Site icon Makroskoop

Paavst Franciscus: liigkasuvõtmine on rünnak inimväärikuse vastu

Paavst Franciscus Foto: PIXEL2020/Shutterstock.com

Paavst Franciscus tegi jaanuari lõpus sakramentideteemaliste mõtiskluste sarja osana peetud kõnes kõrvalepõike liigkasuvõtmise kui sotsiaalse ebaõigluse vormi juurde. Peamiselt kiriklikust kinnitamisest rääkides mainis ta mõningaid probleeme, mida perekonnad tänapäeval kogevad, sealhulgas ka liigkasuvõtmist, mida ta nimetas “dramaatiliseks sotsiaalseks haavaks”, mis paavsti sõnul “rikub inimese puutumatut väärikust”.

“Kui perel ei ole piisavalt süüa, sest nad peavad tasuma laenude tagasimakseid liigkasuvõtjatele,” ütles paavst, tõstes sealjuures oluliselt häält, “siis see ei ole kristlik! See ei ole inimlik!”

Kuigi mõnikord arvatakse, et liigkasuvõtmine valmistas muret peamiselt keskaegsetele katoliku teoloogidele, kes püüdsid ühitada uusi pangandustavasid Kiriku iidse keeluga laenata raha intressi eest, on liigkasuvõtmine majandusarengu ja rahanduse ekspertide sõnul ka 21. sajandi alguses vägagi elus ja õitsev praktika.

Euroopa Võla- ja Arenguvõrgustiku 16. jaanuaril avaldatud aruandes süüdistatakse, et paljud Euroopa riigid saavad oma välisabiprogrammidest tegelikult ise kasu, andes (vaestele riikidele) “abi” kõrge intressimääraga laenude kujul. Vastavalt nimetatud aruandele peavad arengumaad maksma Euroopa laenudelt peaaegu 1 miljard dollarit intressi, mis kurnab nende tervishoiu, hariduse ja majandusarengu jaoks vajalikke ressursse.

Kui perel ei ole piisavalt süüa, sest nad peavad tasuma laenude tagasimakseid liigkasuvõtjatele,” ütles paavst, tõstes sealjuures oluliselt häält, “siis see ei ole kristlik! See ei ole inimlik!

Paavst Franciscus

Ameerika Ühendriikides sundis New Yorgi peaprokurör hiljuti mitmeid nn “kuni palgapäevani laene” (payday loan) pakkuvaid asutusi laenuvõtjatele tagasimakseid tegema ja täiendavaid trahve tasuma, niipea kui ilmnes, et nad küsivad oma klientidelt liitintressi 89-355% aastas. Sellise intressi võtmine rikub nimelt New Yorgi liigkasuvõtmise seadust, mis kehtestab enamiku laenude maksimaalseks intressimääraks 16 protsenti. Aruannete kohaselt olid kõnealused maksupäevateenused alates 2010. aastast väljastanud kokku 18 000 laenu, mille netoväärtus oli summeeritult 40 miljonit dollarit.

Paavsti jaoks, kes elas läbi Argentiina 2000. aastate alguse majanduslanguse, mille käigus riigi majandus kahanes peaaegu 30 protsenti ja mis paiskas seitse Argentiina last kümnest allapoole vaesuspiiri, tekitavad oportunistidest liigkasuvõtjad, kes toituvad meeleheitel inimeste viletsusest, raskesti varjatavat raevukust.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:
Kuigi üldsusele valdavalt tundmata, on fakt, et Katoliku Kiriku õpetuse kohaselt tähendab intressiga laenamine endast surmapattu, mis kahetsemata ja heastamata määrab intressiga laenaja hinge surmajärgselt igavesse hävingusse (s.o põrgusse), tänini muutmata. Sellest lihtsalt ei räägita kuigipalju, kuivõrd liigkasuvõtmisele üles ehitatud rahasüsteem on endasse neelanud tänapäeval suurema osa maailmast, olles sealjuures jõukuse groteskse disproportsiooni peamiseks aluspõhjuseks.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:

Esifoto: PIXEL2020/Shutterstock.com

Jaga sõpradega:
Exit mobile version