fbpx
Maailmavõim & Geopoliitika

USA senaator: Ukraina peab saatma ka kõige nooremad mehed sõtta

USA senaator Lindsey Graham on saanud ohtralt kriitikat pärast hiljuti tehtud üleskutset, milles nõudis, et Kiievi keskvalitsus kaasaks ka kõige nooremaid mehi sõtta Venemaa vastu.

Lõuna-Carolina vabariiklane ütles möödunud nädalal Kiievit külastades, et Ukraina parlament peab vastu võtma uue mobilisatsiooniseaduse, mis tühistaks alla 27-aastaste noormeeste sõtta saatmise piirangud.

Üha akuutsemas elavjõu kriisis vaevlev Ukraina on arutlenud mitmeid kuid uue mobilisatsiooniseaduse üle, mis näeks ette mobilisatsioonikohustuse ea langetamist praeguselt 27 aastalt 25 aastani.

Tänase seisuga võivad Ukraina kodanikud astuda vabatahtlikult sõjaväe teenistusse alates 18. eluaastast, ent 18-60-aastastel meestel on keelatud riigist lahkuda.

USA senaatori sõnul on “eksistentsiaalses võitluses” olev riik kohustatud paiskama rindele ka kõige nooremad mehed.

USA senaatori sõnul on “eksistentsiaalses võitluses” olev riik kohustatud paiskama rindele ka kõige nooremad mehed.

Grahami märkused puudutasid ka Ühendriikide jätkuvat abi Kiievile. USA senat kiitis heaks 95 miljardi dollari suuruse rahastamispaketi, mis sisaldas 60 miljardi dollari suurust abi Kiievile, kuid pakett on takerdunud vabariiklaste kontrolli all olevas esindajatekojas.

Graham, kes on hääletanud seni paketi vastu USA-Mehhiko piiril valitseva kriisi pärast, ütles ukrainlastele: “Kui te tahate Ukrainale jätkuvat abi, siis hakake parem rääkima Ameerika maksumaksjatega.”

Senaator ütles, et tõstatas idee kohtumisel Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga. Vabariiklaste eeldatava presidendikandidaadi Donald Trumpi poolt välja käidud kava hõlmab Ukraina abi muutmist “intressivabaks, loobumisvõimalusega laenuks”.

Vastuseks postitas Ühendriikide Ida-Euroopa Demokraatia Instituudi direktor Eric Chenoweth X-is: “Graham sekkub sedasi otseselt USA välispoliitika elluviimisesse, pidades Zelenskiga otse läbirääkimisi… sellisel viisil toimides õõnestab Graham ametisolevat presidenti endise presidendi nimel, kes lubab Ukraina toetamise lõpetada, niipea kui ta uuesti ametisse valitakse.”

Graham kritiseeris Ameerika Ühendriikide poolt tarnitud kaugmaa ATACMS raketisüsteemi aeglasi tarneid, öeldes, et need raketid “oleksid pidanud olema siin juba eile”, et Ukraina relvajõud saaksid “lüüa puruks selle kuramuse silla, mis ühendab Krimmi Venemaaga”.

Ülemöödunud nädalal teatas väljaanne Politico, et Ühendriigid saadavad kahe USA ametniku sõnul Ukrainale 300 miljoni dollari suuruse paketi raames täiendavaid ATACMS raketisüsteeme. Hudsoni Instituudi vanemteadur Luke Coffey sõnas, et rakette on vaja okupeeritud poolsaare tabamiseks.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:

Lindsay Graham on Ühendriikides tuntud kui üks kõige sõjamaiamaid poliitilisi figuure, kes on toetanud praktiliselt kõiki USA sõjalisi sekkumisi viimaste aastakümnete jooksul. Ameerika sõjaveteranidel on kombeks tituleerida sõjaõhutajaid, kes ise oma eluga kunagi rindel ei riski “kanakullideks” (chicken-hawks), kuna tegemist on inimestega, kelle verejanulisus on võrdeline üksnes nende valmisolekuga valada teiste verd iseendi poliitiliste ambitsioonide realiseerimiseks, tehes seda kõike turvalisest kaugusest.

Ameerika sõjaveteranidel on kombeks tituleerida sõjaõhutajaid, kes ise oma eluga kunagi rindel ei riski “kanakullideks” (chicken-hawks), kuna tegemist on inimestega, kelle verejanulisus on võrdeline üksnes nende valmisolekuga valada teiste verd iseendi poliitiliste ambitsioonide realiseerimiseks, tehes seda kõike turvalisest kaugusest.

Adrian Bachmann

Senaator Grahami näide illustreerib kõige ilmekamal viisil kõige masendavamat allakäiku õhtumaade meessoo seas… Kui aastasadade eest ei olnud tavatu leida sõjaliste kampaaniate juhte oma vägede eesotsas, mis andis ohvri toojale vähemasti teatava õiguse nõuda ohvrite toomist ka teistelt, siis tänasel päeval ei suuda keegi mäletada aega, mil sõdasid propageeriv poliitiline establishment oleks ise oma eluküünla sõja surmava hinguse kätte värelema toonud.

Ent küllap on see siiski sedasi seatud, et isikud, kes ei maksa endi poolt esile kutsutud ja propageeritud sõdades oma ihuga, maksavad esile kutsutu eest oma hingega.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:

Esifoto: lev radin/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.