiviilriietes.

Vanemkonstaabel selgitas, kuidas kõik tema politseinikest sõbrad, kes töötavad eesliinil, kannatavad otseselt kõrgema terviseametniku tööjuhiste tõttu, millesse nad ise tegelikult ei usu ja mida nad sisuliselt ei soovi jõustada.

Arvestatav osa jämedast käitumisest ja liialdatud jõuvõtetest võivad olla põhjustatud Victoria osariigi kuberneri Daniel Andrewsi antud poliitilistest suunistest. Ametist lahkunud vanemkonstaabel näebki politsei jõulise ja suisa jultunud käitumise ühe võimaliku põhjusena kubernerilt tulevaid poliitilisi sõnumeid. “Neis antakse korrakaitsjatele igapäevaselt käitumisjuhiseid,” möönis Mitchell.

“Üheks praegu siinviibimise ja intervjuu andmise otseseks tagajärjeks on minu lahkumisavaldus Victoria politseile, mis jõustub selle intervjuu lõpuhetkest, kuna selle intervjuu avaldamise tagajärg oleks igal juhul vallandamine,” teatas Mitchell.

Victoria politsei tunnistas hilisemas kommentaaris, et Mitchell on töötanud nende ridades, rõhutades, et tema öeldud väited ei peegelda mingil juhul kogu politseijõudude vaateid. “Victoria politsei ei saa valida, milliseid seadusi kehtestada,” tõdeti reedeses ametlikus pressiteates, millele lisati, et “politsei vaatab samuti ootusega piirangute leevendamise ja COVIDi-eelse normaalse elu juurde naasmise suunas.”

Mitchelli osas mainiti avalduses tema tehtud paljastuste tõttu siseuurimise läbiviimist seoses professionaalsete standardite nõudega.

Septembris COVID-19 piirangute vastaste meeleavalduste kõrgajal Melbourne`is levisid veebiavarustes videoklipid Victoria osariigi politsei brutaalsusest. Üks halvakspanu äratanud klippidest näitas politsei poolt vanema proua maha lükkamist ja pipragaasiga pritsimist, teise intsidendina oli politseinikku filmitud ühte demonstranti kõnniteele väidetavalt teadvusetuks löömas.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.