AudioÜhiskond & Kultuur

93% ulatuses vaktsineeritud Iirimaa taas lukus ja öiste liikumiskeeldudega

Foto: EternalMoments / Shutterstock.com

Keset olukorda, mida nimetatakse “neljandaks nakkuslaineks” ja mis on tabamas peaaegu täielikult vaktsineeritud Iirimaad, avalikustas riigi valitsus novembri lõpusirgel uued COVID-iga seotud piirangud. Paljud on mures, et riik võib jõulude eel liikuda täieliku üleriigilise sulgemise suunas.

Uued piirangud hakkasid Iirimaal kehtima 19. novembril, ehkki valitsusametnikud on kinnitanud, et vähemalt 93% kogu riigi vaktsineerimisealisest elanikkonnast on vaktsineeritud. Iirimaa on seega üks maailma enim vaktsineeritud riike, ent sarnaselt Ühendkuningriigi, Iisraeli ja Austria kogetule on nakatumisnäitajad riigis plahvatuslikult kasvanud.

Iirimaa poolsuluks tituleeritud uued piirangud hõlmavad üleriigilist kesköist liikumiskeeldu, uusi kodus töötamise juhiseid, mis kutsuvad kodus töötama kõiki, kel võimalik, ning juba olemasolevate COVID-i passide veelgi rangemat rakendamist. Viimast nõutakse nüüdsest seadusega nii kinodes kui teatrites.

Pühadehooaja lähenedes on eriti vastuoluline kesköine komandanditund, arvestades, et meede mõjutab ebaproportsionaalselt rängalt just pubisid, restorane ning teisi meelelahutusasutusi.

Uued piirangud hakkasid Iirimaal kehtima 19. novembril, ehkki valitsusametnikud on kinnitanud, et vähemalt 93% kogu riigi vaktsineerimisealisest elanikkonnast on vaktsineeritud.

Üks baaritööstuse organisatsioon, Vintners’ Federation of Ireland (VFI), mis esindab umbes 4000 Iiri pubiomanikku (või kõrtsmikku), reageeris järgmiselt:

„Uudis piiratud kauplemisaegade taaskehtestamise kohta on tohutu pettumus paljude hilisõhtuste pubide ja ööklubide jaoks, millest paljud on sunnitud oma uksed sulgema vaid kolm nädalat pärast nende taasavamist.”

Avalduses kirjutati, et „otsus kehtestada uus kesköine sulgemisaeg sulgeb paljud hilisõhtused pubid ja ööklubid sisuliselt täielikult. Meede piirab tõsiselt ka teisi müügikohti aasta kõige kriitilisemal ajal.”

Paljud neist on alates pandeemia algusest läbi elanud juba üle aasta kestnud kaootiliselt kehtestatavaid ja seejärel taas kaduvaid sunniviisilisi sulgemisi, mis on tõsiselt õõnestanud alles nüüd taas pinnale tõusma hakanud võõrustussektorit.

Nagu juba tavaks saanud, süüdistavad paljud Iiri ametnikud ja asjatundjad kõiges vaktsineerimata inimesi, ehkki peavoolumeedia väljaanded, sh Sky News, osutavad selle arusaama ilmselgele kohatusele:

Haiguse esinemissagedus 14 päeva jooksul on keskmiselt 959 juhtu 100 000 inimese kohta. Seda hoolimata asjaolust, et Iirimaa elanikkond, kus vaktsineerimiskuuri on läbinud ligikaudu 93% kõigist täisealistest, on üks enim vaktsineerituid kogu maailmas.

Seega näeme Iirimaa näol järjekordset peaaegu täielikult vaktsineeritud ühiskonda, mida on tabanud kontrollimatu viirusepuhang ning mille valitsusjuhid on otsustanud jääda kõigest hoolimata korrutatud „lahenduste” juurde: rohkem piiranguid, rohkem vaktsiine, vähem vabadust.

Graafik: https://twitter.com/ianmSC
Graafik

Allikas

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.