Site icon Makroskoop

Saudi-Araabia ja Hiina süvendavad uute lepingutega energeetikaalast koostööd

Saudi Araabia päritolu maailma suurim naftakompanii ning toornafta eksportija Aramco allkirjastas hiljuti täiendavad kokkulepped Hiina Rongsheng Petrochemicali ja Hengli Groupiga, arendamaks maailma suurima naftaeksportija ning maailma suurima energiaimportija vahelisi sidemeid.

Aramco allkirjastas Rongshengiga raamlepingu, mis käsitleb Aramco omanduses oleva Jubaili rafineerimisettevõtte (SASREF) rajatiste laiendamise võimalikku ühist arendamist, teatas Saudi Araabia naftagigant.

Leping on jätkuks aprillis sõlmitud koostöölepingule, mis käsitleb Saudi-Hiina ühisettevõtte moodustamist SASREFis, samuti olulistele investeeringutele Saudi Araabia ja Hiina naftakeemiasektoris.

Rongsheng võib potentsiaalselt osta 50% osaluse SASREFis, samas kui Aramco võib omandada 50% osaluse Rongshengi tütarettevõttes Ningbo Zhongjin Petrochemical Co. Ltd. (ZJPC) ning osaleda ZJPC laienemisprojektis.

Aramco ja Hengli Groupi vaheline kokkulepe edendab kõnelusi, mis on seotud Aramco võimaliku 10%-lise osaluse omandamisega Hengli Petrochemical Co., Ltd.’s.

Enam kui pool sajandit USA protektoraadiks olnud Saudi Araabia nihkumine üha enam Hiina mõjusfääri kujutab endast maailma jõukuse ja võimuvahekordade alustalade nihkumist, mis kõigest mõne aastakümne eest oleks olnud mõeldamatu.

Adrian bachmann

„Hiina on meie globaalse tootmisahela järgmise etapi kasvustrateegia jaoks keskse tähtsusega riik ja me loodame kasutada oma rohkem kui kolm aastakümmet kestnud suhteid uute võimaluste avamiseks sellel olulisel turul,“ ütles Aramco tootmisahela järgmise etapi president Mohammed Al Qahtani, kommenteerides avalikustatud tehinguid.

Saudi Aramco otsib jätkuvalt omandamisvõimalusi tootmisahela järgmise etapi ja veeldatud maagaasi valdkonnas, ütles Aramco toodete ja klientide eest vastutav asepresident Yasser Mufti Reutersile antud antud intervjuus.

Varem teatas Aramco kahest suurest rafineerimistehase ja naftakeemia tehingust Hiinas, mis ei anna maailma suurimale naftafirmale mitte üksnes osa Hiina tootmisahela järgmise rafineerimisetapi turust, vaid ka võimaluse suurendada eksporti Hiinasse 690 000 barreli võrra päevas.

Allikas

Adrian Bachmanni kommentaar:

Enam kui pool sajandit USA protektoraadiks olnud Saudi Araabia nihkumine üha enam Hiina mõjusfääri kujutab endast maailma jõukuse ja võimuvahekordade alustalade nihkumist, mis kõigest mõne aastakümne eest oleks olnud mõeldamatu. Ent Hiina-Saudi Araabia suhete lähenemise protsess on suuresti peatumatu muul viisil kui suure regionaalse sõja läbi (näiteks rünnak Iraanile, millele vastusena on Teheran lubanud hävitada kättemaksuks kogu regiooni – sh Saudi Araabia – naftatootmise).

Makroskoop saab ilmuda üksnes oma lugejate ja kuulajate toel. Juhul kui ka Sina oled huvitatud Makroskoobi edasisest ilmumisest, saad teha selleks omale jõukohase annetuse käesoleva loo lõpus toodud rekvisiitidel. Tänan tähelepanu ja abi eest!

Adrian Bachmann on Makroskoobi temaatilise kontsepti väljatöötaja ja portaali peatoimetaja. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna, õppinud EBS-i magistriõppes ärijuhtimist ning töötanud 10 aastat luureanalüütikuna Välisluureametis ja NATO peakorteris. Seejärel 4 aastat peaanalüütikuna investeerimiskulla valdkonnas. Tema missiooniks on majanduslike, poliitiliste ja julgeolekualaste protsesside ning nende omavaheliste seoste mõistetavaks tegemine nii globaalsel, regionaalsel kui ka riiklikul tasandil.

Kes soovib aidata Adrianil seda kutsumust jätkata, saab seda teha läbi annetuse pangalingiga:

Jaga sõpradega:
Exit mobile version