Suur luguÜhiskond & Kultuur

5 meetodit, millega totalitaarliberaalid üritavad ausameelseid inimesi ühiskonnast välja lülitada

Ungari peaminister Viktor Orbán. Foto: Frederic Legrand – COMEO/Shutterstock.com

Ungari peaminister Viktor Orbán hoiatas Läänemaailma valimiste hooaja, sealhulgas USA presidendivalimiste ja juunis toimuvate EL-i parlamendivalimiste eel, et konservatiivid seisavad silmitsi enneolematu survega liberaalide poolt, kes kardavad oma võimu kaotada.

Oma kõnes iga-aastasel konservatiivide poliitilise tegevuskava konverentsil (CPAC) Budapestis kirjeldas Orbán viit survemeetodit, mida liberaalid kasutavad opositsiooni vaigistamiseks, ning märkis, et mitmed rõhumise vormid, sealhulgas kohtumenetlused ja luureteenistuse spionaaž, on kogu Läänemaailmas konservatiivide vastu juba kasutusele võetud. Järgnevas on toodud loetelu konservatiivse maailmavaatega inimeste poliitilise hääle likvideerimisele suunatud meetmetest…

1. Muuta sõnade tähendust
Esmalt püüavad liberaalid Orbáni sõnul inimeste eksitamiseks muuta käibel olevate sõnade ja fraaside tähendust. Sellise suundumuse üks ilmsemaid näiteid on migratsiooniküsimus: “Progressiivsete liberaalide esimene rõhumisviis on muuta kõige normaalse tähendus täpselt vastupidiseks. Sõda on rahu, väidavad progressiivsed ka tänapäeval. “Rahutagamisrahastu” – sedasi nimetatakse Brüsseli finantsfondi, mille abil saadetakse rindele kõige hävitavamad relvad. Ränne on “ressurss”, kuulutavad nad, samal ajal kui sisserände poolt põhjustatud kuritegevus üha kasvab, terrorioht suureneb ja usaldus kogu ühiskonnast kaob,” selgitas Orbán.

Progressiivsete liberaalide esimene rõhumisviis on muuta kõige normaalse tähendus täpselt vastupidiseks.

Viktor Orbán, Ungari peaminister

Orbán märkis ka, et Ungari on suutnud sellistele muutustele vastu seista, mis teeb Ungarist “ainulaadse paiga kogu Euroopas”: “Samal ajal kui kogu Euroopa on progressiivse liberalismiga üle ujutatud, on (Ungaris) säilinud üks konservatiivne saar, austuse saar, mis trotsib liberaalset tõusulainet, Brüsseli lööklainet ja Washingtoni orkaani. Ja mitte üksnes ei trotsi, vaid jääb ka ellu ja õitseb”.

2. Pöörata kõik normaalne pahupidi
Teine samm liberaalide võimu säilitamise nimel on kõige normaalse pahupidi pööramine, olgu selleks siis inimese seksuaalsus, haridus, perekonnaelu, kodumaa-armastus või etniline homogeensus. Orbán kirjeldas protsessi järgnevalt: “Teine samm on alustada selle pahupidi pööratud normaalsuse levitamist riiklike vahenditega. Igaüks, kes arvab teisiti, tembeldatakse problemaatiliseks. Igaüks, kes ei ole “programmiga” nõus, peab olema kas ignorantne või hullumeelne. Ühiskonnas pannakse kehtima arusaam, et pelgalt teisitimõtlejate seisukohtade kuulda võtmine viiks fataalse katastroofini,” kirjeldas Orbán.

Ühiskonnas pannakse kehtima arusaam, et pelgalt teisitimõtlejate seisukohtade kuulda võtmine viiks fataalse katastroofini.

Viktor Orbán

See meetod aitab lõhkuda perekondi, mõnitada kultuurilisi ja rahvuslikke traditsioone ning normaliseerida käitumist, mida veel paar aastakümmet tagasi peeti vastuvõetamatuks, ütles Orbán, lisades, et liberaalne allakäik on viinud “sündimuse languse, hüppeliselt sagenevate lahutuste, purunenud perekondade ja ebaõnnestunud haridussüsteemini, mis keskendub rohkem ideoloogiale kui akadeemilistele saavutustele”.

