Maailmavõim & Geopoliitika

Alternatiiv Saksamaale soovib Euroopa Liidu asendada rahvaste konföderatsiooniga

Saksamaa opositsioonierakond Alternatiiv Saksamaale (AfD) soovib Euroopa Liidu selle praegusel kujul laiali saata ja muuta piiratud võimuga rahvusriikide konföderatsiooniks, teatas erakond aprilli lõpus toimunud EL-i valimiste avalöögi konverentsil.

Erakonna EL-i kandidaat Marc Jongen, keda peetakse üheks juhtfiguuriks partei ideoloogia kujundamisel, ütles uudisteportaalile Euractiv, et “AfD tahab tugevdada meie riiklikku suveräänsust ja piirata EL-i võimu üksnes sellega, mis on vajalik ja soodne”. Jongeni arvates on EL muutumas “Euroopa superriigiks”, mis “ei oleks enam demokraatia ja mis teeks Saksamaast Euroopa alalise rahakoti”.

Alternatiiv Saksamaale loobus hiljuti Saksamaa EL-st välja astumise ideest. Selle asemel jagab partei nüüd oma uut strateegiat “Euroopa ümbermõtestamiseks Euroopa Rahvaste Konföderatsiooniks”. Oma valimisprogrammi kohaselt soovib AfD koos rühmitusega Identiteet ja demokraatia, kuhu kuuluvad ka Marine Le Peni erakond Rassemblement National ja Itaalia Lega, töötada “EL-i rahvusriikide suveräänsuse pideva õõnestamise” vastu. “Me ei ole Euroopa-vastased, […] aga me ei taha enam seda EL-i,” teatas erakonna kaaspresident Tino Chrupalla aprilli lõpus.

Oma valimisprogrammi kohaselt soovib AfD koos rühmitusega Identiteet ja demokraatia, kuhu kuuluvad ka Marine Le Peni erakond Rassemblement National ja Itaalia Lega, töötada “EL-i rahvusriikide suveräänsuse pideva õõnestamise” vastu.

AfD põhiidee on säilitada – Saksamaa jaoks tulus – EL-i siseturg, kuid samal ajal kärpida enamik liidu ühtekuuluvusprojekte. AfD kampaania kohaselt asendataks praegune EL uue Euroopa majandus- ja huvipõhise kogukonnaga, ilma “EL-i tsentraliseerimise ja paternalismi püüdlusteta”. Keskmise tähtajaga eesmärgiks on algselt euroskeptilise hoiaku ümber ehitatud erakond seadnud “ebademokraatlikult valitud EL-i parlamendi kaotamise”. Kuni EL ei ole ümber korraldatud rahvusriikide konföderatsiooniks, peaks seadusandlik võim olema nõukogul, “kes sõltub otsustes liikmesriikide parlamentide hääletamisest”.

EL-i struktuuride lammutamine ei olnud siiski konverentsi põhiteema. Arutelude keskmes oli vastuseis kliimamuutustega seotud meetmetele, rändele ja soopoliitikale. Nimelt peab AfD EL-i ja Saksamaa ambitsioone seoses kliimamuutustega tüütuks ja ohtlikuks Saksamaa majandusele. AfD liikmed kahtlevad ülemäärase CO2-heite tagajärgedes ja kogu kliimamuutuste idees ning pooldavad kõigi Euroopa ja riiklike kliimakaitsemeetmete kaotamist.

AfD liikmed kahtlevad ülemäärase CO2-heite tagajärgedes ja kogu kliimamuutuste idees ning pooldavad kõigi Euroopa ja riiklike kliimakaitsemeetmete kaotamist.

Kuigi erakond soovib taastada “EL-i liikmesriikide enesemääramisõiguse varjupaiga- ja sisserändepoliitikas”, toetab ta üle-euroopalist koordineerimist ja välispiiride “kaitse” kulude jagamist “Euroopa kindluse” nimel.

Siiski väljendub AfD rahapoliitika keskmes jätkuvalt nende algne eurovastasus: “Uus Saksa mark võiks taastada oma kõrgema ostujõu võrreldes teiste riikidega,” seisab Alternatiiv Saksamaale valimisprogrammis.

Välispoliitikas soovivad erakonna Alternatiiv Saksamaale EL-i kandidaadid, eesotsas Maximilian Krahiga, näha ümberorienteerumist Hiina ja Venemaa suunas, saavutamaks Saksamaa suuremat “suveräänsust” USA ülemvõimu alt. Samuti soovivad nad Venemaa-vastastest majandussanktsioonidest loobuda ja “Saksamaa suhteid Euraasia majandusliiduga laiendada”. Märkimisväärset toetust leiab AfD programmis ka koostöö Hiina Vöö ja Tee algatusega: “Selleks, et aidata programmi kujundada võrdsetel alustel, on AfD pühendunud Saksamaa aktiivsele osalemisele.”

Välispoliitikas soovivad erakonna Alternatiiv Saksamaale EL-i kandidaadid, eesotsas Maximilian Krahiga, näha ümberorienteerumist Hiina ja Venemaa suunas, saavutamaks Saksamaa suuremat “suveräänsust” USA ülemvõimu alt.

Aprilli lõpus toimunud valimiste avapauk möödus erakonna Alternatiiv Saksamaale jaoks mitmete EL-i kandidaate ja erakonda laiemalt puudutavate skandaalide varjus. Nimelt oli nende põhikandidaat Maximillian Krah sunnitud lahkuma, kuna kardeti mainekahju veelgi suurenemist pärast seda, kui tema abiline arreteeriti Hiina heaks spioneerimise kahtlusega, ning selgus, et ka tema enda suhtes on uurimine käimas. Ürituse käigus lükati süüdistused nii Venemaa kui ka Hiina huvide heaks töötamise osas tagasi, kuna need on poliitiliselt motiveeritud ja põhinevad hirmul AfD edu ees.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.