Site icon Makroskoop

USA erukolonel: Venemaa on sõjaks NATOga valmis – Ukraina ressurss on ammendunud ning raketirünnakud Venemaale ei muuda midagi

Lawrence Wilkerson on Ameerika Ühendriikide armee erukolonel, endise välisministri Colin Powelli staabiülem ning rahvusvaheliste suhete ja geopoliitika õppejõud. Palju aastaid Washingtoni võimukoridoride kõige kõrgemates instantsides veetnuna omab kolonel Wilkerson nüansirikast sisevaadet maailma geopoliitika kujundamise telgitagustesse. Olles oma karjääri vältel julgenud avaldada südametunnistusest lähtuvalt võimukriitilisi seisukohti, pakub Wilkerson läbinägelikku hinnangut maailmas aset leidvatele võtmetähtsusega sündmustele ja strateegilistele trendidele.

Alljärgnevas intervjuus annab USA erukolonel oma hinnangu Ukraina sõja arengutest pärast USA otsust anda luba rünnata Venemaad Ukrainale tarnitud rakettrelvastusega.

(Intervjueerija) Nima R. Alkhorshid: Kas nägite telekanali Fox News intervjuud Donald Trumpi tulevase julgeolekunõuniku Mike Walziga…

Larry Wilkerson: Nägin… Ameerika Ühendriikide viimane valitsus on olnud vähemalt 1945. aastast – see tähendab II maailmasõjast – kuni tänaseni kõige rumalam valitsus Valges Majas, kuid paistab, et järgmine saab olema veel hullem! Mida me peaksime ette võtma ja kuidas käituma olukorras, kus kaheksa aasta jooksul saavad valitsuses kokku sellised tegelased?

Kui me jätkame oma “hammas hamba vastu” lähenemist, siis oluline on endale teadvustada, et Venemaa hammas on igal juhul palju suurem kui meie oma.

Larry Wilkerson

Nima R. Alkhorshid: Pärast seda, kui Venemaa sisemaale rakette tulistati, vastas Venemaa omalt poolt uue hüperhelikiirusel liikuva raketiga Orešnik, kuid tänaseks on teada, et ukrainlased plaanivad vaatamata sellele uut rünnakut. Kas Joe Bideni administratsioonis leidub üldse kedagi, kes selliste arengute pärast muret tunneks või toetab Pentagon ise seda sõja eskalatsiooni? Näiteks Jake Sullivan või Antony Blinken, kes USA valitsuses ilmselt tegelikult asju otsustavad.

Larry Wilkerson: Oletan, et ikka tunnevad muret. Olen mitmelt poolt kuulnud ja usun, et Biden on tänaseks üsnagi mängust väljas ning et Valget Maja juhib faktiliselt (välisminister) Anthony Blinken. USA sõjaväelistes ringkondades loodetakse vaikimisi, et venelased mõistavad, et need relvad, mille kasutamisele Valge Maja on andnud rohelise tule, on suures plaanis väikese võimsusega – see käib nii ATACMs kui Storm Shadow rakettide kohta, mis on võimelised ründama Venemaad vaid 300 kilomeetri sügavusele ning millest enamuse lasevad venelased niikuinii alla. Vähemalt viis kuuest esimesest ATACMs raketist lasid venelased alla. Ma ei tea, kas kuues tabas sihtmärki, aga kuna seda ei lastud alla, siis ilmselt mingit kahju see Venemaale tekitas. Ent võrreldes venelaste arsenalis oleva relvastusega on need väikese võimsusega relvad. Vaatamata sellele kinnitab ATACMs rakettide kasutamine Putini poolt korduvalt välja öeldut, et Venemaa ei saa usaldada kahepalgeliselt käituvat Läänt, sh eriti Washingtoni ja Londonit.

USA sõjaväelistes ringkondades loodetakse vaikimisi, et venelased mõistavad, et need relvad, mille kasutamisele Valge Maja on andnud rohelise tule, on suures plaanis väikese võimsusega – see käib nii ATACMs kui Storm Shadow rakettide kohta, mis on võimelised ründama Venemaad vaid 300 kilomeetri sügavusele ning millest enamuse lasevad venelased niikuinii alla.

Larry Wilkerson

Venemaa teab, et Lääs varustab Ukrainat relvadega Venemaa ründamiseks, ja see annab talle põhjuse mõne NATO riigi või NATO Ukraina territooriumil asuvate punktide ründamiseks ja maamunalt minema pühkimiseks. Minu hinnangul võib see kõige tõenäolisemalt juhtuda Poolas ja kui me jätkame oma “hammas hamba vastu” lähenemist, siis oluline on endale teadvustada, et Venemaa hammas on igal juhul palju suurem kui meie oma.

Nima R. Alkhorshid: Kas peate Euroopat sõja eskaleerumist silmas pidades Venemaa võimalikuks sihtmärgiks?

Larry Wilkerson: See on väga võimalik. Olen kuulnud, et sellest sihtmärgist, mida kuues Lääne rakett Venemaal tabas, ei jäänud mitte kõige vähematki järele. Tõenäoliselt Putin mõtleb nüüd, et tänan väga, me teeme seda sama nüüd mõnes NATO baasis mõnes suures NATO riigis.

