Site icon Makroskoop

Al Gore: Inimesed peaksid tarbima vaid peavoolumeediat – alternatiivsete vaatepunktide levikut tuleb piirata

Foto: JD Lasica, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Ameerika Ühendriikide endine asepresident Al Gore avaldas hiljuti Dubais lõppenud kliimamuutuste konverentsil arvamust, et massid peaksid kollektiivse üksmeele huvides tarbima vaid (peavoolu) massimeediat ning et alternatiivmeedia levik on ohtlik.

Bill Clintoni administratsioonis asepresidendi rolli täitnud, ent viimastel aastakümnetel peamiselt inimtekkelise kliimasoojenemise teooriat ning rohepööret propageerinud Al Gore oli oma sõnavõttudes resoluutselt alternatiivsete ühiskondlikult oluliste teemade käsitluste vastu. Al Gore’i hinnangul kujutab “algoritmide poolt suunatud” informatsiooni levik endast ohtu, kuna ohustab pikka aega kestnud asjade seisu, kus massidele dikteeritakse, millest mõelda ja kuidas mõelda käputäie suurte massimeedia korporatsioonide poolt. See olevat aga vajalik, kuna üksnes sedasi tagatakse “demokraatia stabiilsus”.

Al Gore’i hinnangul kujutab “algoritmide poolt suunatud” informatsiooni levik endast ohtu, kuna ohustab pikka aega kestnud asjade seisu, kus massidele dikteeritakse, millest mõelda ja kuidas mõelda käputäie suurte massimeedia korporatsioonide poolt. See olevat aga vajalik, kuna üksnes sedasi tagatakse “demokraatia stabiilsus”.

Al Gore’i sõnul on vaba infovahetus sotsiaalmeedias ning alternatiivsetes meediaväljaannetes “avaliku foorumi kuritarvitamine”. USA endise asepresidendi sõnul “sõltub funktsioneeriv demokraatiasüsteem kollektiivselt jagatud teadmiste baasist, mis võimaldab kollektiivset mõtlemist”. Al Gore’i väitel on infovahetus sotsiaalmeedias hoolikalt seatud tasakaalu häirinud. USA asepresident on seda meelt, et alternatiivseid seisukohti alternatiivsete seisukohtade vastu huvi tundvatele inimestele jagavad algoritmid oleks vaja keelustada, kuna tegemist olevat käsitulirelvade digitaalsete vastetega inforuumis.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:

Tulgem siinkohal taas kord tagasi selge mõtlemise alustõdede juurde ning korrakem põhimõtet, mida ei maksa kunagi unustada. Kui te soovite mis tahes vaidlusküsimuses teada, kumb diskussiooni osapool on tõemeelsem ja tõele lähemal ning kumb osapool lähtub diskussioonist mitte tõe, vaid (vähemalt osaliselt valedele rajatud) võimutaotlusest, siis tasub üksnes jälgida, kumb osapooltest soovib avatud diskussiooni, kus ükski teema ning ükski fakt ja argument ei ole keelatud ning kumb osapool soovib vastaspoole kõnet mis tahes ettekäändel vaigistada.

Al Gore teeb siinkohal oma sõnavõtuga inimtekkelise kliimamuutuse reaalsuse ja ulatuslikkuse diskussioonis tõemeelse osapoole tuvastamise eriliselt kergeks ning väärib seeläbi tunnustust.

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:

Esifoto: JD Lasica, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Jaga sõpradega:
Exit mobile version