Site icon Makroskoop

Protestijad rüüstasid Pariisis maailma suurima varahaldusfirma harukontori 

Foto: Hadrian/Shutterstock.com

https://makroskoop.ee/wp-content/uploads/2023/04/20230412-Protestijad-ruustasid-Pariisis-maailma-suurima-varahaldusfirma-peakontori-MAJANDUS-RAHA-AUDIO.mp3

6. aprillil tungisid demonstrandid Pariisis maailma suurima varahaldusfirma BlackRock kontorisse, avaldamaks meelt Prantsuse valitsuse pensionireformi kava vastu.  

Sotsiaalmeedias levinud videotest on näha, kuidas punaste tõrvikute ja suitsupommidega varustatud protestijad sisenevad Opera Garnier läheduses asuvasse kontorihoonesse, mis majutab kolmandal korrusel maailma kõige suuremaks varahaldusfirmaks oleva BlackRocki Pariisi harukontorit.  

“Meie aktsiooni tähendus on selge – sisenesime BlackRocki kontorisse, et viia nendeni sõnum: teie olete need, kes röövivad tööliste pensioniteks ette nähtud raha,” lausus Jerome Schmitt, SUD ametiühingu esindaja.  

Valitsuse plaan tõsta enamiku Prantsusmaa töötajate pensionile mineku iga 62-lt aastalt 64 aastani on vallandanud üleriigilised rahutused, mis vältavad juba teist nädalat. Surumaks seaduse eelnõu läbi ilma parlamendi hääletuseta, otsustas valitsus seaduse jõustada selleks konstitutsioonis ette nähtud erivolitusi kasutades ning vallandas sedasi rahva pahameele.  

Valitsuse plaan tõsta enamike Prantsusmaa töötajate pensionile mineku iga 62-lt aastalt 64 aastani on vallandanud üleriigilised rahutused, mis vältavad juba teist nädalat.

Läbi surutud seadused tähendavad, et alates 2027. aastast peavad prantslased täieulatusliku riigipensioni saamiseks töötama senisest kauem.  

Maailma suurimaks varahaldusfirmaks olev BlackRock (mis haldab 8600 miljardi dollari väärtuses varasid – võrdne umbes poole Euroopa siseriikliku kogutoodanguga) ei ole etendanud Prantsusmaa pensionireformis mingisugust otsest rolli. Vaatamata sellele otsustasid protestijad selle kontorit rünnata, kuna ettevõte on seotud erapensionifondide juhtimisega.  

Prantsuse valitsus õigustab reformi läbisurumist asjaoluga, et ilma muudatusteta ei oleks riik võimeline pensione ettenähtud mahus enam finantseerima. Reformide kokkulangemine elukalliduse kiire kasvuga ajas prantslased aga marru ja tänavatele. Kuigi veebruaris näitas rekordiliselt kasvav hinnaindeks teatavat langust (peamiselt seoses energiahindade langusega), on toiduainete hind jätkanud ka Prantsusmaal kiiret tõusu. 

Prantsusmaa suurima ametiühingute liidu CGT esindajad, kes on etendanud rahutuste organiseerimises võtmerolli, kritiseerivad teravalt kapitalistlikku korda kui sotsiaalmajanduslike olude halvenemise aluspõhjust.  

Prantsuse siseministeerium on ülestõusu ohjamiseks toonud tänavale 11 500 eriüksuslast.   

Prantslased on harjunud heldemate pensionitega kui enamikus Euroopa riikides – Prantsusmaa siseriiklikust kogutoodangust 14%-ni ulatuvad kulutused pensionitele on OECD andmetel suuremad kui paljudes teistes maades.  

Allikas

Aita Makroskoobil edasi ilmuda

Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.   

Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:

ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop

KONTO NUMBER: EE687700771007683571

SELGITUS: Makroskoobi annetus

Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.

Aitäh!

Jaga sõpradega:
Exit mobile version