Site icon Makroskoop

Briti miljonärid on massiliselt Suurbritanniast lahkumas

Philip Pilkington

Juuni lõpus teatas uudistekeskkond Reuters, et Ameerika suurim varahaldusettevõte BlackRock ostab 3,2 miljardi dollari eest üles Briti andmekontserni Prequin. Juhtum, mis näib esmapilgul vaid tavapärase finantsuudisena, on tegelikult osa kasvavast trendist nimega “suur Briti väljaränne”. Sellel suundumusel on kaks komponenti: suure osa Briti eliidi lahkumine riigist ning perekondlike varade riigist välja viimine – peamiselt Ameerikasse.

Hiljutised andmed näitavad, et Briti miljonärid lahkuvad massiliselt kodumaalt. Täpsemalt lahkub 2024. aastal Suurbritanniast 9500 miljonäri, mis kindlustab riigile teise koha miljonäride väljarände edetabelis Hiina (15 200) järel ja India (4300) ees. Kuid rahvaarvu arvestades muutub pilt täielikult. Nimelt lahkub Suurbritanniast iga 100 000 elaniku kohta 14,2 miljonäri võrreldes Hiina 1,1 ja India 0,3 miljonäriga. Paistab, et Ühendkuningriigis on midagi teoksil.

Suurbritanniast lahkub iga 100 000 elaniku kohta 14,2 miljonäri võrreldes Hiina 1,1 ja India 0,3 miljonäriga.

Samaaegselt Briti eliidi lahkumisega ostavad Ameerika firmad kokku Briti ettevõtteid. Tegemist ei ole ainult selliste kõrgema taseme ülevõtmistega nagu Preqin: Ameerika erakapitali investeerimisfirmad ostavad ka keskmise suurusega Briti ettevõtteid, mida keegi teine ei taha osta. Ning finantsturgude kommentaatorid õhutavad Briti ettevõtete omanikke oma ettevõtteid Ameerikasse müüma.

Meie ees avanev olukord on 1945. aasta järgse kokkuleppe lõplik konsolideerimine. Tolle kokkuleppe kohaselt nõustus Suurbritannia olema ameeriklastele alluv partner kõigis sõjalistes ja majanduslikes küsimustes. Kuigi aja jooksul on leidunud selle kokkuleppe vaidlustajaid, sh näiteks Anthony Eden 1956. aasta Suessi kriisi ajal, ei jõudnud nad eriti kaugele.

Alates 2008. aasta finantskriisist on Londoni City kui finantskeskuse tähtsus vähenenud, sest üha rohkem Briti ettevõtteid on noteeritud New Yorgi börsil.

Kaheksakümnendatel ja üheksakümnendatel aastatel õnnestus Suurbritannial maailmas oma nišš välja kujundada, muutudes suureks finantskeskuseks. Kuid juba ammu on teada, et Londoni City on vaid Wall Streeti eelpost. Alates 2008. aasta finantskriisist on Londoni City kui finantskeskuse tähtsus vähenenud, sest üha rohkem Briti ettevõtteid on noteeritud New Yorgi börsil. Nüüd kasutatakse finantsmaailma ümber keerlevat Briti majandust aktiivselt relvana riigi vastu, et riisuda selle ettevõtteid ja anda need Ameerika omandisse.

Kuid miks Briti miljonärid siis massiliselt saareriigist lahkuvad? Otsene põhjus selleks on kahtlemata leiboristide otsus tõsta kapitalitulu maksu ja kaotada intresside maksustamise lünk, mida fondihaldurid kasutavad oma kasumilt tulumaksu maksmise vältimiseks. Kuid tähtsam põhjus peitub sügavamal: nad tunnevad vere lõhna. Suurbritannia üleüldine allakäigu atmosfäär on tänaseks ilmselge aina suuremale osale elanikkonnast.

Suurbritannia üleüldine allakäigu atmosfäär on tänaseks ilmselge aina suuremale osale elanikkonnast.

Tegelikkuses nõustus Suurbritannia Ameerika sabas löntsija rolliga, sest tal ei olnud muud valikut. Nüüd, kus Ameerika enda täht hakkab maailmaareenil kustuma, lahkuvad rotid uppuvalt laevalt ja pöörduvad tagasi impeeriumi pealinna – võttes sealjuures kaasa kõik, mis ei ole kinni naelutatud. Paraku ei ole Briti rahval selles küsimuses sõnaõigust. Nad arvasid, et nende juhid on pühendunud riigi juhtimisele, kuid reaalsuses on enamus neist karjeristid, kes otsivad pelgalt järgmist tulusat töökohta.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Exit mobile version