Site icon Makroskoop

Vene ettevõtted tõttavad Hiina pankades kontosid avama

Hiina keskpanga peakontor Pekingis

Kuna USA ja Euroopa sanktsioonid on Venemaa ettevõtete elu üha kibedamaks muutmas, on Vene ettevõtete taotluste hulk Hiina pankades kontode avamiseks hüppeliselt kasvanud, väidab anonüümne allikas Reutersi vahendusel.

Tegemist on nähtusega, mida kirjeldas esmakordselt Credit Suisse’i panga esindaja Zoltan Poszar, kes hoiatas hiljutises intervjuus Bloombergile, et Venemaa-vastased sanktsioonid koos enamike Venemaa pankade SWIFT maksesüsteemist eemaldamisega võivad viia Venemaa ettevõtted suurema sõltuvuseni Hiina jüaanist. Nagu öeldud, pakub Hiina jüaan, mis praegu moodustab vaid 2,7% maailma reservidest, ühte võimalikku lahendust murelikele reservide haldajatele nii Moskvas kui mujal.

„Viimaste päevade jooksul on ligi 200-300 ettevõtet pöördunud meie poole sooviga avada uus konto,” nentis juba märtsi alguses Reutersile isik, kes töötab ühe Hiina riigipanga Moskva filiaalis ja on selle tegevusega otseselt kursis.

Allikas lisas, et enamikel ettevõtetel, mis soovivad nende pangas konto avada, on Hiinaga tihedad majanduslikud sidemed.

Allikas keeldus enda või oma panga nime avaldamast, sest tal puudus luba meediaga suhelda.

Pole selge, kui laialt on Venemaal levinud nõudlus uute kontode avamise järele Hiina pankades, kuid Reutersiga kõnelnud isik väitis, et paljud uusi kontosid avada soovivad ettevõtted teevad äri Hiinaga ja ta eeldab, et selliste ettevõtete jüaanitehingud suurenevad tulevikus veelgi.

Hetkel aset leidev on märk sellest, et Venemaa keskpank peab tulevikus hakkama tõenäoliselt hoidma oluliselt suuremat osa oma reservidest Hiina jüaanides.

Hiina on korduvalt väljendanud vastuseisu Lääne Vene-vastastele sanktsioonidele, nimetades neid ebatõhusateks ja kinnitades omalt poolt, et kavatseb säilitada Venemaaga oma tavapärased majandus- ja kaubandussuhted.

Hiina on korduvalt väljendanud vastuseisu Lääne Vene-vastastele sanktsioonidele, nimetades neid ebatõhusateks ja kinnitades omalt poolt, et kavatseb säilitada Venemaaga oma tavapärased majandus- ja kaubandussuhted.

Moskvas tegutsevad mitmed Hiina riigipangad, nende hulgas Industrial & Commercial Bank of China, Agricultural Bank of China, Bank of China ja China Construction Bank. Ükski neist pankadest ei soostunud Reutersile kommentaare jagama.

Tugevate Vene sidemetega Hiina ärimees nentis: „See on üsna lihtne loogika. Kui mõni riik ei saa kasutada USA dollareid või eurosid ning USA ja Euroopa lõpetavad sellele paljude toodete müügi, pole (finantssõja surve alla jäänud riigil) muud võimalust, kui pöörduda Hiina poole. See trend on vältimatu.”

Ning nagu Reuters järeldas: Hiina-suguse majandushiiu valmisolek säilitada Moskvaga ärisuhteid demonstreerib „sügavat lõhet selles, mida Lääne ajakirjandus on kirjeldanud kui Euroopa suurimat kriisi pärast teist maailmasõda”.

Lõppkokkuvõttes tõotab selline suundumus anda järjekordse hoobi USA dollari valitsevale positsioonile ülemaailmses kaubanduses.

See ei tähenda, et rubla devalveerimine poleks probleeme tekitanud. Paljud Hiina ettevõtted püüavad tarneid edasi lükata, et vältida oma rubla osaluse võimalikku kahjumit.

Kui mõni riik ei saa kasutada USA dollareid või eurosid ning USA ja Euroopa lõpetavad sellele paljude toodete müügi, pole (finantssõja surve alla jäänud riigil) muud võimalust, kui pöörduda Hiina poole. See trend on vältimatu.

„Ettevõtted lähevad üle jüaani-rubla ärile, kuid tahes-tahtmata lähevad asjad venelaste jaoks kaks, kolm või neli korda kallimaks, sest muutub ka jüaani ja rubla vahetuskurss,” ütles Shanghais tegutsev Venemaa ettevõtja Konstantin Popov.

Venemaa ja Hiina vahelisi sidemeid edendava kaubandusorganisatsiooni juht Shen Muhui nentis, et Venemaa nõudlus Hiina kaupade järele pikemas perspektiivis siiski kasvab. „Võti seisneb kaubanduse arveldusküsimuste lahendamises” praeguste sanktsioonide taustal, leidis ta.

Ennustatakse ka Venemaa nõudluse kasvu Hiina toodete järele. Venemaa keskpank on juba tõstnud oma baasintressimäära 20%-le, et kaitsta rubla, mis on USA dollari suhtes näitamas rekordiliselt madalat taset.

Allikas: https://www.zerohedge.com/economics/russian-firms-rush-open-accounts-chinese-banks-ruble-tumbles

Jaga sõpradega:
Exit mobile version