Nima R. Alkhorshid: Sel kanalil ja ka mitmetel teistel kanalitel on eksperdid käsitlenud Venemaa hüperhelikiirusel liikuvate rakettidega seonduvat. Kuidas peavoolumeedia teie arvates selle rünnaku võimalikke tagajärgi on käsitlenud?

Larry Wilkerson: Peavoolumeedia ei tea neist asjust midagi. Rääkisin ühes hiljutises intervjuus sellest, kuidas ma külma sõja ajal üles kasvasin. Olin 7- või 8-aastane, kui vaatasin, kuidas mu isa jooksis ringi ja püüdis välja mõelda, kas ta peab Korea sõtta minema. Ta oli just II maailmasõjast tulnud ja kõigest paar aastat hiljem oleks ta pidanud Koreasse minema. Jumal tänatud, ta ei pidanud sinna minema, aga mina kasvasin üles külma sõja keskkonnas. Külma sõja otsustavad aastad olid ka minu elu kujundavad aastad.

Putini vaatepunktist koosneb USA valitsus kõige kahepalgelisematest ja valelikumatest inimestest, keda ta kunagi on kohanud.

Larry Wilkerson

Meie käsutuses olid uskumatult põhjalikud süvaanalüüsid ja nii USA kui NSVL poolel analüüsisid olukorda väga asjatundlikud inimesed. Mõlemad pooled vestlesid alati omavahel. Me rääkisime asjadest erinevaid kanaleid pidi ja erinevatel viisidel ka tõsiste kriiside ajal, sh Kuuba raketikriisi ja minu meelest isegi olulisema Berliini kriisi ajal. Kogu selle kuuma 1961. aasta suve rääkisime me Berliini kriisist, sest see oli eksistentsiaalse tähtsusega ja Nõukogude Liit teadis seda. Ida-Saksamaa kadus otse meie silme ees, 10 000 inimest päevas lahkusid sealt Lääne-Saksamaale. Aitasime neil Berliini müüri ehitada, et seda migratsiooni peatada.

Inimesed mõtlesid sellele kogu aeg ja rääkisid sellest. Mulle öeldi hiljuti, et USA ei ole Venemaaga diplomaatide ega riigipeade tasandil tõsiselt suhelnud juba seitse aastat. See on lihtsalt uskumatu! Ning Putini vaatepunktist koosneb USA valitsus kõige kahepalgelisematest ja valelikumatest inimestest, keda ta kunagi on kohanud. Olen öelnud, et seetõttu ta otsustaski juba mitu kuud tagasi võidelda NATO vastu.

Putin on vajaduse korral sõjaks NATO-ga valmis. Ta on Venemaa tööstuslikku tausta ja majandust selleks põhjalikult ette valmistanud ning see võitlus saab NATO jaoks olema katastroof, sest NATO koos USA-ga on tänaseks sisuliselt papist tiiger. Ja sedasi eskaleerubki olukord lõpuks tuumasõjani. See kõik on väga hirmutav. Ma ise näiteks elan Washingtoni lähedal. See tähendab, et nii mind kui pool Ameerika Ühendriikidest lastakse tuumasõja korral hetkega õhku, millele järgneb peagi teise poole hävitamine.

Putin on vajaduse korral sõjaks NATO-ga valmis. Ta on Venemaa tööstuslikku tausta ja majandust selleks põhjalikult ette valmistanud ning see võitlus saab NATO jaoks olema katastroof, sest NATO koos USA-ga on tänaseks sisuliselt papist tiiger.

Larry Wilkerson

Nima R. Alkhorshid: Valimiste juurde tagasi pöördudes, hiljutiste USA presidendivalimistega seoses paistsid Venemaa valitsus ja meedia lootvat, et Trumpi võit parandaks nende jaoks olukorda, kuid Trumpi julgeoleku asenõunik Sebastian Gorka teatas, et Venemaa peab leppima meie nõudmistega, vastasel juhul saadame lihtsalt Ukrainale veel rohkem relvi. Mida Venemaa Teie arvates Ukraina sõja lõpetamise väljavaadetega seoses selliseid avaldusi vaadates mõtleb?

Larry Wilkerson: Siin on selgelt näha, kuivõrd amatöörlike inimestega meil valitsuse kokku panemisel tegemist on. Ei ole mingit põhjust ega loogilist selgitust, miks sellised amatöörid peaks olema sellistel ametikohtadel, kus nad on. Ometi selline on reaalsus… Trump on hirmul, sest pruukis valimiste käigus liiga palju suud ja nüüd ootab märkimisväärne hulk inimesi, kes tema poolt hääletasid, et ta vähemalt mingil määral oma lubadused täidaks.

