Site icon Makroskoop

USA paigaldab Ukrainasse tuumaplahvatusi seiravaid sensoreid

USA saadab Ukrainasse aatomiekspertidest koosneva üksuse, et katta sõjas olev riik anduritega, mis suudavad tuvastada tuumarelvade lõhkemist. 

Bideni administratsioon on varasemalt  Venemaa tuumaretoorikat ja Venemaa juhtkonna tehtud ähvardusi viimaste kuude ja aasta jooksul tugevalt hukka mõistnud. Nüüd tehakse lõpuks midagi reaalselt ära. New York Times’i värskelt avaldatud raporti sõnul näeb Kreml seda tõenäoliselt üliprovokatiivse ja tarbetu sammuna. 

„USA paigaldab Ukrainas andureid, mis suudavad tuvastada tuumarelvast või „räpasest pommist“ pärinevaid kiirguspurskeid ja teha kindlaks, kust rünnak pärineb,“ öeldakse Timesi raportis. Raporti kohaselt korraldati operatsioon selleks, et USA ametnikud saaksid viivitamatult teada, kui Ukraina pinnal plahvatab radioaktiivne relv, ja et nad suudaksid tuvastada Vene vägede süüd.  

New York Times kirjeldab seda meedet kui „seni kõige kindlamat tõendit selle kohta, et Washington astub konkreetseid samme, et olla võimelised tegelema Ukraina, Euroopa suuruselt teise riigi, invasiooni halvimate võimalike tagajärgedega.“  

Huvitaval kombel on energeetikaministreeriumile alluvale eliitmeeskonnale, mida Times nimetab „salapäraseks“, antud ülesandeks paigaldada andurid Ukraina partnerite abiga:  

Nuclear Emergency Support Team (tuumaavarii tugirühm) ehk NEST, julgeolekuagentuuri juhitav aatomiekspertidest koosnev salapärane üksus, teeb koostööd Ukrainaga, et kiirgusandurid kasutusele võtta, personali koolitada, andmeid jälgida ja vajadusel surmavast kiirgusest teada anda.  

New York Timesi ajakirjaniku küsimusele saadetud vastuses ütles agentuur, et aatomienergiaandurite võrgustik tuleb kasutusele „kogu piirkonnas“ ja see suudab „kirjeldada mis tahes tuumaplahvatuse suurust, asukohta ja mõjusid“. Lisaks öeldi avalduses, et paigaldatud andurid võtavad Venemaalt „igasuguse võimaluse kasutada Ukrainas tuumarelvi nii, et nende roll selles saladuseks jääks.“  

Lisaks on mugavam jälgi ajada, kui tuumapommide käsitlemisel kasutatakse alternatiivseid või vähem tavapäraseid meetodeid nagu näiteks pommi veoauto või paadiga tarnimine.  

Venemaa väitis eelmisel aastal mitmel korral, et ukrainlased võivad kavandada libaoperatsiooni, mis hõlmab väikest „räpast (tuuma)pommi“, et tõmmata NATO väed otsesse sõtta Ukraina pinnal.  

USA ametnikud ja Times’i aruanne käsitles seda järgnevalt: „Näiteks võib Moskva valelikult väita, et Kiiev korraldas lahinguväljal tuumaplahvatuse, et meelitada Läänt andma neile veelgi suuremat sõjaabi.“ Kui andurid on paika seatud, ütlevad ametnikud: „…teoreetiliselt… saaks Washington viidata oma enda analüüsidele tuumaplahvatuse päritolu kohta, et paljastada Moskva seotus rünnakuga.“  

Venemaa juhtkond on kinnitanud, et ei kavatse Ukrainas kasutada taktikalisi ega strateegilisi tuumarelvi.

Nüüd näib, et USA valmistub võimalikuks mänguks, kus osapooled teineteist libaoperatsioonides süüdistavad. See on muret tekitav. Juba eelmisel aastal jagati Ukrainas ja teistes Ida-Euroopa riikides laiali väga palju jooditablette. 

Tuumaavarii tugirühm on vahepeal teinud avalduse:  

„Kui Ukrainas peaks toimuma tuumakatastroof, olgu selleks siis kiirguse eraldumine tuumareaktorist või tuumapommi plahvatus, edastataks teaduslikud analüüsid võimalikult kiirelt USA valitsusasutustele ning Ukraina ja kogu piirkonna otsustuskeskustele, tegemaks mõistlikke ja tehniliselt informeeritud otsuseid rahva tervise ja ohutuse kaitsmiseks.“  

Kuid Moskva ütleb, et tema tuumadoktriin pole muutunud. See hõlmab ka tuumaenergia kasutamise võimalust juhtudel, kus riik on eksistentsiaalses ohus. Lisaks on Kreml korduvalt hukka mõistnud seda, kuidas Lääne meedia ja ametnikud väänavad Putini sõnu iga kord, kui ta tuumarelvade teemal sõna võtab.  

Venemaa juhtkond on samuti kinnitanud, et ei kavatse Ukrainas kasutada taktikalisi ega strateegilisi tuumarelvi. Sellele vaatamata on Putini hiljuti väljakuulutatud „plaan“ paigutada Valgevenesse taktikaline tuumarelv Läänt kindlasti ärevaks teinud. Otsust saata Valgevenesse lisaks tuumarelvale ka tuumavõimekusega pommituslennuk kirjeldas ta kui vajalikku otsust vastuseks Ühendkuningriikide otsusele anda Ukrainale soomust läbistavaid mürske, mis sisaldavad vaesestatud uraani. 

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Exit mobile version