Liberaalne allakäik on viinud sündimuse languse, hüppeliselt sagenevate lahutuste, purunenud perekondade ja ebaõnnestunud haridussüsteemini, mis keskendub rohkem ideoloogiale kui akadeemilistele saavutustele.

Viktor Orbán

“Kõik see on viljakas pinnas, milles vasakpoolsed erakonnad saavad areneda ja kujutada konservatiive ja parempoolseid “tagurlikena” ning poliitilise mahasurumise ja isegi otsese vägivalla väärilistena,” hoiatas ta.

3. Kujutada parempoolsete vaadetega inimesi “julgeolekuohuna”
Järgmine samm on luua parempoolsete ja konservatiivsete vaadete ümber intensiivne, ent ebamäärane “ohu” aura, mis aitab riigil õigustada konservatiivide tagakiusamist. Ameerika Ühendriikides hõlmab see näiteks Donald Trumpi toetajate kujutamist terroristidena või mis tahes parempoolsete vaadetega inimeste võrdsustamist “natsidega”.

“Sind pannakse uskuma, et sul on ohtlikud vaated ja et sa oled julgeolekurisk. Võimud saadavad sinu kallale mingi demokraatia valvekoera, kes siis avastab, et sa ei jaga nende poolt jutlustatava normaalsuse vaateid ja oled seega käsitletav radikaalina, kelle sõnavabadust võib brutaalselt piirata,” sõnas Orbán.

Antud meetod leiab palju kasutust sotsiaalmeedias, kus konservatiivid ja parempoolsed seisavad silmitsi ülivõimsa tsensuuriga. Valitsusvälised organisatsioonid ja mittetulundusühingud, millest paljusid rahastavad valitsused, korporatsioonid ja miljardäridest oligarhid, sh näiteks George Soros, töötavad aktiivselt konservatiivide vaigistamise ja tagakiusamise nimel ning on juurdunud sügavale peamistesse sotsiaalmeediavõrgustikesse, kus nad annavad endast kõik, et konservatiivseid mõtteavaldusi ja vaateid kontrolli all hoida.

Valitsusvälised organisatsioonid ja mittetulundusühingud, millest paljusid rahastavad valitsused, korporatsioonid ja miljardäridest oligarhid, sh näiteks George Soros, töötavad aktiivselt konservatiivide vaigistamise ja tagakiusamise nimel ning on juurdunud sügavale peamistesse sotsiaalmeediavõrgustikesse, kus nad annavad endast kõik, et konservatiivseid mõtteavaldusi ja vaateid kontrolli all hoida.

Viktor Orbán

Kalduvus konservatiive vahendeid valimata demoniseerida ilmnes aprillis ka Brüsselis, kui linnapea sulges avaliku julgeoleku kaalutlustele viidates ühe teise konservatiivide konverentsi, kus esinesid Orbán ja paljud teised Euroopa tipp-poliitikud. Rahvuskonservatiivide konverentsi juristid pidid viimasel minutil esitama Belgia kõrgeimale halduskohtule taotluse, et tagada konverentsi jätkumine selle teisel päeval.

4. Ajakirjanduslikud rünnakud
Neljandas etapis võtab liberaalne ajakirjandus konservatiivsed inimesed sihikule, sageli isiklikult, samal ajal kui riik muudab tsiviilisikud informaatorite jõuguks, jätkas Orbán. “Nad rakendavad aktiviste, kes kasutavad seaduslikke vahendeid teie vaigistamiseks. Seejärel saabuvad anonüümsed profiilid internetis teid sotsiaalmeedias hukka mõistma, samal ajal kui hulk tsiviilisikuid pommitab kohtuid ja riigiasutusi kaebuste ja vihjetega,” lisas ta.

5. Ametivõimude kaela saatmine
“Ja kui teil kõige selle järel veel elu sees on ja te endiselt püsti püsite, siis viies samm tuleb riigiasutuste poolt, mis saavad nii palju kaebusi ja vihjeid, et nad on kohustatud teid uurima, mistõttu on riigiasutused muutunud suuresti progressiivsete erainstitutsioonideks,” selgitas Orbán.

