Nick Giambruno
Loo AUDIOVERSIOON on kuulatav lehekülje lõpus
Tänaseks päevaks eksisteerib juba suur tõenäosus, et valitsused kogu maailmas sunnivad peagi oma kodanikke kasutama tehingutes üksnes keskpanga kontrollitud digitaalseid valuutasid (Central Bank Digital Currency – CBDC).
Keskpanga digivaluutad on tehnoloogiaks, mis võimaldavad valitsustel viia täide täiesti repressiivset poliitikat, muutes kogu ühiskonna seninägematult totalitaarseks.
Digivaluutad (CBDC-d) võimaldavad valitsustel tulevikus jälgida ja kontrollida igat senti, mida teenite, säästate ja kulutate. Täielikult tsentraalkontrollile allutatud raha on poliitikute jaoks võimsaks vahendiks nii rikkuse konfiskeerimiseks kui ka ümberjagamiseks vastavalt oma äranägemisele.
Keskpankade digivaluutad võimaldavad keskpankadel kehtestada sügavalt negatiivseid intressimäärasid, mis on sisuliselt üksnes eufemism raha säästmise maksu kehtestamiseks.
Valitsused võivad programmeerida digivaluutasid ka aegumiskuupäevaga – sarnaselt mõne lennufirma “sagedase lendaja” boonuspunktidega – sundides sedasi inimesi oma (tegelikult juba riigile kuuluvat) raha kulutama näiteks enne kuu lõppu, mil nende raha muutub väärtusetuks.
Sedasi võimaldavad keskpanga digivaluutad kavalat sotsiaalset insenerlust, lubades valitsustel oma elanikkonda karistada ja premeerida viisil, mis oleks varemalt olnud mõeldamatu.
Võtame hüpoteetilise stsenaariumi ja oletame, et valitsused kehtestavad uuesti ühiskonna sulgemise, kas siis gripihooaja, “kliimamuutuste” vastase võitluse või mistahes muu ettekäändega, mida nad parajasti mugavaks peavad. Keskvõimu poolt alaliselt kontrollitud digiraha saab programmeerida töötama üksnes teatud geograafilises piirkonnas. Näiteks võidakse teie maksed tagasi lükata, kui reisite liikumispiirangute ajal kodust kaugemale, kui keskvõim selleks teile luba annab.
Või siis oletame, et vastutavad isikud tahavad julgustada inimesi mingit farmatseutilist ainet enda kehasse võtma. Digivaluutade abil saavad nad hõlpsasti kanda raha nende kontodele, kes seda üleskutset järgisid, ja samas arvata raha maha nendelt, kes seda ei soostunud tegema.
Kahtlemata ühendatakse digivaluutad tulevikus omamoodi sotsiaalse krediidi süsteemiga. Selline süsteem on Hiinas juba praegu olemas. Läänes saab see tõenäoliselt olema pisut teistsuguse varjundiga. Võib-olla seotakse keskpanga digivaluutad inimeste keskkondliku, sotsiaalse ja riigitruuduse skoori ehk ESG-ga (environmental, social, governance score).
Tulevikukontuurid paistavad digivaluutade valguses üha õõvastavamad… Kas sooritasite äkki sotsiaalmeedias sõna võttes “mõtteroima”? Või loete ehk internetis liiga palju poliitiliselt ebakorrektseid artikleid? Kas ületasite oma igakuist lihatarbimise kvooti? Karistused on keskpanga kontrolli all oleva virtuaalraha konfiskeerimise või selle kasutusvõimaluste piiramise näol varmad tulema.
Keskpankade digivaluutad on seega olemuslikult inimkonna orjastamise vahendid, mis kujutavad endast inimvabaduses kvanthüpet tagasi.
Kahjuks on need varsti reaalsuseks saamas.
Valitsused määravad tõenäoliselt keskpanga digivaluutasid “lahenduseks” järgmisele tõelisele või siis väljamõeldud kriisile – mis pole samuti ilmselt kaugel.
Sellised on siis halvad uudised…
Vaatamata olukorra süngusele on heaks uudiseks see, et keskpankade digivaluutad on avantüüriks, mille läbikukkumine on sama hästi kui kindel.
Hoolimata kogu ažiotaažist pole keskpankade digivaluutad lõppastmes midagi muud kui vana hea – või pigem halva – katteta “fiat” valuuta võimendatud versioon steroididel.
On kaheldav, et digivaluutad suudavad säästa muidu põhimõtteliselt ebausaldusväärseid valuutasid, milleks kõik valuutad tänapäeval on.
