Ühiskond & Kultuur

80% vaktsineeritud elanikkonnaga Singapuris levib koroonaviirus välgukiirusel

Foto: kandl stock / Shutterstock.com

Singapur on saavutanud vaktsineerituse taseme, mille poole paljud riigid maailmas püüdlevad, ent mille vähesed on saavutanud – 80% saareriigi täiskasvanud elanikkonnast on vaktsineeritud. Vaatamata sellele on Singapuri tabanud üks kõige ulatuslikumaid koroonapuhanguid maailmas

12. septembril lisandus 5,7 miljoni suuruse rahvaarvuga riigis ühe ööpäevaga 555 uut nakatunut, mis on suurim näitaja alates 2020. aasta augustist. Päev varem lisandus riigi 58. Covid-19 surmana registreeritud surmajuhtum, kelleks oli osaliselt vaktsineeritud 80-aastane mees, kes põdes diabeeti, kõrgvererõhutõbe ning kellel oli ka südameprobleeme.

Igapäevased uued juhtumid Singapuris 7. oktoobri seisuga. Allikas: worldometers.info

Selle asemel, et piiranguid lõdvendada, otsustas Singapuri Tervishoiuministeerium keelata sotsiaalsed kogunemised töökohtades, sest väidetavalt põhjustasid nakatumise arvude kasvu töötajate kohvinurga jutuajamised. Lisaks on Singapuri elanikel palutud osaleda ühes päevas maksimaalselt ühel sotsiaalsel koosviibimisel.

Ehkki Singapur on üks maailma enim vaktsineeritud elanikkonnaga riike, ei ole elu pandeemia osas kuigi palju muutunud. Singapuri Riikliku Ülikooli nakkushaiguste modelleerimise ekspert Alex Cook tunnistas, et elu ei ole paranenud „nii palju, kui me oleksime lootnud” hoolimata sellest, et tegemist on ühe kõrgeima vaktsineeritute osakaaluga riigiga maailmas.

Pärast seda, kui Singapur jõudis 80% elanikkonna vaktsineerituse tasemeni, on juhtunud midagi kummalist, tõdes Cook: „Kogukondlike nakatumiste arv on pärast 80% piiri ületamist hakanud hoopis tõusma. Osaliselt seetõttu, et oleme vaktsineeritutel lubanud rohkem sotsiaalsetel kogunemistel osaleda, ning ilmselt ka seetõttu, et oleme piirangute osas laisemaks muutunud.”

Vaktsineerimine Singapuris
Singapuri vaktsineerimisstatistika 7. oktoobri seisuga. Allikas: ourworldindata.org

Väljavaade ei ole just kuigi optimistlik. Ministeeriumidevahelise töörühma kaasesimees Gan Kim Yong ütles, et „murettekitav” nakatumiste kasv jõuab „ilmselt 2000 uue nakatumisjuhtumini päevas,” lisades, et järgmised kaks kuni neli nädalat on seetõttu „üliolulised.”

Pärast seda, kui Singapur jõudis 80% elanikkonna vaktsineerituse tasemeni, on juhtunud midagi kummalist. Kogukondlike nakatumiste arv on pärast 80% piiri ületamist hakanud hoopis tõusma.

Singapuri kogemus ei ole ainulaadne. „Üks peamisi tähelepanekuid terves Kagu-Aasias on see, et Delta tüve levikut on äärmiselt keeruline ennetada ning, nagu Singapur tõestab, ei aita seda vältida ka kõrge vaktsineeritute osakaal,” ütles Cook.

Ehkki enamik neist on sümptomaatilised, leiab Singapuris siiski suur hulk nakatumistest aset vaktsineeritute seas. Seega ei ole nakatumiste arvu silmas pidades ka kõige uuemad ning ümberhinnatud andmed Pfizeri vaktsiini tõhususe kohta enam realistlikud.

Teise teadlase sõnul viitab jätkuv nakatumine üksnes sellele, et ka 80% vaktsineeritute osakaal on „Delta tüve jaoks liiga madal.” Leong Hoe Nam, nakkushaiguste spetsialist Singapuri Rophi Kliinikust, ütles, et Delta tüvi on nihutanud vajaliku kogukondliku vaktsineerituse taseme eesmärke.

Kuid vaadates hiljutisi nakatumise trende USA-s, Euroopas ja Aasias, hakkab tunduma, et viirus areneb lihtsalt liiga kiiresti ning vaktsiinid ei ole piisavalt tõhusad. Mida aeg edasi, seda enam hakkab paistma, et elanikkonna seas loomuliku immuunsuse saavutamine on COVID-19 leviku peatamiseks parim lahendus.

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.