“Riigiasutused leiavad, et ajakirjanduse süüdistused ja nn “valvekoerte” mured on põhjendatud, nad võtavad teid vastutusele ja lõpuks vaigistatakse teid riiklike jõumeetoditega. Sedasi teevad nad Ungariga Brüsselis ja samamoodi toimivad nad konservatiividega progressiivsetes, liberaalsetes Euroopa pealinnades.” Orbán märkis, et sama asi toimub ka Ameerika Ühendriikides, kus kohtusüsteemi kasutatakse ära, et Trumpi presidendivalimiste ajaks valimisnimekirjast välja saada.

Orbán rääkis muuhulgas ka Saksa valitsuse sammudest, et likvideerida erakond Alternatiiv Saksamaale (AfD). Tänu Saksamaa seadustele on Saksa ametivõimud saanud tembeldada oma peamiseks opositsiooniparteiks oleva AfD poliitiliselt olulistes idapoolsetes liidumaades “kindlaks paremäärmusluse juhtumiks”. Antud meelevaldne meede annab luureteenistusele täielikud volitused jälgida kogu AfD poliitikute ja liikmete vahelist suhtlust, sealhulgas nende telefonikõnesid, sõnumeid ja e-kirju – ning mis peamine… kogu seda kodanikuvabadustest ja isikupuutumatusest üle sõitmist võib teha ilma igasuguse kohtuorderita.

Tänu Saksamaa seadustele on Saksa ametivõimud saanud tembeldada oma peamiseks opositsiooniparteiks oleva AfD poliitiliselt olulistes idapoolsetes liidumaades “kindlaks paremäärmusluse juhtumiks”. Antud meelevaldne meede annab luureteenistusele täielikud volitused jälgida kogu AfD poliitikute ja liikmete vahelist suhtlust, sealhulgas nende telefonikõnesid, sõnumeid ja e-kirju – ning mis peamine… kogu seda kodanikuvabadustest ja isikupuutumatusest üle sõitmist võib teha ilma igasuguse kohtuorderita.

“See on see, mis juhtus Euroopa Liidus, kui nad püüdsid Tucker Carlsoni seal ära keelata. See toimub Saksamaal, kus salateenistus jälgib poliitilisi parteisid. Ja see juhtus Soomes, kui nad tahtsid süüdi mõista poliitiku ja piiskopi, kes tsiteerisid Pühakirja. Daamid ja härrad, just sellisesse reaalsusesse me olemegi tänaseks päevaks jõudnud.”

Euroopa uus ajastu
Ungari peaminister väljendas siiski lootust, et kui rahvas soovib, siis võib olukord eelseisvatel valimistel kogu Läänes, sealhulgas juunis toimuvatel Euroopa Parlamendi valimistel, muutuda. Ta sõnas, et valimised võiksid aidata “lõpetada Lääne tsivilisatsiooni kuulsusetu ajastu” ja võita “progressiivset liberaalset hegemooniat”, mis on toonud Euroopasse üksnes “sõda, kaost ja rahutust”, samuti kokkuvariseva majanduse ja hävingu kogu maailmas.

Selle asemel võiks Euroopa valijaskond hääletada uue “maailmavaimu” poolt, mille põhiprintsiibiks on rahvusriikide suveräänsuse soodustamine: “Selles maailmas määravad riikide tegevust rahvuslikud huvid ja iga iseseisev rahvas tegutseb eeskätt oma rahvuslikes huvides. Samuti usun, et suveräänses maailmakorras oleks tegelik valitseja rahvas.”

“Uus kord tähendaks seda, et keegi ei tule enam meile ütlema, mis on õige ja mida tuleks teha, igasugused valitsusvälised organisatsioonid, suurettevõtted, meediaväljaanded, isehakanud “eksperdid” ja “asjatundjad” oleksid võimult kõrvaldatud ja asendatud rahva poolt valitud esindajatega.” lausus Orbán.

Konservatiivide poole pöördudes kutsus Orbán mõttekaaslasi üles “saduldama, relvastuma, lahinguväljale astuma ja valimisvõitlust alustama”. Samuti kutsus Ungari riigipea inimesi üles “naasma rahumeelsele ja turvalisele teele, mis Läänemaailma kunagi nii suureks tegi.”

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:
On kõnekas, et Viktor Orbáni loetletud, nime poolest liberaalse, ent sisu poolest totalitaarse maailmakorra ihalejate poolt oma ideoloogilise opositsiooni vastu kasutatavate meetodite seas figureerib esimesel kohal sõnade algupärase tähenduse pea peale pööramine.