Kui praegune fiat valuutasüsteem ei ole elujõuline, siis keskpankade digivaluutad on veelgi lootusetumas positsioonis, kuna need võimaldavad valitsusel tegeleda veelgi agressiivsema valuuta devalveerimisega.
Kas kujutate ette, et keskpankade digivaluutad oleksid suutnud päästa Zimbabwe dollari, Venezuela bolivari, Argentina peeso või Liibanoni liiri?
Vaevalt…. Ja tsentraalpankurite poolt kontrollitud digivekslid ei suuda tulevikus päästa ka USA dollarit ega eurot.
Kuid paraku ei tähenda see kõik veel seda, et valitsused ei üritaks siiski digivaluutade programmi ellu viia… ja sellel programmil saavad paljude inimeste jaoks olema hävitavad tagajärjed.
Kuigi ma usun, et keskpankade digivaluutad hävitavad ennast lõpuks paratamatult ise, ei tea ometi keegi, kui kaua see protsess aega saab võtma. Ka kommunism oli algusest peale määratud kokku varisema, kuid see protsess võttis aastakümneid (jättes loendamatul hulgal inimesi oma rusude alla).
Seetõttu on keskseks küsimuseks, mida kõik peaksid endalt küsima: Mida teha, kui valitsus sunnib meid kõiki keskpankade poolt kontrollitud digivaluutasid kasutama?
Usun, et kõikidel vabadel inimestel on kohustus tsentraalkontrollitud valitsuse raha tagasi lükata. See saab olema keeruline, kuid tasu – milleks on oma suveräänsuse säilitamine inimesena – on hindamatu.
Järgnevalt käsitlen viit viisi, kuidas saate seda teha.
Esmalt tasub aga meeles pidada USA parlamentääri Ron Pauli sõnu:
“Mida ükski neist (poliitikutest) ei tunnista, on asjaolu, et turg on võimsam kui keskpangad ja kõik majandusplaneerijad kokku. Kuigi see võib võtta aega, võidab turg lõpuks alati.”
Pole tähtis, milliseid edikte, dekreete või seadusi poliitikud vastu võtavad, sellest hoolimata ei suuda nad kunagi täielikult kustutada inimeste soovi kasutada digivaluutade asemel alternatiive. See aga avab ukse teistele võimalustele.
Mõelge näiteks sellele, et Venezuela, Zimbabwe, Argentiina, Liibanon ja paljud teised riigid piiravad juba täna USA dollari kasutamist. Kuid kõik, mida sellega saavutatakse, on eduka musta turu – või täpsemalt öeldes vaba turu – loomine USA dollari ja seeläbi paralleelse finantssüsteemi jaoks.
Samasugust dünaamikat võime oodata ka juhul, kui valitsused kehtestavad sundkorras digivaluuta režiimid. Ma ei kahtle, et peagi pärast seda tekivad turul märkimisväärsed paralleelsed süsteemid ja ka põrandaalused turud.
Igaüks, kes soovib vältida enda orjastamist digivaluutade läbi, peab õppima tuleviku sogastes vetes ujuma.
Järgnevalt on toodud aga viis sammu, mida igaüks saab finantsdüstoopiast loobumiseks astuda.
Samm #1: kasutage füüsilist kulda ja hõbedat
Keskpanga digivaluutade vältimine tähendab alternatiivsete rahavormide kasutamist.
Kuigi inimesed kasutavad raha iga päev, mõtlevad vähesed, mis raha tegelikult on või mis teeb raha heaks.
Küsida inimestelt, “Mis on raha?” on nagu küsida kalalt, “Mis on vesi?”
Kala ilmselt isegi ei märka vett, kui see ei reostu või sellega midagi väga valesti ei ole.
Raha on kaup nagu iga teinegi kaup majanduses. Ja see pole keeruline kontsept, mida aduda. Rahast aru saamine ei nõua, et mõistaksite keerulisi valemeid ja teooriaid, mida akadeemiliste ringkondade, meedia ja valitsuse lubatud ja mittelubatud diskussiooni parameetrite “väravavahid” paljusid inimesi uskuma eksitavad.
Raha mõistmine on intuitiivne ja sirgjooneline. Raha on lihtsalt midagi kasulikku väärtuse hoidmiseks ja vahetamiseks. Ongi kõik.
Mõelge rahast kui nõudest inimese aja suhtes. Raha on seega nagu salvestatud elu või energia.
Kahjuks aktsepteerib enamik inimkonnast tänapäeval mõtlematult kõike, mida nende valitsus neile rahana annab. Enamus inimesi ei suuda enda pähe sobitada mõtet, et raha ei pea tulema ilmtingimata valitsuselt. See on totaalne eksitus, mida paraku enamus inimesi jagavad.
