Site icon Makroskoop

Euroopa Liit ähvardas Ungari majanduse kokku kukutada

Euroopa Liit ähvardas, et kui Ungari ei nõustu uue ELi toetuse Ukrainale eraldamisega, kukutatakse Ungari majandus kokku. Financial Times’is avaldatud artikli kohaselt oli Brüsselil ähvarduse jõustamiseks valmis töötatud plaan Ungari majanduslike kitsaskohtade ärakasutamiseks ning valuuta väärtuse ja investorite usalduse õõnestamiseks eesmärgiga kahjustada Ungari “tööhõivet ja kasvu”.

MEELESPEA: Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Ungari peaminister Viktor Orbán vetostas möödunud detsembris Euroopa Liidu plaani eraldada Ukrainale 50 miljardi euro jagu toetust. Orbáni väitel ei ole Euroopa Liidul mõistlik end siduda neljaks aastaks kohustusega Ukrainat rahastada, kui “me ei tea isegi seda, mis toimub veerand aasta pärast”. Samas pakkus Orbán, et EL riigid võiks Ukrainat toetada rahadega, mis ei pärine ELi eelarvest.

Ungari oli varemalt nõustunud üksnes vastumeelselt Ukraina Euroopa Liidu liikmesriigi kandidaadiks võtmisega. Sündmustiku taustal on suhted Ungari ja teiste ELi riigijuhtide vahel olnud pikalt pingelised. Ungarit on püütud korduvalt teistega taktsammu käima sundida – sundijate hulka kuulub ka Poola peaminister Donald Tusk, kes on Orbáni vetot nimetanud “kummaliseks ja väga egoistlikuks mänguks”.

Väljaande Financial Times sõnul väideti Brüsseli plaanis, et “kui 1. veebruari kohtumiseks ei saavutata kokkulepet, kuulutavad teiste riikide ja valitsuste esindajad avalikult, et arvestades Ungari peaministri mittekonstruktiivset käitumist ei saa Euroopa Liidu fondidest Ungarile tulevikus enam rahasid eraldada.”

Brüsselil oli ähvarduse jõustamiseks valmis plaan Ungari majanduslike kitsaskohtade ärakasutamiseks ning valuuta väärtuse ja investorite usalduse õõnestamiseks eesmärgiga kahjustada Ungari “tööhõivet ja kasvu”.

Ungari ELi asjade ministri János Bóka sõnul ei olnud Budapest enne ELi ähvarduse meediasse jõudmist sellest teadlik, kuid Boka sõnul “ei alistu Ungari väljapressimisele”.

Pärast ELi ähvardust väljendas Orbán siiski valmisolekut oma veto tagasi võtta ning kasutada Ukraina toetamiseks ELi eelarvest pärit raha, kuid üksnes tingimusel, et toetuse igale kord aastas toimuvale väljamaksele eelneks selle kinnitamiseks uus hääletus. Iga-aastane hääletus ei ole aga teistele EL riigipeadele meeltmööda, sest see jätab võimaluse uueks vetoks Ungari poolt.

1. veebruaril toimunud kohtumisel otsustaski Euroopa Liit eraldada Ukrainale 50 miljardi euro ulatuses finantsi. Samuti otsustati, et eksisteerib vajadus “kiirendada” sõjavarustuse saatmist Ukrainale, kuigi üksnes päev varem oli ELi ametnik tunnistanud, et EL ei jõua täita oma märtsiks seatud lubadust Ukrainale laskemoona saatmise osas. Mõned riigid tegid ettepaneku täiendava 5 miljardi euro ulatuses lisatoetuse eraldamiseks, kuid see ettepanek jäi vastu võtmata.

Orbán nõustus Ungari vetost loobuma, olles saanud kinnituse, et Ukrainale tehtavat eraldist ei finantseerita Ungarile mõeldud rahadest. EL hoiab tänini kinni ligikaudu 20 miljardi euro jagu Ungarile määratud raha põhjendusega, et Orbán on oma 13 valitsusaasta jooksul “kahjustanud demokraatia olukorda Ungaris”. Ukraina toetuse osas vetost loobumise eest ei pakutud Ungarile nende raha vabastamist, küll aga plaanitakse Ungari rahapaketti “iga-aastaselt arutada”.

Saksamaa kantsler Olaf Scholz avaldas lootust, et Euroopa Liidu eeskuju innustab ka USA-d Ukrainale uusi toetusi eraldama: “Vastu võetud otsus annab ka USA-le positiivse signaali. Ameerika president on mu hea sõber ja liitlane, kes teeb kõvasti tööd selle nimel, et võita kongressi poolehoid oma (Ukraina finantseerimise) nõudmistele.”

Ukrainale toetuste eraldamise vaidlused on toimunud massiivsete nädalaid kestnud üle-euroopaliste põllumajandusprotestide taustal, mis vallandusid kartusest, et Ukrainale suunatud ulatuslikud toetused ning Ukraina teravilja ekspordipiirangute kaotamine destabiliseerib turgu ning laostab teiste Euroopa riikide põllumajandustootjad.

Allikad: siin, siin ja siin

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Exit mobile version