Site icon Makroskoop

Venemaa vahetab dollari kiirkorras jüaani vastu

Vastusena Lääne sanktsioonidele on Venemaa keskpank loobumas USA dollarist ja plaanib osta valuutaturult selle asemel Hiina jüaani. Jüaani osakaal Moskva valuutatehingutes tõusis 2022. aastal astronoomilise kiirusega 1 protsendilt 40-45 protsendini, samas kui tehingud dollariga vähenesid samal perioodil 80 protsendi juurest 40 protsendini. 

Venemaa on aastaid püüdnud vähendada oma sõltuvust USA dollarist. Alates 2022. aastast, kui Ukrainas peetav sõda on hoogu kogunud, on Moskva kiirendanud ka oma püüdlusi leida dollarile asendus. 

Lääne piirangud on Venemaa tänaseks välja tõuganud Ameerika Ühendriikide poolt domineeritud rahvusvahelisest finantsstruktuurist. Paljud Vene pangad on SWIFT-maksesüsteemist eemaldatud. Washington ja Brüssel astusid erakordse sammu, külmutades 300 miljardi dollari väärtuses Venemaa keskpanga välisvaluutareserve. 

Omapoolse vastusena on Vene keskpank suuresti hüljanud USA dollari ja euro ning plaanib osta valuutaturult Lääne vääringute asemel Hiina jüaane. 

Vähem kui aastaga on jüaan dollari kõige populaarsema valuutana Moskvas kiiresti asendanud.    

Föderaalreservi andemetel on 2021 aasta. seisuga 80% maailma kaubandusest seotud USA dollariga ning umbes 60% globaalselt avalikustatud ametlikest välisvaluutareservidest on samuti hoiustatud dollarites.  

Venemaast on kiirelt saanud suuruselt maailma neljas välismaine jüaaniga kaupleja.

Kasvavad rahvusvahelised pinged on sundinud Venemaad, Hiinat, Iraani ja aina rohkemaid riike leidma asendust dollarile või vähemalt vähendama dollari osakaalu oma välisvaluutareservides. 

Reutersi andmetel ületavad jüaani-rubla kauplemismahud mõndadel päevadel juba dollari-rubla vahelisi kauplemismahte ning võib eeldada, et see trend kasvab ka 2023. aastal.  

Väljakutsena naftadollarile on Venemaa juba sundinud naftat ja gaasi importivaid ettevõtteid tasuma kauba eest rublades.  

Anonüümne allikas Venemaa pangandussüsteemist ütles Reutersile, et keskpank saab nüüd osta jüaane ning kui järgmise aasta eelarvetulud nafta ja gaasi ekspordist ületavad 8 triljoni rubla piiri, siis ostab keskpank jüaane. 

Teine anonüümne allikas Venemaa valitsuses ütles Reutersile, et neil on palju “heatahtlikke valuutasid”. Börsil kaubeldakse Hiina jüaaniga kõige rohkem – see on seni Venemaa jaoks kõige soositum valuuta. 

Ülevaates “Venemaa ratsutab jüaani seljas – Hiina rahvusvaluutast on saamas Vene uus lemmikvääring” (The yuan’s the new dollar as Russia rides to the redback) avaldas Reuters, et jüaani osakaal Vene turgude valuutatehingutes kasvas ühe aastaga ühelt protsendilt 45 protsendini. 

Samal ajal vähenesid tehingud dollariga Moskva valuutaturul 80 protsendilt 40 protsendini.    

Juba 2022. aasta märtsis hoiatas Rahvusvaheline Valuutafond “dollari dominantsi murenemise” eest. Rahvusvaheline valuutafond märkis, et Hiina jüaani osakaal maailma keskpankade reservides on kasvanud, samas kui dollari osakaal on ajavahemikus 2000-2021 vähenenud 70 protsendilt vähem kui 60 protsendile.  

Venemaast on kiirelt saanud suuruselt maailma neljas välismaine jüaaniga kaupleja. Tegemist on suure muutusega, kui võtta arvesse, et 2022. aasta alguses ei kuulunud Venemaa antud edetabelis isegi top 15 hulka. 

Reuters tunnistas, et Moskva dollarist loobumise kampaania ei ole midagi uut, kuid 2022. aastal hakkasid toimuma kiired arengud. 

Meediaväljaanne kirjutas, et kuigi jüaan on teinud juba aastaid järkjärgulisi samme, et siseneda Venemaa turgudele, on viimase üheksa kuuga saanud roomamisest järsku sprintimine, kui võtta arvesse, kuidas jüaan on Venemaa turgudel ja kaubavoogudes kanda kinnitanud. Lisaks toodi välja, et Venemaa kaldumine oma finantstegevustes ida suunas võib kasvatada piiriülest kaubandust, pakkuda kasvavat majanduslikku vastukaalu dollarile ning piirata Lääne katseid Moskvat majanduslikult survestada.   

Juba 2022. aasta märtsis hoiatas Rahvusvaheline Valuutafond “dollari dominantsi murenemise” eest. Rahvusvaheline valuutafond märkis, et Hiina jüaani osakaal maailma keskpankade reservides on kasvanud, samas kui dollari osakaal on ajavahemikus 2000-2021 vähenenud 70 protsendilt vähem kui 60 protsendile.    

Lääne sanktsioonid Venemaale on ajendanud ka teisi riike looma uusi piirkondlikke kaubandussüsteeme teistes valuutades. Protsess puudutab mitte ainult USA vastaseid, vaid ka pikaajalisi liitlasi nagu Indiat, Egiptust ja isegi Saudi Araabiat. 

Juulis külastas Venemaa president Vladimir Putin Iraani, kus riigid allkirjastasid 40 miljardi dollarise energiaalase koostööleppe ja tõotasid süvendada omavahelist majanduslikku koostööd. 

Nii Putin kui ka Iraani kõrgeim juht Ali Khamenei esitasid kohtudes väljakutse dollari võimule ning pakkusid välja kohalike valuutade kasutamist kaubandustegevuses. 

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Exit mobile version