Saksamaal jõustus juuni lõpus uus seadus, mille kohaselt peavad Saksa kodakondsuse taotlejad kinnitama, et Iisraeli riigil on “õigus eksisteerida”. “Kodakondsuse testi uude versiooni on lisatud uued küsimused antisemitismi, Iisraeli riigi eksisteerimisõiguse ja juutide elu kohta Saksamaal,” teatas Saksamaa siseministeeriumi esindaja ajalehele Financial Times.
Siseminister Nancy Faeser selgitas, et: “Igaüks, kes jagab meie väärtusi ja teeb nõutud jõupingutusi, saab nüüd Saksa passi varasemast kiiremini ja ei pea enam loobuma osast oma identiteedist ehk oma vanast kodakondsusest. Kuid me oleme teinud sama selgeks ka selle, et keegi, kes ei jaga meie väärtusi, ei saa Saksa passi omanikuks. Me oleme tõmmanud kristallselge punase joone ja muutnud seaduse palju rangemaks, kui see oli.”
Millegipärast hõlmab Saksa Liiduvabariigi kodakondsuse pälvimise eeltingimuseks olev “Saksa väärtuste jagamine” nüüdsest ka väga konkreetse poliitilise seisukoha omaksvõtmist ühe välisriigi suhtes, mis asub Saksamaast rohkem kui 3000 kilomeetri kaugusel.
Märtsis avaldas nädalaleht Der Spiegel, et Saksa kodakondsuse taotlejad peaksid pähe õppima ka Iisraeli asutamisaasta ja Saksamaa karistuste nimekirja holokausti eitamise eest.
Saksamaa valitsuse sõnul on uued nõuded vajalikud selleks, et võidelda antisemiitiliste intsidentide väidetava sagenemise vastu. Nimelt on ajalehe The Times andmetel “[Saksamaa antisemitismi vastu võitlemise voliniku poolt] registreeritud antisemitistlike intsidentide hulk kasvanud 2023. aastal eelmise aastaga võrreldes 83 protsenti ja jõudnud 4782 juhtumini.”
Mõtlemapaneva täpsustusena lisab The Times, et “valdav enamus” nimetatud intsidentidest olid “avalikult dokumenteeritud vihakõne aktid”. Saksamaal kuuluvad vihakõne alla ka loosungid ja lausumised stiilis “Jõest mereni, Palestiina on vaba”, mis lähevad väidetavalt vastuollu Iisraeli riigi õigusega eksisteerida. Seetõttu võib eeldada, et Saksamaa kasvav “antisemiitlike intsidentide” hulk 2023. aastal oli suures osas tingitud Gaza sõjast ajendatud poliitilistest sõnavõttudest. Antud tõsiasi ei tähenda muidugi eitamist, et võis toimuda ka reaalselt antisemitistlikke intsidente.
Saksamaa nõue, et tulevased kodanikud peavad kinnitama Iisraeli riigi “õigust eksisteerida”, on vaid viimane paljude näidete seas sellest, kuidas Lääne valitsused püüavad Iisraeli nimel oma rahva mõttekontrolli teostada. Kui Iisrael alustas rünnakut Gaza vastu pärast 7. oktoobril toimunud Hamasi sissetungi Lõuna-Iisraeli, keelasid Saksamaa ja Prantsusmaa valitsused kõik Palestiinat toetavad meeleavaldused. Ameerika Ühendriikide esindajatekoda kiitis mais samuti heaks laiendatud määratlusega antisemitismi teadvustamise seaduse, mille järgi võivad kolledžid saada föderaalse karistuse osaliseks, kui nende üliõpilased või õppejõud lausuvad Iisraeli kohta midagi keelatut. Kuigi uuendatud seadus läbis esindajatekoja hääletuse tulemusel 320-91, ei ole see senatis veel vastu võetud.
Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!
Aita Makroskoobil edasi ilmuda
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:
ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop
KONTO NUMBER: EE687700771007683571
SELGITUS: Makroskoobi annetus
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!
Esifoto: Achim Wagner/Shutterstock.com