Site icon Makroskoop

Saksa suurettevõtte juht: vaktsineerimata inimesed peaksid riiklikust tervishoiust ilma jääma

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Saksa meditsiini- ja ohutustehnoloogiat tootva ettevõtte Drager tegevjuht pakkus välja, et neid, kes ei soovi end koroonaviiruse vastu vaktsineerida, ei tohiks lubada riiklikult rahastatavale haiglaravile. Drageri tegevjuht Stefan Drager lisas, et vaktsineerimata inimesed tuleks „automaatselt lugeda” loobunuks oma õigusest saada COVID-19 ravi riiklikes haiglates.

„Igaüks, kes keeldub vaktsiinist, peab jääma ilma haiglaravist,” ütles Drager. „Kui ta keeldub, loetakse seda automaatselt patsiendi otsuseks, et kui ta viirusesse haigestub, ei hakata teda üldsuse kulul haiglas ravima.”

Ehkki Drageri seisukoht leiab kindlasti laialdast kriitikat, ütles ta, et selline süsteem tuleks kehtestada haiglate ja tervishoiutöötajate ülekoormuse vältimiseks. Siiski ei poolda ta ka kohustuslikku vaktsineerimist, leides, et kui riik teeb selle otsuse inimeste eest ära, siis vabastatakse nad seeläbi isiklikust vastutusest.

Lisaks usub ta, et vaikiv enamus kannatab „häbematu vähemuse” tõttu. Drageri sõnul peab ta selle „kannatamise” all silmas ka meditsiinilisi kannatusi, sest teiste haiguste ravi ja operatsioonid lükkuvad tõenäoliselt edasi.

„Igaüks, kes keeldub vaktsiinist, peab jääma ilma haiglaravist,” ütles Drager. „Kui ta keeldub, loetakse seda automaatselt patsiendi otsuseks, et kui ta viirusesse haigestub, ei hakata teda üldsuse kulul haiglas ravima.”

Mitmed Euroopa riigid on viimasel ajal asunud COVID-19 piiranguid leevendama ja kaotama. Näiteks on vähenenud nakatumiste tõttu hakatud loobuma vaktsiinipasside nõuetest. Samas on riigid nagu Saksamaa ja Austria otsustanud aga minna hoopis  rangemate piirangute kehtestamise teed.

Saksamaa valitsus kaalub näiteks üldise vaktsineerimiskohustuse kehtestamist kõigile 18-aastastele ja vanematele elanikele. Liidukantsler Olaf Scholz ütles jaanuaris, et toetab seda ideed ning on veendunud, et ilma kohustusliku vaktsineerimiseta ei suuda riik oma vaktsineerituse taset saada sellisele tasemele, mis lubaks pandeemiast välja tulla.

Austria parlament võttis veebruaris vastu sarnase seaduse, mille kohaselt võidakse mitu korda aastas määrata vaktsiinist keeldujatele kuni tuhandete eurode suuruseid trahve.

Saksamaa kõrgeim kohus lükkas tagasi märtsis jõustuma pidanud  tervishoiutöötajate vaktsineerimiskohustuse rakendamise ajutiselt blokeerimist soovinud kaebuse. Saksamaa valitsus kiitis selle sammu heaks ning Scholz märkis, et tema ja tervishoiuametnikud usuvad, et nakatumiste arv kasvab taas 2022. aasta sügisel ja talvel. See tähendavat, et vaktsiinide kohustuslikuks muutmine on eriti vajalik.

Saksamaa liidukantsler Scholz kordas oma seisukohta parlamendile peetud kõnes. Ta ütles, et järgmisel sügisel ja talvel hakkavad nakatumisnäitajad taas tõusma, mistõttu on kohustuslik vaktsineerimine “loogiline samm”.

Saksamaa liidukantsler Scholz… ütles, et järgmisel sügisel ja talvel hakkavad nakatumisnäitajad taas tõusma, mistõttu on kohustuslik vaktsineerimine “loogiline samm”

Singapuris ei kata ravikindlustus enam vaktsineerimata COVID-19 patsientide raviarveid.

Singapur on juba teinud seda, mida Drager ka Saksamaal teha soovib. Kagu-Aasia riik lõpetas „valikuliselt vaktsineerimata” inimeste raviarvete katmise alates eelmise aasta 8. detsembrist. Riigi tervishoiuministeerium viitas otsuse tegemisel survele, mida vaktsineerimata inimesed riigi tervishoiusüsteemile avaldavad.

„Vaktsineerimata inimesed moodustavad suure osa statsionaarset ravi vajavatest patsientidest, avaldades ebaproportsionaalselt suures osas survet meie tervishoiuressurssidele,” ütles ministeerium.

Singapuri valitsus oli seni katnud COVID-19 ravikulud kõigi oma kodanike, alaliste elanike ja pikaajaliste passide omanike jaoks. Erandiks olid need, kes olid andnud  positiivse testi pärast välismaalt naasmist. Ministeerium selgitas, et eesmärk oli vältida rahalisi probleeme, mis suurendaksid avalikkuse ebakindlust ja muret ajal, mil võõras viirus oli äsja esile kerkinud.

Süsteem jääb siiski enamike jaoks kehtima, see tähendab vaktsineeritutele, kuni olukord muutub stabiilsemaks. Muudatus poliitikas tähendas, et valitsus hakkas alates 8. detsembrist haiglatesse ja raviasutustesse sattunud vaktsineerimata COVID-19 patsientidelt tasu võtma. Patsiendid saavad aga vajaduse korral arvete tasumiseks kasutada oma tavapärast tervishoiu rahastamisviisi.

Nendel, kellel ei ole võimalik end vaktsineerida, nagu alla 12-aastased lapsed ja meditsiinilistel kaalutlustel vabastatud inimesed, on endiselt raviarved riiklikult kaetud.

Tervishoiuminister Ong Ye Kung ütles, et haiglad tõepoolest eelistavad patsientidele arveid mitte esitada, kuid nad peavad saatma signaali kutsumaks üles kõiki, kellele see lubatud on, end vaktsineerima.

Allikas: https://truthunmuted.org/german-ceo-no-public-healthcare-for-the-unvaccinated/ 

Jaga sõpradega:
Exit mobile version