Site icon Makroskoop

Austraalia legendaarseim karikaturist vallandati sundvaktsineerimise vastase sketši pärast

Legendaarne Austraalia karikaturist Michael Leunig vallandati ajalehest “The Age”, kuna ta avaldas pildi, milles võrdles Austraalia kohustusliku vaktsineerimise vastast liikumist 1989. aastal vägivallaga maha surutud demokraatiameelse ülestõusuga Hiinas Tiananmeni väljakul.

Leunig, kelle karjäär on kestnud viis aastakümmet, postitas oma Instagrami kontole pildi üksikust protestijast, kes seisis tanki külge kinnitatud süstla ees, jäljendades ikoonilist „tankimehe” pilti Hiinas toimunud meeleavalduselt. 1989. aasta foto kujutis on ka Leunigi joonistusel.

Septembri lõpus postitatud pilt väljaandes The Age trükki aga ei jõudnudki. Spekulatsioonid Leunigi töökoha üle ajalehes said alguse pärast 22. oktoobril avaldatud krüptilist 39-sõnalist avaldust ajalehe kirjade rubriigis. Avalduses öeldakse, et Melbourne’i ajaleht „katsetab uusi karikaturiste”.

Nüüdseks on Leunig väljaande The Australian kolumnistile Nick Tabakoffile kinnitanud, et ta eemaldati ajalehe esmaspäevase toimetuse lehe kohalt varsti pärast Daniel Andrewsi fännide seas pahameelt tekitanud Tiananmeni väljaku karikatuuri avaldamist.

Leunig ütles väljaandele The Australian, et The Age’i toimetaja Gay Alcorn helistas talle peagi pärast karikatuuri avaldamise ära keelamist, et talle teatada uudisest, et tema panused toimetuse lehele ei ole enam oodatud.

Talle öeldi, et ta „ei mõista lehe lugejaskonda”.

„Gay tunneb, et seda tüüpi karikatuurid ei ole kooskõlas avaliku arvamuse ja The Age’i lugejaskonnaga, kes näib suuremalt jaolt toetavat Andrewsi COVID-i narratiivi,” ütles ta. „Minu ülesanne aga on vaidlustada status quo`d, see ongi alati olnud karikaturisti töö.”

Leunig kaitses oma karikatuuri, öeldes, et Tiananmeni väljaku pilti kasutatakse sageli karikatuurides üle kogu maailma kui „charliechaplinlikku metafoori ülekaaluka jõu kohta, mis kohtub süütu jõuetu indiviidiga”, mida tema arvates oli kohane ka väljendada.

Alcorn nentis väljaandele The Australian, et Leunig on „üpris geniaalne” ja et tal on „õigus olla ärritunud” esmaspäevase toimetuse lehe kohalt vabastamise pärast.

Kui uudiste leht News.com.au temaga ühendust võttis, keeldus ta teemat rohkem kommenteerimast, kuid kinnitas, et karikaturist oli endiselt „palgal laupäevaste karikatuuride joonistamiseks” elustiili lugude juurde, mis ilmuvad ajalehe rubriigis Saturday Spectrum.

„Tankimehe” karikatuur lõi tema Instagrami lehe jälgijate arvamuse lahku: osad kiitsid seda kui „hiilgavat” ja „täpset”, samas kui teised ütlesid, et see on „kohatu” ja „vastik võrdlus”.

Üks fänn tõstatas küsimuse sõnumi kohta, mida karikatuur edasi annab.

„Ma armastan tavaliselt teie töid ja imetlen seda, kuidas te sotsiaalseid norme ja arusaamu kahtluse alla seate. See tundub aga sel kriitilisel ajal üsna läbimõtlematuna. Mõelge hoolikalt sellele, kuidas saate teisi mõjutada ja milline on teie kui kunstniku sotsiaalne mõju. See on oluline,” kirjutas ta.

Paljud aga toetasid Leunigi, kes kuulutati 1999. aastal Austraalia “rahvuslikuks aardeks”.

„Tubli töö, Leunig… üks sinu parimaid,” ütles üks fänn.

„Ole õnnistatud, Leunig. Meil on vaja rohkem sinusuguseid julgeid kunstnikke,” postitas teine.

Leunigi kuulutati 1999. aastal Austraalia “rahvuslikuks aardeks”.

See ei olnud esimene kord, kui Leunigi seisukoht vaktsineerimise kohustuse osas on põhjustanud vastuolulisi reaktsioone.

2015. aastal tekitas Melbourne’i karikaturist pahameelt karikatuuriga, milles võrreldi Victoria osariigi valitsust fašistidega. See leidis aset pärast ettepanekut mitte lubada vaktsineerimata lapsi lastehoiuasutustesse.

Hiljuti tekitas ta poleemikat eemalviibivat ema kujutava „üleoleva” pildiga.

Pekingi kurikuulus Tiananmeni väljaku veresaun toimus pärast nädalaid kestnud üliõpilaste ja töötajate proteste, mille käigus nõuti demokraatlikke muutusi ja korruptsiooni lõpetamist. Meeleavaldus sai järsu lõpu pärast sõdurite ja tankide saabumist väljakule 4. juunil 1989.

Ei ole täpselt teada, kui paljud inimesed hukkusid, kuid arvatakse, et ohvrite arv ulatub sadadesse või isegi tuhandetesse.

Jaga sõpradega:
Exit mobile version