Site icon Makroskoop

Hiina kaitseministeeriumi pressiesindaja: NATO on liikuv sõjamasin, mis külvab kaost, kuhu iganes läheb


Pinged NATO ja Venemaa ning selle strateegilise partneri Hiina vahel on Ukraina sõja tõttu üha kasvamas.

Kuigi NATO ehk Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon (North Atlantic Treaty Organization) peaks oma harta alusel keskenduma valdavalt Euroopa ja Põhja-Ameerika küsimustele, on liit viimastel aastatel suunanud oma pilgu üha enam ka Aasiale. Antud tõsiasi on kutsunud esile järjest karmimas toonis Pekingi diplomaatilisi avaldusi.

Hiina kaitseministeeriumi pressiesindaja Wu Qian nimetas hiljutisel pressikonverentsil NATO-t “liikuvaks sõjamasinaks, mis külvab kaost, kuhu iganes läheb”, vahendas Hiina valitsuse hallatav Xinhua uudisteagentuur. “Wu kutsus NATO-t üles lõpetama “valede tootmist” ja “ohtlike sammude astumist”, mis külvavad Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas kaost, kohtlema Hiinat ja Hiina relvajõudude arengut objektiivselt ja ratsionaalselt ning tegema midagi konstruktiivset maailma rahu heaks,” seisis Xinhua artiklis.

Hiina kaitseministeeriumi pressiesindaja Wu Qian nimetas hiljutisel pressikonverentsil NATO-t “liikuvaks sõjamasinaks, mis külvab kaost, kuhu iganes läheb”, vahendas Hiina valitsuse hallatav Xinhua uudisteagentuur.

NATO põhjendab oma suurenenud huvi Aasia vastu sellega, et Pekingi sõbralikud suhted Venemaaga ohustavad teisi riike. Mitmed rahvusvahelised vaatlejad on väljendanud muret, et Ukraina sõda võib anda Hiinale eeskuju vaidlusaluste territooriumite, sh Taiwani, üle kontrolli haaramiseks. Peking on viimasel ajal püüdnud rahvusvahelisele õigusele ja teiste riikide huvidele vaatamata kehtestada dominantsi Taiwani väina ja suurema osa Lõuna-Hiina mere üle.

Jaanuari keskel vahendas finantsväljaanne Nikkei, et NATO on asunud pidama läbirääkimisi Jaapaniga “tiheda koostöö loomiseks tundliku julgeolekuinfo kiirel jagamisel, et seista vastu valeinformatsiooni levitamisele selliste riikide poolt nagu Hiina ja Venemaa”. 2022. aastal loobuti Jaapanis NATO-poolse koostöö koordinaatori ameti sisse seadmisest, kuna Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni hinnangul oleks antud samm Hiinat liialt ärritanud.

Juulis avaldati Hiina kommunistliku partei hallatavas väljaandes Global Times arvamuslugu, milles väideti, et NATO on “kohutav koletis, mida tuleks iga hinna eest vältida”, ähvardades samas liitu “tõsiste tagajärgedega” oma nina Aasia asjadesse toppimise eest. “Otsesõnu öeldes peab NATO koheselt oma terrori Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnast eemaldama ega tohi mõeldagi tulevikus selle piirkonna survestamisele,” deklareerisid Hiina võimud Global Times’i artiklis.

USA mereväe eruadmiral ja endine NATO Euroopa vägede ülemjuhataja James Stavridis hoiatas detsembris, et Hiina territoriaalvaidlustest võib välja kasvada “uus maailmasõda”, kuigi ilmselt võib sellisel juhul arvestada veel 10-aastase “armuajaga” sõjaks ettevalmistusteks.

Kuigi Hiina hoiab Ukraina sõja suhtes ametlikult neutraalset positsiooni, on Hiina presidendi Xi Jinpingi ja Venemaa presidendi Vladimir Putini suhted pärast sõja algust üksnes soojenenud. Samal ajal on NATO üha enam laiendamas oma sõjaväelist kohalolekut Venemaa piiride ümber. Pinged on kasvamas ning sõda ühe NATO liikmesriigiga kohustaks teoreetiliselt kõiki liikmesriike konfliktis osalema.

Briti kaitseministri Grant Shappsi väitel saadaks Ukraina sõjas Putinil võita lubamine “Hiinale signaali, et igaüks võib maailmas võtta võimu, kus iganes heaks arvab”.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Exit mobile version