Site icon Makroskoop

Iisraeli pommituskampaania on jätnud Gazas üle 400 000 inimese vee, elektri ja meditsiiniabita

13. mail 2021 Iisraeli õhurünnakute tagajärjel värskelt hävinenud palestiinlaste hooned Gaza linnas. Autor/allikas: SCANPIX/ Ahmed Zakot/SOPA Images via ZUMA Wire

Heategevusorganisatsioon Oxfam hoiatab, et 400 000 inimest Gazas on tavapärase veevarustuseta pärast seda, kui Iisraeli õhurünnakute tagajärjel said rängalt kahjustada nii elektri- ja veeühendused, kui ka kolm peamist veepuhastusjaama Gaza tsoonis.

Shane Stevenson, Oxfami juht okupeeritud Palestiina territooriumil ja Iisraelis, ütles: „Iisraeli pommitamine, mis võttis 253 inimelu, hävitas või kahjustas 258 hoonet, milles asusid ligikaudu 1042 kodu ja äripinda ning kahjustas hädavajalikke avalikke teenuseid, on avaldanud mõju igale viimasele kui inimesele 2,1 miljonist, kes Gaza tsoonis elavad.”

„Oxfam soovitas tungivalt Lähis-Ida külastaval USA riigisekretäril Anthony Blinkenil tagada eluliselt olulise abi ning hoonete taastamiseks hädavajalike ehitusmaterjalide jõudmine Gazas elavate palestiinlasteni, näitamaks ameeriklaste pühendumist vägivalla algpõhjustele tähelepanu pööramisel, kaasa arvatud hiljutistele arengutele sõjategevuses,” lisas Stevenson.

Ligikaudu 100 000 palestiinlast tuli õhurünnakute tõttu ümber paigutada, kes soovivad nüüd koju tagasi pöörduda. Isegi kui nende kodud on alles, ei ole elu nende jaoks enam endine.

„Gaza sõltub suurel määral kütusest, et saada elektrit ning pumbata vett kaevudest inimeste kodudesse. Tarnekatkestused on põhjustanud puudujääke kütusevarudes, mistõttu jäävad sajad tuhanded inimesed Gazas ilma võimalusest tagada elementaarne hügieen,” ütles Stevenson.

„Elektrikatkestused ning äripindade hävimine on sundinud mitmed väikesed ettevõtted oma tegevuse seiskama. Iisraeli võimud on õhurünnakud lõpetanud, kuid piiravad nüüd kütusetarnet. Lisaks on Iisrael sulgenud suurema osa Gaza kalapüügipiirkondadest, mistõttu on ligikaudu 3600 kalameest kaotanud oma igapäevase toidu- ja sissetulekuallika.

Ligikaudu 100 000 palestiinlast tuli õhurünnakute tõttu ümber paigutada, kes soovivad nüüd koju tagasi pöörduda. Isegi kui nende kodud on alles, ei ole elu nende jaoks enam endine.

Vesi on veelgi olulisem koroonapandeemia tingimustes, et aidata inimestel viiruse levikut tõkestada. Kuus haiglat ja 11 kliinikut on saanud kahjustada, kaasa arvatud Gaza ainus COVID-19 laboratoorium.”

Gazas ja läänerannikul on lisandunud enam kui 330 000 COVID-19 juhtumit ning enam kui 3700 inimest on viiruse tõttu surnud.

Isegi enne hiljutist sõjategevust oli keskmine päevane veetarbimine kõigest 88 liitrit ühe inimese kohta päevas, mis on oluliselt madalam soovituslikust 100 liitrist. Amal, ema Põhja-Gazast, ütles Oxfamile: „Meil on [nüüd] elektrit ainult neli tundi päevas ning meil ei ole selle kohta ajakava. Vesi võib olla kättesaadav üksnes tunni jagu päevas, kuid meil ei pruugi olla elektrit, et seda kogumiseks pumbata. Me oleme öö läbi üleval, et saaksime plastämbritesse vett varuda.”

Oxfam teeb koostööd erinevate partneritega, et taastada veevarustus Gaza tsoonis ning tagada inimestele viivitamatult elupäästvat puhast vett, hügieenikomplekte ja raha, et konfliktis kannatanud saaksid osta toitu ja muud hädavajalikku. Eesmärk on jõuda täiendava 282 000 inimeseni ning koguda lisaks 3 miljonit USA dollarit humanitaarabi.

„Inimeste eluliselt tähtsate vajaduste rahuldamise tagamine on praegusel hetkel kriitilise tähtsusega. Siiski ei ole Gazat võimalik taastada ilma konflikti põhjusele selle rohujuuretasandil tähelepanu pööramata. Sõjategevuse tsükkel tähendab, et tänased humanitaarsed pingutused võivad homseks uuesti kaduda. Rahvusvaheline kogukond peab tagama konkreetse poliitilise tegevuse, et lõpetada Gaza tsooni okupatsioon ja jätkuv blokaad,” lisas Stevenson.

„Iga päevaga, mis möödub ilma tervikliku rahukokkuleppeta, juurdub palestiinlaste okupatsioon ning nende õiguste ja väärikuse piiramine üha enam. Viivitamatut tähelepanu nõudvate esmavajaduste hulk Gazas on tohutu,” ütles Noah Gottschalk, Oxfam America globaalse poliitika juht. „Aga seda probleemi ei saa lahendada üksnes abipakettidega. USA peab kiiresti tegutsema, et lõpetada Gaza tsooni okupatsioon ja jätkuv blokaad ning tagama õiglase ning püsiva rahu palestiinlastele ja iisraellastele.“

Jaga sõpradega:
Exit mobile version