Kolonel Lawrence Wilkerson on üks nendest haruldastest meestest, kellel on julgust lausuda välja tõdesid, mida ihaldusväärsetele karjääripositsioonidele pürgijad ei söanda nende kaotuse kartuses kunagi avalikult tunnistada, tõestades sedasi, et mugavus, turvalisus ja materiaalne hüveolu on väärt enam kui tõde ja ideaalid. Olgu selleks siis karjäär poliitilises, sõjalises või majanduslikus sfääris, riigiaparaadis või erasektoris. Lõppude lõpuks lasub kogu inimkonna lootus üksnes sellistel vapratel meestel. Heroilised mehed on alati moodustanud kaduvväikse osa inimkonnast, ent sellest, kas neid leidub institutsioonides üks sajast, tuhandest või kümnest tuhandest, sõltub suuresti riikide ja rahvaste saatus.
Järgnevas annab USA militaarkompleksi absoluutsesse tippu kuulunud Wilkerson ülevaate reaalsetest strateegilistest kaalutlustest, miks USA Afganistani tungis. Ilmselt ei ole Eesti rahvas nendest Afganistani missiooni käivitamise tegelikest põhjustest kordagi kuulnud. Küsitav on seegi, kas neid on Eesti tsiviil- ja sõjalisele juhtkonnale kunagi avalikustatud või piisas ideoloogiliselt korrektsetest loosungitest. Ent Afganistani invasiooni kolm reaalset põhjust on kolonel Wilkersoni kohaselt järgnevad …
Adrian Bachmann
„Ma olin sõjaväes 31 aastat. Ma räägin teile, mis toimub Afganistanis ja ma olen kindel, et te ei teadnud seda.
Me oleme Afganistanis nii, nagu me olime Saksamaal pärast teist maailmasõda – vähemalt pool sajandit. Meie kohalolu Afganistanis ei ole mitte mingilgi moel seotud Kabuli toetamise või riigi ehitamisega. Ei ole seotud ka Talibaniga või tõestamisega, et me oleme võimelised Talibaniga milleski kokkuleppele jõudma. Ja see ei ole kuidagi seotud ühegi terrorismigrupiga. Me oleme Afganistanis, sest meie kohalolu seal on ainus “tugev” jõud, mis USA-l on Hiina „Vöö ja tee initsiatiivi” vahetus läheduses, mis jookseb läbi Kesk-Aasia. Kui seda oleks kunagi vaja sõjalise jõuga mõjutada, siis Afganistan on platsdarm, mille pinnalt see on võimalik.
Teine põhjus on see, et Afganistanis oleme me väga lähedal potentsiaalselt maailma kõige ebastabiilsemale tuumalõhkepeade arsenalile, mis asuvad Pakistanis. Me tahame, et meil oleks vajadusel võimalik sellele ligi pääseda ning see neutraliseerida.
Kolmas põhjus Afganistanis olemiseks on see, et Lääne-Hiinas Xinjiangis on 20 miljonit uiguuri, kellele ei meeldi hiinlased. Kui CIA-l peaks tekkima põhjus algatada operatsioon sealses piirkonnas, siis saavad nad uiguure kasutada nagu Erdogan on teinud Türgis Assadi vastu. 20 000 neist elavad ka näiteks Indias ja Süürias. See on ka põhjuseks, miks Hiina võib lähitulevikus olla huvitatud sõjalisest tegevusest Süüria vastu. Eesmärk on vabaneda nendest uiguuridest, keda nad ei taha lasta Hiina vastasesse tegevusse kaasata. CIA sooviks ka selles olukorras Hiina destabiliseerida ning Afganistanis viibimine on selle jaoks parim võimalus – teha koostööd uiguuridega ning survestada Hiinat ja Pekingit seestpoolt, mitte väljast.“