Ja nüüd need täielikud amatöörid läksid Valgesse Majja ja kohtusid Jake Sullivani ja Antony Blinkeniga – kes on USA ajaloo kõige kehvemad diplomaadid, kuid kelle valitsuses veedetud aeg annab neile näilist usaldusväärsust–, ja nood veensid neid amatööre, et olukord on NATO ja USA jaoks väga ohtlik. Kuigi Trump on väitnud, et tema on USA julgeolekut ohustava NATO eksistentsi jätkumise vastu – ja ma olen temaga siinkohal nõus –, on nad Sullivani ja Blinkeni poolt surmani ära hirmutatud ja püüavad taganeda Trumpi poolt valimiskampaania ajal välja öeldust, mida nad nüüd valeks ja ohtlikuks peavad.

Seega on meil valitsuses kari brutaalseid idioote ja nende asemele on tulemas teine potentsiaalselt samasugune seltskond. Need kaks seltskonda püüavad omavahel suhelda ja Trump ei ole nende vestluste kohta eriti midagi jaganud. Kui ta neist õpetustest kohe ei loobu, siis ei ole tal mingit presidentuuri ees ootamas. Pean silmas, et võime tuumasõjani jõuda juba enne jaanuari, eriti kui laseme Bidenil jätkata Putini senisel moel provotseerimist.

Nima R. Alkhorshid: Peame vist ootama ära Venemaa vastuse sellele uuele rünnakule…

Larry Wilkerson: Erinevaid stsenaariume saab mõttes läbi mängida. Mida muud nad ikka teha saavad, kui anda Ukrainale midagi veidi suuremat kui eelmine kord. Kui mina oleks Zelinski, siis ma kaoks kiiremas korras Ukrainast minema, sest usun, et järgmine sihtmärk võib vabalt olla Zelinski peatuspaik, kus iganes see ka ei oleks. Venemaal on 90% täpsusega luureandmed ja sellest piisab.

Jake Sullivan lausus hiljuti kõige targema asja, mida keegi Bideni administratsioonist on lausunud: ta ütles, et asjalood on halvad, sest Venemaal on oluliselt rohkem sõdureid kui Ukrainal ja me võime Ukrainale saata kogu maailma relvad – peale tuumarelvade –, aga see ei muudaks midagi, sest me ei saa neile elavjõudu maagiliselt juurde tekitada. Praegu riskime ka sellega, et Venemaa püüab hõivata kogu Ukrainat, et see ei hakkaks NATO liikmeks.

Jake Sullivan lausus hiljuti kõige targema asja, mida keegi Bideni administratsioonist on lausunud: ta ütles, et asjalood on halvad, sest Venemaal on oluliselt rohkem sõdureid kui Ukrainal ja me võime Ukrainale saata kogu maailma relvad – peale tuumarelvade –, aga see ei muudaks midagi, sest me ei saa neile elavjõudu maagiliselt juurde tekitada.

Larry Wilkerson

Nima R. Alkhorshid: Jake Sullivan ütles oma kõnes ka seda, et NATO kaalub oma sõdurite – st Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa sõdurite – Ukrainasse saatmist.

Larry Wilkerson: Venemaa sõidaks tervest Briti maaväest ühe oma rügemendiga üle. Lisaks puudub Ühendkuningriigil tänaseks praktiliselt merevägi ja nende õhujõud teevad viimaseid hingetõmbeid. Prantsusmaal on veidi rohkem jõudu, aga võite kindlad olla, et Prantsusmaa ei saada oma sõdureid Ukrainasse. Vastasel korral viskaks prantslased Macroni välja. Ainus riik, mis võib oma sõdureid sinna saata – mitte elanike, vaid valitsuse otsusel –, on Poola, kes saaks sellisel juhul sama kohtlemise osaliseks nagu viimased 500 aastat mõne üksiku lühikeseks jäänud erandiga.

Seega oleme tänase seisuga tõeliselt täbaras olukorras ja Washingtonis istuvad idioodid nii demokraatide kui vabariiklaste poolel. Paraku paistab nii Trumpi administratuuri valikutest.

Nima R. Alkhorshid: Millest tuleneb USA täielik kontroll Euroopa riigipeade üle?

Larry Wilkerson: Siin on oluline erinevate tegurite koosmõju. Iga kord kui püüdsime erinevates USA administratsioonides töötades tekitada Euroopa julgeoleku identiteeti – st saavutada olukorda, kus eurooplased seisaks püsti ja ajaks lõpuks ise oma asja –isegi siis, kui püüdsime väga õrnalt vihjata, et teil võiks olla oma Euroopa brigaad 3000 mehega…, siis eurooplased hakkasid kohe hädaldama, et ei, me kardame, me ei taha end NATO-st ja USA-st lahutada. Tänase seisuga paistab eurooplastele, et Bideni administratsioon hoiab jätkuvalt Ukrainast kõvasti kinni ning sedasi tunnevad nad kohustust ka ise sellest projektist kümne küünega kinni hoida.

Venemaa sõidaks tervest Briti maaväest ühe oma rügemendiga üle. Lisaks puudub Ühendkuningriigil tänaseks praktiliselt merevägi ja nende õhujõud teevad viimaseid hingetõmbeid. Prantsusmaal on veidi rohkem jõudu, aga võite kindlad olla, et Prantsusmaa ei saada oma sõdureid Ukrainasse.

Larry Wilkerson

Allikas

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole.

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

SEOTUD LOOD:


Jaga sõpradega:
Exit mobile version