Olukord on mõneti sarnane olukorraga, kui liikuda ajas mõned aastakümned tagasi ja küsida Nõukogude Liidus keskmiselt kodanikult: “Kust tulevad kingad?”
Nad ütleksid: “Noh, valitsus teeb kingi. Kust nad mujalt ikka võiksid tulla? Kes siis veel võiks kingi teha?”
Tänapäeval eksisteerib elanikkonnas seoses rahaga suuresti sama mentaliteet – välja arvatud asjaolu, et selline mõistmatus on veel palju levinum kui Nõukogude kodanike arusaam väärtusloome möödapääsmatust seotusest riigivõimuga.
Tõde on, et raha loomine on sama vähe möödapääsmatult riigi funktsiooniks, kui seda oli kingade tootmine Nõukogude Liidu plaanimajanduses.
Inimesed on erinevatel aegadel rahana kasutanud väga erisuguseid asju – kive, klaashelmeid, soola, kariloomi, merekarpe, kulda, hõbedat ja muid kaupu.
Kuid üle 2500 aasta on kuld alati olnud inimkonna kõige kestvamaks rahavormiks.
Kuld ei muutunud rahaks juhuslikult või sellepärast, et mõned poliitikud seda soovisid. Kullast sai raha üksnes tänu sellele, et loendamatud inimesed paljudes erinevates tsivilisatsioonides jõudsid subjektiivselt samale järeldusele: kuld ongi raha.
Kulla käibele võtmine rahana oli puhtalt turujõudude resultaat, kuna inimesed otsisid parimat viisi materiaalse väärtuse säilitamiseks ja vahetamiseks.
Niisiis, miks nad läksid kulla peale? Mis teeb kulla rahana atraktiivseks?
Kullal on teatud unikaalsed omadused, mis muudavad selle rahaks sobivaks.
Kuld on vastupidav, jagatav, mugav, haruldane ja mis kõige tähtsam – kõigist füüsilistest kaupadest “kõige raskem”. Teisisõnu, kulda on olemasolevate varudega võrreldes “raske toota” ja see on üks füüsiline kaup, mis on pakkumise inflatsiooni suhtes kõige vastupidavam. Antud iseärasused annavadki kullale tema rahalised omadused.
Igaüks saab tulevikus sunniviisiliselt peale surutavatest keskpankade digivaluutadest vabatahtlikult loobuda, kasutades väärtuse säilitamiseks ja vahetamiseks füüsilist kulda ja hõbedat.
Füüsiline kuld on optimaalne nii pikaajaliste säästude kui ka suurte tehingute jaoks. Parim viis seda kasutada on laialdaselt tunnustatud kuldmüntidena, nagu näiteks Kanada kuldne vahtraleht või Ameerika kuldkotkas.
Väikeste tehingute jaoks on kuldmünte seevastu üldiselt ebamugav kasutada. Hõbemündid on siinkohal praktilisemad.
Samm #2: saavutage Bitcoini abil finantssuveräänsus
Keskpankade digivaluutadel ja Bitcoinil on ka mõned ühised omadused. Näiteks on mõlemad nii digitaalsed kui ka hõlbustavad kiireid makseid mobiiltelefonilt. Kuid siinkohal sarnasused lõppevad.
Reaalsus on see, et keskpankade digivaluutad ja Bitcoin on sisuliselt teineteise vastandid.
Keskpankade digivaluutade kasutamiseks vajate te valitsuse luba ja õnnistust, samas kui bitcoinid on teie vabadus.
Valitsused saavad luua (ja loovad) nii palju keskpankade digivaluuta ühikuid, kui nad parasjagu soovivad. Bitcoini süsteemis ei saa aga kunagi olla rohkem kui 21 miljonit rahaühikut ja keegi ei saa midagi selleks teha, et suurendada bitcoinide pakkumist rohkem kui protokollis etteantud summa.
Keskpankade digivaluutad on tsentraliseeritud. Bitcoin on detsentraliseeritud.
Valitsused võivad tsenseerida teie tehinguid keskpankade digivaluutadega ning külmutada ja konfiskeerida teie raha. Bitcoin on tsensuurikindel. Selle protokolli ei saa mõjutada ühegi riigi seadused.
Keskpankade digivaluutadega pole teil privaatsust. Kui aga astute Bitcoiniga teatud samme, on teil võimalik säilitada mõistlik privaatsus.