Kui Konfutsiuse käest küsiti, mis oleks kõige efektiivsem meetod kogu ühiskonna totaalseks muutmiseks, siis olevat Hiina filosoof vastanud lühidalt “keele reformatsioon”.

Asendades sõnade tõelise tähenduse, asjade primaarset tuuma ja omavahelise suhtestumise viise avava sisu emotsionaalsele afektile suunatud meelevaldsete assotsiatsioonidega, röövib massidelt nii sõnad kui sõnadele rajaneva mõtlemisvõime.

Adrian Bachmann

Inimese mõtlemisvõime aluseks on paratamatult sõnad, millest igal ühel on oma põhitähendused, kõrvaltähendused ja varjundid. Asendades sõnade tõelise tähenduse, asjade primaarset tuuma ja omavahelise suhtestumise viise avava sisu emotsionaalsele afektile suunatud meelevaldsete assotsiatsioonidega, röövib massidelt nii sõnad kui sõnadele rajaneva mõtlemisvõime. See juhtub sellepärast, et inimene, kes on lasknud endalt hirmulolekut konditsioneeriva propaganda abil röövida sõnade tegeliku tähenduse, on lasknud endalt röövida ka autentse suhtestumise reaalsusega, millele tõelised sõnad varemalt viitasid ning mida tõest kaugenenud inimene isiksusena üha valelikumaks muutudes kardab ja vihkab.

Koosmõjus hirmuga võimu ees, mis nõuab seda brutaalsemate meetoditega kohustuslike valede jaatamist, mida läbinähtavamaks need valed muutuvad, muutub kogu inimese vaimne ja moraalne konditsioon. Lõppastmes hakkab valed omaks võtnud inimene vihkama tõde ning tõerääkijaid, kuna nonde pelk olemasolu avab neile tõe nende endi kohta.

Lõppastmes hakkab valed omaks võtnud inimene vihkama tõde ning tõerääkijaid, kuna nonde pelk olemasolu avab neile tõe nende endi kohta.

Adrian Bachmann

Sedasi hakkavad hirmust mõtlemisvõime kaotanud inimesed röökima hüsteeriliselt kõiki neile käsuna ette antud loosungeid (olgu selleks “süst päästab”, “Slava Ukraini“, “kliimasoojenemine tapab”, vms), mis peavad väljendama kohustusliku grupimõtlemise omaksvõttu, ent mille sisu absurdsus avalduks vähegi ausa arutelu käigus kiiresti. See on mõistagi ka põhjuseks, miks valedele üles ehitatud kurjuse kõige innukamad teenrid igal ajastul ja igas ühiskonnas südametunnistusega ning tõetruusid inimesi alati vaigistada soovivad.

Sedasi jõuame tagasi väga olulise, ent väga lihtsa põhimõtteni. Kui te soovite teada, milline inimene on tõe, õigluse ja headuse poolel ning kes on ennast ahnusest, õelusest või argusest kurjuse orjaks või lausa teenriks andnud, siis on selleks väga lihtne test… kumb nendest inimestest soovib täielikku sõnavabadust ning kumb soovib teatud teemadel teatud faktide ja argumentide väljendamise keelustamist ning nende lausujate taga kiusamist? Sõltumata teemast, milles seesugune valik avaldub, on esimene inimene ausameelne ja tõetruu ning teine valede ja kurjuse poolel. Seda lihtsat lakmustesti kasutades on võimalik näha inimeste ajalikku rolli selles ajastus, millesse ta on oma osa etendama sündinud ning aimata ka tema hinge igavikulist saatust vastavalt sellele, kelleks ta otsustas ennast elada.

Kui te soovite teada, milline inimene on tõe, õigluse ja headuse poolel ning kes on ennast ahnusest, õelusest või argusest kurjuse orjaks või lausa teenriks andnud, siis on selleks väga lihtne test… kumb nendest inimestest soovib täielikku sõnavabadust ning kumb soovib teatud teemadel teatud faktide ja argumentide väljendamise keelustamist ning nende lausujate taga kiusamist?

Adrian Bachmann

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

Jaga sõpradega:
Tasuta uudiskiri
Hoia end Makroskoobis!

Saadame korra nädalas sinu e-postkasti kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud olulisematest lugudest ja uudistest.