Ühiskond & Kultuur

Aasta eest „koroona seljatanud” Island võib jääda piirangutesse 15 aastaks

Meediakanalid CNN ja The New Yorker vahendasid 2020. aasta mais, et Island võitis koroonat. („Riik mitte ainult ei vähendanud nakatumist, vaid sisuliselt elimineeris selle.”) MarketWatch ütles kuu aega hiljem, et „nakatumist vähendati” ning ajakiri Nature Magazine ütles 2020. aasta novembris, et Island „tegi koroonaviiruse teaduse abil maatasa.” 2021. aasta jaanuaris vahendas Bloomberg, et „Briti tüvi, mis hirmutas kogu Euroopat, peatati täielikult” ning sama aasta märtsis ütles BBC, et „riik tegi kõik, et viirusest jagu saada.” Samal kuul lisas NBC, et Island on „suutnud hoida pandeemia kontrolli all” ning US News väitis 2020. aastal, et see riik võiks „kogu maailmale viiruse leviku minimeerimise osas nii mõndagi õpetada.”

2021. aasta juunis teatas Islandi tervishoiujuht lõplikust võidust, selgitades, et tänu ulatusliku vaktsineerimise edukusele on riik „saavutanud karjaimmuunsuse,” mistõttu on kohalik epideemia vaktsineeritute hulgas võimatu:

„Island on vaktsineerinud piisava osa oma rahvast COVID-19 vastu, et vältida epideemia puhkemist, ehkki grupisisesed puhangud võivad endiselt aset leida nende seas, kes vaktsineeritud ei ole,” ütles Þórólfur Guðnason, Islandi juhtiv epidemioloog. „Seega on Island saavutanud karjaimmuunsuse,” ütles Þórólfur Islandi väljaandele RÚV.

Kuu aega hiljem:

Island, üks esimesi riike maailmas, kes kaotas koroonapiirangud vaktsineeritud turistide jaoks, võib äsja kehtestatud ohutusmeetmeid veel kuni 15 aastat kehtimas näha, väidab üks põhjamaa juhtivaid meditsiinieksperte. [Tegelikult on Thorolfur Gudnason, äsja nimetatud „juhtiv meditsiiniekspert” praegu midagi Islandi diktaatori laadset, kellele peaminister on andnud täielikud volitused.]

Ehkki valdav enamus Islandi täisealisest rahvastikust on vaktsineeritud, ütles juhtiv epidemioloog Thorolfur Gudnason, et ei ole võimalik välistada, et taas kehtestatud koroonapiirangud võivad veel mitmeid aastaid vajalikuks osutuda.

Gudnason esitas oma seisukoha ajal, mil Delta tüve levik hakkas järsult kasvama ning enamik uutest nakatunutest olid vaktsineeritud.

„See võib juhtuda, sest keegi ei tea, mida tulevik toob,” ütles Gudnason kohalikule ajalehele Morgunbladid. „Me oleme seda algusest peale öelnud, et kõik on väga ettearvamatu.”

Gudnason lisas, et COVID-19 epideemia ei lõppe Islandil enne, kui see on kadunud kogu maailmast.

Ta tunnistas ka, et vaktsiini kaitsevõime nakatumise vastu on madalam, eeldusel et selle suutlikkus kaitsta raske põdemise eest on endiselt hinnanguliselt 90%.

Valdav enamus Islandi populatsioonist on vaktsineeritud. Üle 50-aastaste seas on see protsent peaaegu 100. Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse viimase raporti kohaselt on Island nakatumisnäitajate järgi nüüd „oranž” piirkond. Morgunbladid vahendas hiljuti, et Island võidakse nakkuskordaja alusel, mis ületas augusti lõpus 200 piiri 100 000 elaniku kohta, klassifitseerida ka „punase” riigina.

26. juunil kaotasid Islandi riigijuhid kõik siseriiklikud piirangud, mis tõi kaasa rahvusvaheliste meediaväljaannete ülistuslaulu riigile, mis suutis koroonaviirusest jagu saada. [Juba ei tea mitmendat korda.] Selleks ajaks ei olnud juba mitu nädalat tuvastatud ühtegi uut nakatunut ning surmajuhtude arv oli detsembrist alates püsinud kindlalt nulli peal.

Samas on valdav enamus Islandi populatsioonist vaktsineeritud. Üle 50-aastaste seas on see protsent peaaegu 100.

Siiski on pärast seda tabanud Islandi Delta tüve kiire levik ning suur osa uutest nakatunutest on täielikult vaktsineeritud. Augusti lõpus jõudis nakatumine uuele rekordtasemele – ühe ööpäevaga lisandus 131 uut nakatunut.

Uus nakatumiste laine on sundinud Islandi riigijuhte piiranguid taastama, näiteks kehtestama siseruumides maski kandmise kohustuse.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (The European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC) viimase raporti kohaselt on Island nakatumisnäitajate järgi nüüd „oranž” piirkond. Morgunbladid vahendas hiljuti, et Island võidakse nakkuskordaja alusel, mis ületas augusti lõpus 200 piiri 100 000 elaniku kohta, klassifitseerida ka „punase” riigina.

Lisaks siseruumides maski kandmise kohustusele on ka kõigile kogunemistele (oletatavasti ka matustele) seatud 20 osaleja piir ning jõusaalid ja baarid on suletud.

Tervishoiuminister ütles, et augusti viimasest nädalast on kõik spordikeskused, baarid ja klubid suletud ning maksimaalne osalejate arv mis tahes kogunemistel on 20.

Island on seni olnud pjedestaalil kui riik, mis tegi kõik õigesti, kus „poliitikud astusid sammu tagasi ja lasid teadlastel juhtida” ning suutis tänu sellele koroonaviirust „lüüa,” „alistada,” „peatada,” „võita,” „kontrolli all hoida,” „maatasa teha”. Nüüd öeldakse, et Island võib silmitsi seista 15 aastat kestva ajuti kehtivate ja siis kaduvate ning seejärel uuesti kehtivate piirangute ning suukorvi kandmisega.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.