Keskpankade digivaluuta on tegelikkuses valitsusele kuuluv raha, mida on lihtne toota ja mis annab poliitikutele õõvastava kontrollitaseme inimeste elu üle. Bitcoin on seevastu mitteriiklik “kõva raha”, mis aitab üksikisikuid valitsuse kontrolli alt vabastada.
Sisuliselt võimaldab Bitcoin olla igaühel ise enda pank. See võimaldab teil saata ja vastu võtta väärtust ükskõik kellelt ükskõik kus, ilma et te peaksite lootma kolmandatele osapooltele.
Samm #3: Organiseeruge kohalikul tasandil
Tehke endale üks teene… Õppige tundma oma kohaliku kogukonna liikmeid.
Kui väldite keskpankade digivaluutasid, muutuvad paljud ühiskonna mugavused teile paratamatult kättesaamatuks.
Tõenäoliselt ei saa te tulevikus enam suurtes kaubanduskeskustes sisseoste teha, kuna need kõik integreeritakse keskpankade digivaluutade süsteemi. Kui soovite säilitada oma iseseisvuse, peate muutuma iseseisvaks ja lootma oma kohalikule kogukonnale, et saada seda, mida eluks vajate. Ja see teekond algab teadmisest, kes saab teile pakkuda asju, mida soovite ja vajate.
Amišid (s.o Ameerika saksa päritolu rangelt traditsiooniline protestantlik kristlik kogukond, mis on elanud muutumatul viisil üle 100 aasta) on selles suhtes uskumatult edukad.
Ma ei ütle, et me peame keskpankade digivaluutade vältimiseks 100% amišiks hakkama. Kuid me saame uurida, kuidas nende ühiskonnad toimivad väljaspool traditsioonilist süsteemi, ja jäljendada valdkondi, mis on meie kohalikes kogukondades mõistlikud.
Samm #4: vahetage väärtust väärtuse vastu
Inimesed leiutasid raha vahetuskaubandusega seotud probleemide lahendamiseks.
Kuid keskpankade digivaluutade loomisega on valitsused väärastanud raha majandusvahetust võimaldavast tehnoloogiast orjastamise vahendiks. Kui mõtleme korraks sellele, kuidas keskpankade digivaluutadele üleminek võib hävitada täielikult meie inimliku vabaduse, siis ei tundugi naturaalmajandus enam nii kehva valikuna.
Oluline on mõista, millist väärtust te suudate teistele oma kohalikus kogukonnas pakkuda ja kuidas te saate seda soovitu vastu vahetada.
See võib tähendada näiteks hambaarsti jaoks mõne haljastustöö tegemist vastutasuks hambaaugu täitmise eest või kasvõi lihuniku auto pesemist vastutasuks mõne kilo hakkliha eest.
Samm #5: hakake ettevalmistujaks (ingl prepper)
Vahetuskaubandusega seotud ebamugavuste minimeerimiseks tuleks ideaalis saada võimalikult paljudes valdkondades võimalikult iseseisvaks. See ettevõtmine hõlmab varude kogumist ning ellujäämisalaste teadmiste ja oskuste omandamist.
Kui teil on juba olemas midagi, mida vajate – või suudate seda ise toota –, vähendab see olulisel määral vajadust seda teistelt saada.
Järeldus
Kahjuks on keskpankade digivaluutade türannia koos kõikide oma düstoopiliste järelmitega peagi reaalsuseks saamas. Kuid nagu näha, on inimliku vabaduse säilitamine siiski võimalik neile, kes seda väärtuslikuks peavad ning on valmis selle nimel teatud pingutusi tegema.
Aita Makroskoobil edasi ilmuda
Hea külastaja… Tänan Sind, et oled meie lugejaks! Kuna Makroskoobi tegevuse jätkamine nõuab palju tööd ning väljaminekuid, sõltub portaali edasi püsimine oma lugejate toetusest, ilma milleta pole paraku ka Makroskoopi.
Kui soovid, et Makroskoop avaldaks ka edaspidi kaalukaid uudiseid, läbinägelikke analüüse ja mõtlemapanevaid arutelusid, siis saad sellele kaasa aidata, tehes pangas püsikande (või erakorralise suurema toetuse) portaali kontole:
ANNETUSE SAAJA: OÜ Nanoskoop
KONTO NUMBER: EE687700771007683571
SELGITUS: Makroskoobi annetus
Kuigi Makroskoobi lugejate majanduslikud võimalused on erinevad, on iga annetus portaali edasikestmise jaoks erakordselt oluline ning suure tänuga vastu võetud.
Aitäh!