Site icon Makroskoop

Afganistani sõja hind dollarites ja inimeludes

Kuus UH-60L Black Hawki ja kaks CH-47F Chinooki alustamas samaaegselt päevast missiooni Afganistani rahvusvahelisest baasist Tarin Kowt. Foto: US Army (CC BY 2.0)

20 aastat pärast Ameerika Ühendriikide okupatsiooni lõppu ulatuvad Afganistani sõja kulud kokku veerand miljoni inimelu ning 2300 miljardi dollarini. Mission not accomplished… .

Pärast 2001. aastal aset leidnud Afganistani sisse tungimist on Ameerika Ühendriigid kulutanud sõjalistele operatsioonidele nii Afganistanis kui Pakistanis kokku 2,313 triljonit USA dollarit. See hõlmab endas nii USA Riigidepartemangu kui ka Kaitseministeeriumi ülemeremaade erioperatsioonidele tehtud kulutusi, sõja tõttu tehtud suurendusi Kaitseministeeriumi põhieelarvele, sõjaveteranide ülalpidamisele seni tehtud kulutusi ning sõjaks võetud laenude intressimakseid.

Nimetatud summa ei hõlma endas aga selle sama sõja veteranide eluaegsele ülalpidamisele tulevikus tehtavaid kulutusi ega ka sõja pidamiseks võetud laenude tulevikus tehtavaid intressimakseid. Seega kujunevad kogukulutused pärast 11. septembri terrorirünnakuid peetud sõdadele tulevikus veelgi suuremaks.

Sõjakulude projekti (The Costs of War Project) hinnangul on Afganistani ja Pakistani sõjategevuse otsese tagajärjena jätnud oma elu 243 000 inimest, nende seas USA sõjaväelased ja Kaitseministeeriumi töötajad, kohalikud riiklikud sõjaväelased ja politseinikud, liitlasvägede sõdurid, ajakirjanikud ja teised meediatöötajad ning humanitaarabi osutajad.

Ameerika Ühendriikide poolt 11. septembri terrorirünnaku järel peetud sõdadest, muuhulgas ka Iraagis, Süürias, Jeemenis, Somaalias ja ka mujal, on rahaliste kulutuste järgi kõige kallimaks maksma läinud just Afganistani sõda. Kaotatud inimelude järgi on esirinnas aga Iraak, mille sõja tagajärjel on surnud hinnanguliselt 275 000-306 000 inimest.

Ka antud ohvrite arv ei ole lõplik, kuna ei hõlma endas inimesi, kes on surnud haigustesse, vee- või toidupuuduse tagajärjel, puuduliku infrastruktuuri tõttu või muul kaudsel viisil sellest sõjast tingituna.

Ameerika Ühendriikide poolt 11. septembri terrorirünnaku järel peetud sõdadest, muuhulgas ka Iraagis, Süürias, Jeemenis, Somaalias ja ka mujal, on rahaliste kulutuste järgi kõige kallimaks maksma läinud just Afganistani sõda. Kaotatud inimelude järgi on esirinnas aga Iraak, mille sõja tagajärjel on surnud hinnanguliselt 275 000-306 000 inimest.

Kommenteerib Adrian Bachmann

2,3 triljonit dollarit ($ 2 313 000 000 000) on summa, mille eest võinuks muuhulgas ehitada umbes 20 000 uut haiglat, 50 000 koolimaja või 100 000 kilomeetrit neljarealist maanteed. Neid ei ehitatud. Muuhulgas oleks vastav summa olnud piisav, et katta Afganistani riigieelarve (2020. aasta seisuga) 420 aastaks.

Ametlikus propagandas püstitatud kuvand Afganistani missioonist kui peamiselt demokraatia ja riigi-ehitamise (state-building) projektist ei kajastu tegelikes numbrites, kuna Ühendriikide poolt Afganistani missioonile kulunud 2 313 miljardist dollarist liikus reaalsuses “riigi-ehitamise” funktsioonile 6,2% ehk 145 miljardit dollarit.


Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil. Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:

Jaga sõpradega:
Exit mobile version