Miljardär Elon Musk teatas oma sotsiaalmeediaplatvormil X, et „ainult AfD suudab veel Saksamaad päästa.“ Sellele järgnenud avalikkuse meelepahapuhangule vastas Musk arvamusartikliga Saksa nädalalehes Welt am Sonntag, mille arvamusrubriigi toimetaja astus Muski artikli avaldamise järel ametist tagasi.
Saksamaa peavooluerakonnad on viimasel ajal teinud jõupingutusi, et keelata väidetavalt demokraatia säilitamise nimel erakonna Alternatiiv Saksamaale (AfD) osalemine eelseisvatel Saksamaa valimistel. Nende jõupingutuste kiuste sukeldus Tesla tegevjuht Elon Musk Saksa poliitikasse, et kaitsta oma sealseid „märkimisväärseid investeeringuid“.
Welti peatoimetaja Jan Philipp Burgard tuletas Muski arvamust avaldades lugejatele korduvalt meelde, et: „AfD on osaliselt ksenofoobne ja antisemiitlik. Seepärast on see erakond Saksamaale ohtlik.“
Musk toob aga välja, et „AfD kujutamine paremäärmuslastena on selgelt vale, arvestades, et erakonna juhil Alice Weidel on Sri Lankalt pärit samasooline partner! Kas see meenutab teile Hitlerit? No palun!“
Oma sõnavõttu põhjendas Musk väitega, et tal on „õigus“ käsitleda „majandusliku ja kultuurilise kokkuvarisemise“ äärel oleva riigi poliitilist kliimat, kuna ta on „teinud märkimisväärseid investeeringuid“ Saksamaa tehnoloogia- ja tööstussektorisse.
Muski hinnangul takistavad Saksamaa majanduse arengut ülereguleeritus ja bürokraatia ning ta usub, et AfD suudaks olukorda muuta: „AfD on mõistnud, et majanduslik vabadus ei ole mitte ainult soovitav, vaid hädavajalik. Erakonna võetud suund valitsusepoolse ülereguleerimise ning maksude vähendamisele ja turu dereguleerimisele peegeldab samu põhimõtteid, mis tegid ka Tesla ja SpaceX-i edukaks.“
„Kui Saksamaa tahab taastada oma tööstuslikku võimu, vajab ta erakonda, mis mitte üksnes ei räägi majanduskasvust, vaid rakendab ka reaalseid poliitilisi meetmeid sellise keskkonna loomiseks, kus ettevõtted saaksid areneda ilma valitsuse tugeva sekkumiseta,“ lisas Musk.
Lisaks juhtis Musk tähelepanu asjaolule, et AfD näol ei ole tegemist mingi marginaalse erakonnaga: „AfD, mida kirjeldatakse paremäärmuslikuna, esindab tegelikult poliitilist realismi, mis leiab kaasamõtlemist paljude sakslaste seas, kes tunnevad, et ametkonnad ei hooli nende muredest. See tegeleb hetkeprobleemidega – ja seda ilma poliitilise korrektsuseta, mis sageli tõde varjab,“ jätkas tehnoloogiamiljardär.
Muski sõnul on AfD „pühendunud kontrollitud sisserändepoliitikale, mis seab esikohale integratsiooni ning Saksa kultuuri ja julgeoleku säilitamise. See ei tähenda ksenofoobiat, vaid selle tagamist, et Saksamaa ei kaotaks globaliseerumise püüdlustes oma identiteeti.“
Oma mõttekäigus jõuab Musk järeldusele, et AfD on Saksamaale jäänud „viimaseks lootuskiireks“.
Pärast Muski arvamusloo avaldamist teatas ajalehe Welt am Sonntag arvamusrubriigi toimetaja Eva Marie Kogel sotsiaalmeediaplatvormil X oma tagasiastumisest: „Mulle on alati meeldinud juhtida WELT-i ja WAMS-i arvamusrubriiki. Täna ilmus Welt am Sonntagis Elon Muski artikkel. Esitasin eile pärast selle trükki minemist oma tagasiastumisavalduse.“
Saksamaal toimuvad 23. veebruaril kantsler Olaf Scholzi valitsuse kokkuvarisemise tõttu uued valimised. Praegu on AfD arvamusküsitlustes umbes 19% toetusega teisel kohal, jäädes maha üle 30% kogunud konservatiivsest CDU/CSU ühendusest, mis liidab paremtsentristlikke erakondi Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liit ning Kristlik-Sotsiaalne Liit Baieris. Kõik Saksa peavooluparteid on välistanud riiklikul tasandil koostöö AfD-ga.
Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!
Aita Makroskoobil edasi ilmuda
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole.
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!
Esifoto: Frederic Legrand – COMEO/Shutterstock.com