Site icon Makroskoop

USA sunnib riike lõpetama mikrokiipidealast koostööd Hiinaga

Karen Freifeld ja Toby Sterling

USA ekspordipoliitika juht Alan Estevez külastas juuni keskel Hollandit ja Jaapanit, et kutsuda neid laiendama 2023. aastal sõlmitud kokkulepet, mille kohaselt takistatakse Hiina ligipääsu kiibitootmisseadmetele, mis võimaldavad toota tipptasemel pooljuhte, mis omakorda võiks aidata kaasa Hiina sõjaväe moderniseerimisele, vahendas Reuters. Juuli lõpus teatati siiski, et Jaapan ja Holland jäävad USA täienenud piirangute nõudest välja.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lin Jian sõnas Pekingis toimunud pressikonverentsil, et Hiina on vastu sellele, et USA „mahitab tagant teisi riike ja surub maha Hiina pooljuhitööstust. Selline käitumine on tugevalt kahjustanud ülemaailmse pooljuhtide tööstuse arengut ja pöördub lõpuks nende endi vastu.“

USA kehtestas esimesed piirangud USA ettevõtete kõrgtehnoloogiliste kiipide ja kiibitootmisseadmete tarnetele Hiinasse 2022. aastal. Piirangud on muu hulgas mõjutanud USA kiibitootjat Lam Research, kelle mitte-kõrgtehnoloogiliste pakkumiste müügist üle 40% on piirangutele vaatamata siiani moodustanud Hiina turg ning mitmeid teisi tootjaid, kelle aktsiate väärtus piirangute tõttu langes.

USA kehtestas esimesed piirangud USA ettevõtete kõrgtehnoloogiliste kiipide ja kiibitootmisseadmete tarnetele Hiinasse 2022. aastal.

Eelmise aasta juulis piiras Jaapan USA seatud reeglite järgimiseks 23 liiki seadmete eksporti Hiinasse, alates masinatest, mis trükivad mikroskeemid ränikilpidele, kuni seadmeteni, mis söövitavad välja mikroskoopilisi vooluahelaid.

Sellele järgnevalt kehtestas ka Madalmaade valitsus litsentsinõude sealse ASML-i – maailma suurima mikrokiipide valmistamise seadmete tootja – sügava ultraviolettkiirgusega (DUV) pooljuhtseadmete ekspordile Hiinasse, mis sundis ASML-i teatama, et Hiina kliendid ei saa alates 2024. aastast enam osa nende parimatest seadmetest. Hiljem seadis USA lisapiirangud veel mõnedele sügava ultraviolettkiirgusega seadmetele, mida saadeti käputäiele Hiina tehastele, väites, et vastav otsus kuulub USA jurisdiktsiooni, sest ASML-i süsteemid sisaldavad mõningaid USA-st pärit komponente. Käesoleva aasta esimeses kvartalis moodustas Hiina turg siiski veel 49% ASML-i müügist.

Nüüd soovib Washington laiendada Hiina kiibitehaste nimekirja, mida piirangud puudutavad. Siiani on ühe allika sõnul nimekirjas olnud vähemalt viis tehast, sealhulgas vähemalt üks, mis kuulub Hiina suurimale kiibitootjale SMIC. Muuhulgas tahab USA rohkem kontrolli kiibitootmisseadmete üle.

Washington liigub nõuetega edasi ettevaatlikult, sest oleme oma liitlased väga ebamugavasse olukorda seadnud. Kummi saab ainult teatud piirini pingutada, ilma et liitlased laevalt lahkuks. USA ei loobu tehnoloogia Hiinasse jõudmise piiramisest. Eurooplased said ajutise vabastuse. Muud riigid said ajutise vabastuse. Kuid me naaseme selle küsimuse juurde.

James Lewis, Washingtoni Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskuse teadlane

USA ametnikud külastasid Hollandit ka aprillis, et püüda takistada ASML-i hooldamast oma Hiinasse müüdud seadmeid. Nimelt on USA eeskirjade kohaselt USA ettevõtetel keelatud hooldada Hiina tehastele kuuluvaid seadmeid. Siiski on ASML-i olemasolevad hoolduslepingud väidetavalt endiselt jõus. Hollandi valitsus ei kiirustanud USA taotlustega nõustuma, kuid samas ka ei välistanud seda. ASML teatas aprillis, et loodab enamikku Hiinasse müüdud miljardite eurode väärtuses seadmeid hooldada kuni 2024. aasta lõpuni, kuigi ta ei saa kasutada USA-st pärit varuosi, mis kuuluksid USA piirangute alla.

Siiski teatati juuli lõpus, et USA jätab Jaapani, Hollandi, Lõuna-Korea ning veel üle 30 riigi uuenenud piirangute nõuetest välja ning lühendab toodete nimekirja, mille ekspordi üle USA ka välisriikides USA-st pärit detailide sisalduse korral otsustusõigust omab, et mitte oma liitlasi enda vastu vaenulikult meelestada. ASML-i ning mitmete Jaapani tootjate aktsiad tõusid teate järel hüppeliselt.

“Washington liigub nõuetega edasi ettevaatlikult, sest oleme oma liitlased väga ebamugavasse olukorda seadnud. Kummi saab ainult teatud piirini pingutada, ilma et liitlased laevalt lahkuks,” selgitas Washingtoni Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute Keskuse teadlane James Lewis. “USA ei loobu tehnoloogia Hiinasse jõudmise piiramisest. Eurooplased said ajutise vabastuse. Muud riigid said ajutise vabastuse. Kuid me naaseme selle küsimuse juurde,” hoiatas ta.

Uuenenud piirangutesse on lisatud 120 Hiina tootjat, kellele toodete eksportimiseks on vaja taotleda litsentsi USA-lt, kes seda tõenäoliselt ei anna. USA eristas riike, keda piirangud puudutavad, oma diplomaatiliste suhete ja turvariskide hinnangu alusel, jättes nõuded kehtima teiste seas näiteks Iisraelile, Malaisiale, Taiwanile ja Singapurile.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lin Jiani sõnul “ei peata piirangud ja allasurumine Hiina arengut, vaid üksnes tugevdavad meie pühendumist ja suutlikkust kujuneda teaduslikult ja tehnoloogiliselt eneseküllaseks.”

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Lin Jiani sõnul “ei peata piirangud ja allasurumine Hiina arengut, vaid üksnes tugevdavad meie pühendumist ja suutlikkust kujuneda teaduslikult ja tehnoloogiliselt eneseküllaseks.”

Washingtoni jõupingutustest hoolimata tuli sanktsioneeritud Hiina telekommunikatsioonihiid Huawei eelmisel aastal välja telefoniga, mis töötab kõrgtehnoloogilise kiibi toel, ning on tänu USA poolt peale sunnitud probleemide lahendamise vajadusele kujunenud üheks keskseks tegijaks kõrgtehnoloogiliste mikrokiipide tootmisel ja väljatöötamisel. Huawei Mate 60 Pro’d peeti Hiina tehnoloogiliselt tuhast tõusmise sümboliks.

Uued piirangud on siiski alles lõplikult välja töötamisel ja peaks ametlikult avaldatama millalgi augustis.

Huawei on tänu USA poolt peale sunnitud probleemide lahendamise vajadusele kujunenud üheks keskseks tegijaks kõrgtehnoloogiliste mikrokiipide tootmisel ja väljatöötamisel.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikad: siin ja siin.

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

SEOTUD LOOD:


Jaga sõpradega:
Exit mobile version