Statistikaportaali Statista andmetel oli Hiina 2023. aastal maailmas kõige kiiremini oma tuumaarsenali suurendanud riigiks. Maailma suurimaks tuumariigiks oli 2023. aasta seisuga jätkuvalt Venemaa 4380 tuumalõhkepeaga, millele järgnes USA 3708 lõhkepeaga. Ülejäänud maailma seitsmel tuumariigil oli 2023. aasta seisuga kokku 1497 tuumalõhkepead.
Esimest korda kasutati tuumarelva sõjas 6. augustil 1945, kui Ameerika Ühendriigid detoneerisid Jaapanis Hiroshima kohal aatompommi. Aasta lõpuks hukkus Hiroshimas hinnanguliselt 140 000 inimest, kellest enamik olid tsiviilisikud. Kolm päeva hiljem lõhkas USA Nagasaki kohal teise tuumapommi, mis surmas veel kümneid tuhandeid inimesi.
Kuigi need olid esimesed – ja tänini ainsad – tuumarelvade sõjategevuses kasutamised, ei ole tuumarelvade tootmine, kasutuselevõtt ja varumine peatunud. Praegu on üheksa riigi sõjalistes varudes hinnanguliselt 9585 tuumalõhkepead, mida võidakse koheselt või lühikese ettevalmistusega kasutada, kusjuures Venemaa ja Ameerika Ühendriigid hoiavad kahepeale 8088 lõhkepead. Samuti eksisteerib jätkuvalt hinnanguliselt 2536 aktiivkasutusest kõrvaldatud lõhkepead, mida ei ole veel demonteeritud.
Nagu alltoodud graafikust nähtub, on Hiina alates 2023. aasta jaanuarist lisanud oma arsenali täiendavad 90 tuumalõhkepead, suurendades koguarsenali 410 lõhkepealt 500-le.
Faktoloogia tuleneb Stockholmi Rahvusvahelise Rahu-uuringute Instituudi (SIPRI) andmetest. Ka India ja Põhja-Korea on oma tuumarelvade varusid 2023. aastal laiendanud, viies oma arsenalid hinnanguliselt vastavalt 170 ja 50 lõhkepeani.
Kahel Euroopa tuumariigil, Prantsusmaal ja Ühendkuningriigil, on kahepeale kokku 515 töökorras tuumalõhkepead. Välja arvatud Põhja-Korea, ei ole ükski tuumariikidest oma tuumarelvi alates 1990. aastast katsetanud.
Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!
Aita Makroskoobil edasi ilmuda
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole.
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!
SEOTUD LOOD: