Site icon Makroskoop

ÜK hakkab lastele koolis õpetama, kuidas tuvastada “valesid uudiseid”

Steve Watson

Ühendkuningriigi suvel ametisse asunud vasakpoolne valitsus teatas, et muudab koolide õppekava, et õpetada lastele, kuidas näeb välja „äärmuslik sisu ja väärinfo internetis“. Programmi eesmärgiks on „relvastada lapsi varakult võitlema vandenõuteooriatega“.

Ajaleht The Guardian vahendas, et Briti haridusminister Bridget Phillipson lubas algatada alg- ja keskkoolide õppekava läbivaatamise, juurutamaks “kriitilist mõtlemist” mitme õppeaine raames. Kriitiline mõtlemine kõlab iseenesest hästi. Lähemalt vaadates aga selgub, et Briti valitsuse arusaamine “kriitilisest mõtlemisest” tähendab täiesti ebakriitilise mõtlemise juurutamist, kus lapsed võtaksid juba nooruspõlves küsimusi esitamata omaks kõik narratiivid, mida valitsus elanikkonnale peale surub.

Briti valitsuse arusaamine “kriitilisest mõtlemisest” tähendab täiesti ebakriitilise mõtlemise juurutamist, kus lapsed võtaksid juba nooruspõlves küsimusi esitamata omaks kõik narratiivid, mida valitsus elanikkonnale peale surub.

Steve Watson

Aruandes tuuakse näiteks, et “õpilased võivad inglise keele tundides ajalehtedes avaldatud artikleid analüüsida sellisel moel, mis aitab eristada fabritseeritud lugusid tõepärasest käsitlusest. Arvutitundides võiks neile õpetada, kuidas valeuudiseid levitavaid veebilehti nende kujunduse järgi ära tunda, ja matemaatikatundides võiks analüüsida statistikat kontekstis.“

„Valeuudiste veebilehed“ on hariduskava kohaselt mõistagi just need leheküljed, mis on valitsuskriitilised ning “statistika analüüsimine kontekstis“ tähendab eelnevalt kindlaks määratud ja heakskiidetud järeldusele jõudmist toetavat analüüsi. Otsustajad ei soovi, et mingid tüütud statistilised andmed ja faktid toetaksid „fabritseeritud lugusid“, seega tuleb need „asetada konteksti“.

Sotsiaalmeediaplatvormi X kasutajad tõid kommentaarides kiiresti esile, kui orwellilik Briti haridusministeeriumi kava tegelikkuses on. Kuid kõnealune plaan ei ole isegi mitte uus, kuna see mõeldi välja juba eelmise, nn “konservatiivse” valitsuse ajal ning nüüd kasutavad leiboristid seda pelgalt oma agendat toetava relvana.

Samal ajal kui kõik see on toimumas, õhutatakse Briti valitsuse poolt massides hirmu väidetega, et Suurbritannia linnade tänavad on ummistunud „paremäärmuslaste“ hordidest, kes on valmis hävitama ühiskonna alusstruktuuri.

Kuigi vastab tõele, et mõned protestid Ühendkuningriigi tänavatel pärast mõnda järjekordset laste tapmise intsidenti kandusid tõepoolest üle üksikuteks vägivalla ja vandalismi episoodideks, ei teostunud valitsuse hoiatus, nagu oleks kohe vallandumas sajad parempoolsete rühmituste poolt koordineeritud mässud. Selle asemel leidsid vasakpoolsete „vastuprotestijate“ rühmad end tänavatel üksi, kusjuures mõned neist kutsusid ise inimesi üles vägivallale.

Ühendkuningriigis on tänaseks vallandunud massiivne riigipoolne sotsiaalmeedia tsenseerimise kampaania.

Steve Watson

Ühendkuningriigis on tänaseks vallandunud massiivne riigipoolne sotsiaalmeedia tsenseerimise kampaania, mille käigus pannakse inimesi vangi valitseva narratiivi vastu mässavate „meemide ja vürtsikate postituste“ või lihtsalt „ebatäpsete postituste“ eest, ähvardades tulevikus sotsiaalmeedias oma arvamust avaldavate kodanike vastu rakendada ka karme terrorismisüüdistusi.

Kujunenud olukord on ajendanud Ühendkuningriigi Reformierakonna juhti Nigel Farage’i nimetama peaminister Kier Starmerit „suurimaks ohuks sõnavabadusele“ Briti ajaloos. Farage ütles meediakanalile Fox News: „Keegi ei tohiks kasutada ühtegi sotsiaalmeediaplatvormi tõeliselt vihkamise levitamiseks või vägivallale õhutamiseks ja ma arvan, et seda sõnavabaduse reeglit me kõik ka toetaksime ja nõustuksime sellega. Aga meil on lubatud või peaks olema lubatud sotsiaalmeedias spekuleerida, esitada küsimusi, püüda avaldada fakte, mis äratavad ülejäänud kogukonda. Ja seda tehes ei saa sa kunagi, mitte kunagi garanteerida, et see, mida sa ütled, on 100 protsenti tõene… Kui nüüd peaminister Starmer oma plaani läbi surub, kujutab see minu arvates suurimat ohtu sõnavabadusele, mida me oleme oma riigi ajaloos näinud.“

Farage selgitas, et: „Kui seate parameetrid öelda igale lapsele, et kui sa loed postitust, mis seab kahtluse alla netonulli ja globaalse soojenemise, siis see on äärmuslik sisu ja vale, kui sa loed postitust, mis julgeb Suurbritannia seadusliku või ebaseadusliku sisserände määrasid kahtluse alla seada, siis see on äärmuslik sisu, siis hakkate tulevase põlvkonna jaoks looma narratiivi, mis on põhimõtteliselt ebademokraatlik. Seetõttu olen väga mures, et vasakpoolse leiboristliku partei instinktiks on kasutada praegust kriisi selleks, et võtta ära meie sõnavabadus ja muud vabadused, ning selle vastu tuleb võidelda.“

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:
Jälgides, millisel määral on Ühendkuningriik tänaseks muutunud hüperpoliitkorrektseks politseiriigiks, mille elanikkond elab iga päev üha enam hirmus, kas nad jaatavad piisava innukuse ja dogmaatilise korrektsusega võimude poolt seatud kohustuslikke narratiive – olgu siis sotsiaalmeedias või vahetus elus – tekib küsimus, kas kellegi veel on mingisuguseid illusioone selles osas, millisel määral on Suurbritannia ning Lääneriigid tervikuna muutunud tänaseks sõna- ja isikuvabaduste paroodiaks.

Kas kellegi veel on mingisuguseid illusioone selles osas, millisel määral on Suurbritannia ning Lääneriigid tervikuna muutunud tänaseks sõna- ja isikuvabaduste paroodiaks.

Adrian Bachmann

On täiesti selge, et sotsiaalse meelsuskontrolli tase on tänaseks jõudnud “vabas Läänemaailmas” tasemeni, mis on intensiivsem veel kui NSV Liidu varajases perioodis, lihtsalt selle erinevusega, et ideoloogiliselt ebakorrektsete vaadetega inimeste elusid ei hävitata vangilaagris, vaid tasapisi nende sotsiaalmajanduslikke perspektiive ruineerides, mida võib vaadelda kas humaansema või siis hoopiski silmakirjalikuma ning julmema “aeglase poomise” viisina.

Igal juhul pole üllatav, et Suurbritannias, nagu ka paljudes teistes “humaanselt totalitaarsetes” riikides, on suur osa selleks vahendeid omavatest elanikest moraalselt, psühholoogiliselt ning sotsiaalselt talumatuks muutunud sünnimaalt lahkumas.

Pole üllatav, et Suurbritannias, nagu ka paljudes teistes “humaanselt totalitaarsetes” riikides, on suur osa selleks vahendeid omavatest elanikest moraalselt, psühholoogiliselt ning sotsiaalselt talumatuks muutunud sünnimaalt lahkumas.

Adrian Bachmann

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangaülekandega järgmistel rekvisiitidel:

MAKSE SAAJA: Adrian Bachmann

KONTO NUMBER: EE271010011832141226

SELGITUS: Annetus

SEOTUD LOOD:



Jaga sõpradega:
Exit mobile version