Site icon Makroskoop

Gazprom teenis esimest korda 20 aasta jooksul kahjumi

Foto: Poetra.RH/Shutterstock.com

Esimest korda enam kui 20 aasta jooksul on Venemaa energiagigant Gazprom teatanud rahalisest kahjumist. Analüütikud väidavad, et mitme miljardi dollari suurune kahjum on märk sellest, et Lääne sanktsioonid hakkavad mõjuma ning et Hiina turg ei ole Vene naftagigandile suutnud tänini kompenseerida Euroopast saamata jäänud tulusid.

Energiakontsernil on tänaseks tekkinud 7 miljardi dollari suurune puudujääk, mis on tingitud valdavalt Euroopa riikidega toimuva kaubanduse järsust vähenemisest ning Ukraina sõja tõttu kehtestatud sanktsioonidest.

Gazprom ja Venemaa majandus on reageerinud sanktsioonidele pöördumisega India ja Hiina turu poole, kuid antud samm ei ole tänini kompenseerinud kaotatud Euroopa turge. Ettevõtte probleemid illustreerivad Reutersi raporti kohaselt Moskva-Hiina partnerluse piiranguid.

Piirangud püsivad vaatamata Moskva operatiivsele reageerimisele ning veeldatud gaasitarnete suurendamisele.

2022. aastal tarnis Venemaa Euroopasse umbes 63,8 miljardit kuupmeetrit gaasi. 2023. aastal vähenes see 55 protsendi võrra, 28,3 miljardi kuupmeetrini. Viimati mainitud näitaja on eriti dramaatiline võrreldes 2018. aasta tipptasemega, mil Gazprom saatis EL-i ja teistesse riikidesse üle 200 miljardi kuupmeetri gaasi.

2022. aastal tarnis Venemaa Euroopasse umbes 63,8 miljardit kuupmeetrit gaasi. 2023. aastal vähenes see 55 protsendi võrra, 28,3 miljardi kuupmeetrini. Viimati mainitud näitaja on eriti dramaatiline võrreldes 2018. aasta tipptasemega, mil Gazprom saatis EL-i ja teistesse riikidesse üle 200 miljardi kuupmeetri gaasi.

Venemaa, mis on Lääne sanktsioonide tõttu suunamas üha suurema osa oma kaubandusest Hiina poole, kavatseb 2030. aastaks suurendada gaasijuhtme abil Hiinasse tarnitava gaasi mahtu 100 miljardi kuupmeetrini aastas.

Eksport Hiinasse ei ole aga Venemaa jaoks tänini tõrgeteta sujuv protsess.

“Kuigi Gazprom saab (Hiinast) täiendavat eksporditulu, ei suuda see tänini täielikult kompenseerida kaotatud äritegevust Euroopas,” tõdeb konsultatsioonifirma Wood Mackenzie gaasi- ja LNG-uuringute direktor Kateryna Filippenko.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Esipilt: Poetra.RH/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Exit mobile version