Ühiskond & Kultuur

Austraalia osariik tahab koroonameetmete ignoreerijaid vangi panna

"Covid marssalid" Melbourne'i Kmart kaupluses jälgivad sotsiaalset distantseerumist. Foto: ice_blue / Shutterstock.com

Austraalia Victoria osariigi peaministri Daniel Andrewsi valitsuse kavandatud uute pandeemia seaduste kohaselt ähvardab inimesi, kes on süüdi mõistetud rahvatervise korralduste „tahtlikus ja hoolimatus” rikkumises, kaheaastane vanglakaristus või 90 000 Austraalia dollari suurune rahaline trahv.

26. oktoobril esitas valitsus 2021. aasta rahvatervise ja heaolu muutmise (pandeemia juhtimise) seaduse eelnõu (Public Health and Wellbeing Amendment (Pandemic Management) Bill 2021), mis piirab tervishoiujuhi volitusi, andes volitused pandeemia väljakuulutamiseks peaministrile ja rahvatervise korralduste tegemise rolli tervishoiuministrile.

Tervishoiuminister Martin Foley ütles, et eelnõu tuumaks on otsuste tegemise läbipaistvus, samas kui opositsioon on nimetanud seaduseelnõud „uskumatuks rünnakuks demokraatia vastu”.

(Uus seadus näeb ette, et) kui inimene ei täida tervishoiukorraldust, olles teadlik või olles pidanud olema teadlik asjaolust, et see toob kaasa „tõsise ohu“ teiste tervisele, ähvardab teda kuni kaheaastane vanglakaristus või kuni 90 000 Austraalia dollari suurune rahaline trahv, samas kui ettevõtetele võidakse määrata kuni 455 000 Austraalia dollari suurune rahaline karistus.

„Kontrolli, järelevalve ja läbipaistvuse seisukohast on tegemist õigete korraldustega. Toimunud on laialdased konsultatsioonid paljude erinevate valdkondade ekspertidega,” ütles peaminister Daniel Andrews eelnõu avalikustamisel.

„On oluline, et me õpiksime oma kogemustest ning et meil oleks COVID-iga elamise järgmiseks etapiks ning viiruse normaliseerimiseks paigas parimad võimalikud korraldused.”

„Meil on vaja konkreetseid [pandeemia] seadusi /…/ mis meid kaitsevad. See oli meie eesmärk ja seda oleme ka teinud.”

Kui inimene ei täida tervishoiukorraldust, olles teadlik või olles pidanud olema teadlik asjaolust, et see toob kaasa „tõsise ohu“ teiste tervisele, ähvardab teda kuni kaheaastane vanglakaristus või kuni 90 000 Austraalia dollari suurune rahaline trahv.

Opositsiooni juht Matthew Guy süüdistas peaministrit parlamendi pädevuste „anastamises” ning kutsus ülemkoja sõltumatuid saadikuid üles eelnõule vastu seisma.

Andrewsi valitsus vajab seadusandlikus nõukogus vähemalt kolme sõltumatu saadiku häält, et seadusi vastu võtta. /…/

Oktoobri alguses ütles Guy, et rahvatervise korraldusi peaksid andma minister või peaminister. 26. oktoobril ütles ta, et selliste otsuste üle tuleb teostada järelevalvet.

„See osa diskussioonist on vaid 1% valitsuse eelnõust. Keegi ei räägi peaministri õigusest maha suruda meeleavaldusi või indiviide nende tunnuste alusel,” ütles Guy.

„Keegi pole sõna võtnud sellel teemal, kui suuri volitusi see eelnõu peaministrile annab /…/ [selle seaduseelnõu] varjus on valitsus võtnud palju muid meetmeid, mis on täiesti drakoonilised.”

Ennustati ka eelnõu vastuvõtmist parlamendi alamkoja poolt.

Samal ajal registreeris Victoria osariik 1510 koroonaviiruse juhtumit ja nelja inimese surma. Tervisejuht Brett Sutton ütles, et ta usub, et Victoria on praegusest kõrgpunktist üle saanud, kuid hoiatas, et juhtumid hakkavad uuesti sagenema, kui inimesed vabalt ringi liiguvad.

„Numbrid lähevad uuesti üles. Me avame ühiskonda, mis toob kaasa rohkem nakatumisi. Meie tõeliseks kaitseks /…/ on suurem vaktsineeritute osakaal,” ütles professor Sutton. „Seda ennekõike just intensiivravi osakondade kaitseks, mille vajajate arv on hetkel üsna stabiilne. Stabiilne on ka haiglaravi vajajate arv, mis püsib 800 ümber ning pole viimase paari nädalaga palju muutunud. See on pigem positiivne.”

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.