Site icon Makroskoop

Ukraina sõda langetab eurooplaste elukvaliteeti – Itaalia asub energiatarbimist piirama

Audio leiate artikli lõpust

Itaalia koolidel ja muudel avalikel hoonetel on mai algusest alates keelatud seada kliimaseade alla 25 kraadi Celsiuse järgi. Selle eesmärk on aidata riigil vältida Ukraina sõja tõttu süvenenud energiakriisi.

Energia ratsioneerimise plaan, mis kannab nime „operatsioon termostaat”, sai alguse 20. aprillil, mil Itaalia sõlmis kokkuleppe Angolaga gaasitarnete mahtude suurendamiseks.

Itaalia välisminister teatas kavatsuste deklaratsiooni allkirjastamisest „uute” maagaasi ettevõtete arendamiseks ja ekspordi suurendamiseks Itaaliasse.

Ministrid sõitsid samal päeval ka Kesk-Aafrikasse, otsides alternatiivseid gaasitarnijaid asendamaks Venemaad, kust Itaalia impordib umbes 45% riigis tarbitavast maagaasist.

Itaalia energia piiramise reeglid jõustusid 1. mail ja kehtivad kuni järgmise aasta 31. märtsini – programmi raames on sätestatud, et avalike hoonete kütmine ei tohi talvel ületada 19 kraadi.

Arutelu kliimaseadmetega raisatud energia üle tekkis pärast seda, kui peaminister Mario Draghi tõi kliimaseadme irooniliselt näiteks sellest, mille itaallased võiksid Ukraina rahu nimel ohverdada.

„Kas me tahame rahu või tahame me, et konditsioneer oleks sees?” küsis ta aprilli algul pärast seda, kui oli lubanud, et juhul, kui EL otsustab kehtestada Venemaa gaasile embargo, siis Itaalia järgib seda.

Itaalia energia piiramise reeglid jõustusid 1. mail ja kehtivad kuni järgmise aasta 31. märtsini – programmi raames on sätestatud, et avalike hoonete kütmine ei tohi talvel ületada 19 kraadi. Pole veel selge, kuidas meedet kontrollima hakatakse, kuid tööministeeriumi inspektoritel oleks võimalik teostada kontrollkäike. Kusjuures piirmäära eirajaid karistatakse 500–3000 euro suuruse trahviga, vahendas Il Messaggero. Meede ei kehti haiglatele, kuid seda võidakse lõpuks laiendada ka eramajadele.

Avaliku halduse minister Renato Brunetta ütles, et erakonna Viie Tähe Liikumine algatus on „positiivne” märk ja säästab aastas ligikaudu 2-4 miljardit kuupmeetrit gaasi. Ligikaudu 57% avalike büroohoonete energiakuludest tuleneb temperatuuri reguleerimisest.

Viie Tähe Liikumise liige Angela Masi ütles: „On õige, et avalik haldus näitab head eeskuju, kärpides raiskamist ja tõstes kodanike teadlikkust tarbimise ratsionaliseerimisest. See on lihtne viis panustada ning vähendada sõltuvust maagaasist.”

Pärast Alžeeria külastamist eelmisel nädalal gaasileppe sõlmimiseks oli Draghi sunnitud tühistama reisid Angolasse ja Kongo Vabariiki positiivse COVID-19 testi tõttu. Selle asemel saatis ta visiidile välisministri Luigi Di Maio ja ökoloogilise ülemineku ministri Roberto Cingolani.

Draghi ütles 17. aprillil väljaandele Corriere della Serale antud intervjuus: ,,Me ei taha enam Vene gaasist sõltuda, sest majanduslik sõltuvus ei tohi muutuda poliitiliseks alluvuseks. Mitmekesistamine on võimalik ja seda saab ellu viia suhteliselt lühikese ajaga – kiiremini, kui me vaid kuu aega tagasi ette võisime kujutada.”

Kuula artiklit

https://makroskoop.ee/wp-content/uploads/2022/05/Makroskoop-Audiolugu_20220516-Ukraina-soda-langetab-eurooplaste-elukvaliteeti-Itaalia-asub-energiatarbimist-piirama.mp3

Allikas

Jaga sõpradega:
Exit mobile version